אסד משחרר אלפי מורדים בתמורה ל-48 אזרחים איראנים

בכירים איראנים השמיעו באחרונה הצהרות סותרות לגבי המשך שלטון אסד. מורסי ייפגש עם שר החוץ האיראני בניסיון לגבש מתווה לפתרון הסכסוך בסוריה

ג'קי חורי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
אי-פי

בצל הלחימה בסוריה, הושגה בימים האחרונים עסקת חילופי שבויים משולשת בין המשטר הסורי, איראן וכוחות המורדים במדינה, בתיווך טורקי. לפי דיווחים בטלוויזיה האיראנית, המורדים שחררו 48 איראנים שנשבו על ידם במהלך הלחימה. בתמורה לכך, הסכים שלטון אסד לשחרר 2,130 אנשי אופוזיציה שהחזיק המשטר. המהלך נראה כניסיון של אסד לשמר את הברית האסטרטגית עם איראן.

בכירים איראנים השמיעו באחרונה הצהרות סותרות ביחס להמשך שלטונו של אסד. בעוד נשיא איראן לשעבר, האשמי רפסנג'אני, העריך השבוע כי סיכויי הישרדות משטר אסד "קלושים ביותר", הרמטכ"ל האיראני, חסן פיירוז-אבאדי, הצהיר כי "הצבא הסורי והכוחות העממיים שולטים על מהלך העניינים בכל המחוזות למרות שיתוף הפעולה בין המורדים לבין ארצות הברית וישראל". על פי דיווחי המודיעין האמריקאי, המשטר הסורי גם קיבל טילים איראניים מדגם "פתח 110".

ההצהרות הסותרות הללו והסיוע הצבאי שמקבלת סוריה מאיראן מעידים יותר מכל כי על אף שאיראן עדיין לא קיבלה החלטה לשנות את מדיניותה כלפי אסד, היא כלואה בדילמה אסטרטגית: אם לנטוש אותו ולהתחיל לנהל משא ומתן עם פעילי אופוזיציה, ובכך להבטיח את מעמדה בתקופה שלאחר נפילת המשטר הסורי, או לדבוק בעמדתה המסורתית שעלולה להביא למפלה אסטרטגית קשה אם ייפול אסד. החלטה זאת תלויה באופן ישיר בהחלטה שתקבל רוסיה ביחס לאסד ובהערכת איראן באשר ליכולתה למצוא תחליף ראוי לקשר עם משטר אסד.

מורדים סורים בחאלב, אתמולצילום: רויטרס

בעקבות ההסכם בין רוסיה לארה"ב לפיקוח על הנשק הכימי בסוריה, החלה פעילות מחודשת למציאת פתרון מדיני למשבר במדינה. איראן העלתה הצעה שעל פיה יתקיימו בחירות בשנת 2014 שבהן יוכל גם הנשיא אסד להתמודד. ארה"ב מתנגדת לתוכנית זו ודורשת את סילוקו של אסד כתנאי מוקדם לכל משא ומתן מדיני.

נשיא מצרים מוחמד מורסיניפגש היום (רביעי) עם שר החוץ האיראני עלי אכבר סאלחי. הבכיר האיראני בא לקהיר בראש משלחת דיפלומטית גדולה בתום ביקור באפריקה. על פי דיווחים בקהיר, המפגש יתמקד במשבר הסורי בניסיון להציג מתווה חדש לפתרונו בתיווך מצרי-איראני. סאלחי אמור להיפגש גם עם שליח האו"ם לסוריה אל אחדר אל אבראהימי.

במקביל לשיתוף הפעולה בנושא הסורי, גורמים באופוזיציה המצרית מדווחים על התקרבות איראנית-מצרית מאז בחירתו של מורסי בכל הקשור לשליטה במוסדות המדינה. הטיימס הלונדוני דיווח אתמול (שלישי) כי קאסם סולימאני, שעומד בראש שירותי הביון האיראניים, ביקר בקהיר בסוף דצמבר ונפגש עם בכירים בממשל המקורבים לנשיא מורסי. לפי הדיווח, סולמיאני, מפקד כוח העלית של משמרות המהפכה באיראן ("כוח אל-קודס"), שאחראי לקשרי הארגון עם חיזבאללה וחמאס, הגיע למצרים לבקשת ממשל מורסי ומפלגת האחים המוסלמים. דובר מטעם האחים המוסלמים דחה בתוקף את הפרסומים וטען כי מדובר בהסתה מערבית טיפוסית. לטענתו, החוקה המצרית שאושרה באחרונה מוכיחה כי אין בסיס לטענות הללו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ