עבאס ייפגש היום בקהיר עם משעל לשיחות פיוס

שני המנהיגים ומשלחותיהם ייוועדו תחת חסותו של מורסי. הם ידונו במימוש הסכם הפיוס מ-2011. על הפרק: ממשלת אחדות ובחירות משותפות

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) וראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל צפויים להיפגש היום (רביעי) בקהיר על פי הזמנתו של נשיא מצרים מוחמד מורסי. דוברו של מורסי, הנשיא ד"ר יאסר עלי, הודיע כי טרם שיחתם עם הנשיא המצרי ייפגשו עבאס ומשעל עם ראש המודיעין המצרי הגנרל ראפת שחאתה האחראי על יישום הסכם הפיוס בין הצדדים.

מקורות בקהיר דיווחו כי מורסי מפעיל לחץ על שני הצדדים להביא לאיחוי הקרע ביניהם ולפעול לפי הסכם שנחתם בקהיר ב-2011 וביסודו הקמת ממשלת אחדות לאומית פלסטינית במקום שתי הממשלות בעזה ובגדה. עוד סוכם בשעתו כי הממשלה החדשה תפעל לבחירות חופשיות ודמוקרטיות לנשיאות ולמועצה המחוקקת הן ברצועה והן בגדה.

משעל הגיע לקהיר מדוחא, בירת קטאר, והוא עומד בראש משלחת הכוללת את סגנו מוסא אבו מרזוק ובכירים נוספים מהלשכה המדינית. עבאס יגיע בראש משלחת מטעם פתח ובראשה בכיר הפתח עזאם אל אחמד ואישים נוספים. בכירים בשני המחנות הביעו אופטימיות זהירה בכל הנוגע להתקדמות במגעים ויישום הפיוס בדגש על שינויים שחלו בחברה הפלסטינית בשנה האחרונה, אך בעיקר בחירתו של מורסי לנשיא מצרים והשפעתו על הנהגת החמאס - בניגוד לקודמו בתפקיד, חוסני מובארק. גורם נוסף להתקרבות הצדדים הוא הנתק בין החמאס לדמשק וטהראן, בעוד קטאר מראה מעורבות הולכת וגוברת בנעשה. רק אתמול הודיעה הנסיכות על סיוע בסך חמישה מיליארד דולר למצרים, הנמצאת במשבר כלכלי עמוק ביותר המאיים על יציבות המדינה. קודם לכן התחייבה קטאר להעביר סיוע נרחב בגובה של 400 מיליון דולר לשיקום תשתיות ברצועה.

אבו מאזן ומשעל, ארכיוןצילום: אי–פי

פרשן מצרי בכיר המקורב למוסד הנשיאות אמר בשיחה עם "הארץ" כי יש תחושה כי בעזה וברמאללה מוכנים יותר מתמיד ליישם את הסכם הפיוס ביניהם. לדבריו, חמאס מגיע לשיחות בתחושת ניצחון אחרי מבצע "עמוד ענן", בעוד עבאס זוקף לזכותו את ההישג באו"ם. בנוסף, חמאס כאמור תלוי יותר בקטאר, באחים המוסלמים ובנשיא מורסי שקידם את פתיחת מעבר רפיח ונקט עמדה ברורה בכל הנוגע לתמיכה בחמאס במבצע האחרון. עבאס מצדו חייב להציג הישג לעמו בשל קריסת האופק המדיני והתחושה שאם יימשך הקרע עם עזה, הרשות תקרוס.

אתמול הזהיר ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, מהתפרקות הרשות בשל המשבר הכלכלי. בריאיון שהעניק לעיתון א-שרק אל- אאוסט הלונדוני אמר פיאד כי הרשות נמצאת מעבר למשבר כלכלי וכבר מצויה בפשיטת רגל: "עובדים ופקידים לא יכולים להגיע לעבודה, זה מצב שעלול להביא להתפרקות מוחלטת", הזהיר פיאד וקרא למדינות ערב לממש התחייבויות קודמות של הליגה הערבית - לספק רשת ביטחון כלכלית לרשות הפלסטינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ