אחמדינג'אד הזמין את מורסי לביקור רשמי

ההזמנה שקיבל נשיא מצרים לביקור ממלכתי בטהראן מעוררת חשדות וחששות במדינות ערב ובמערב. האם המחלוקות העמוקות ניתנות לגישור?

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יחסי איראן עם מצרים שוב מחוללים טלטלה במערב ובמדינות ערב. האם ההזמנה ההדדית של אחמדינג'אד למצרים ושל מורסי לאיראן מעידה על שינוי כיוון במדיניות המצרית, או שזהו עוד מאמץ איראני להיאחז במצרים כבת-ברית. בשבוע שעבר ביקר בקהיר שר החוץ האיראני עלי אכבר סאלחי והעביר לנשיא מורסי הזמנה רשמית לבקר באיראן.

זו הפעם השנייה שבה איראן מזמינה את מורסי לביקור. בפעם הקודמת, בחודש אוגוסט, היתה זו הזמנה להשתתף בוועידת המדינות הבלתי מזדהות. מורסי השתתף אמנם בוועידה בטהראן, אבל הוא הגדיר את הביקור כחלק מתפקידו כראש המדינה שכיהנה כיו"ר הוועידה ולא כביקור רשמי. הוא שהה מספר שעות בלבד וטס לקהיר בדרכו חזרה מביקור בפקיסטאן.

הפעם זוהי הזמנה לביקור ממלכתי ועדיין לא נקבע לה מועד ואף לא ניתנה תשובה רשמית מצרית. בה בעת, העביר מורסי לשר החוץ האיראני הזמנה לנשיא איראן להשתתף בכנס מדינות האיסלאם שיתקיים בקהיר בתחילת פברואר. זוהי איננה הזמנה לביקור ממלכתי אלא נוהל שגרתי שלפיו ראש מדינה מזמין אישית את נציגי המדינות שמשתתפות באירוע.

מורסי ואחמדינג'אד בטהראןצילום: רויטרס

אולם במצרים כבר סוערות הרוחות. עיתוני מצרים ציטטו בהרחבה דיווח של הטיימס הלונדוני לפיו בחודש דצמבר ביקר בקהיר מפקד הכוחות המיוחדים גדודי קודס האיראני, הגנרל קאסם סולימאני שנפגש עם עוזרו של מורסי לקשרי חוץ, עיסאם חדאד. בכירים באופוזיציה המצרית ופרשנים בכירים ידעו לומר כי האחים המוסלמים ביקשו את עצתו של סולימאני באשר לדרכי השליטה על הצבא ובהקמת מערכת מודיעין, על פי הדגם האיראני.

אולם שלשום פרסם עיסאם חדאד הכחשה גורפת לפרסום בטיימס, בה הצהיר כי סולימאני לא ביקר כלל בקהיר וכי הוא עצמו לא נפגש עמו. האתר המצרי "אל-נשרה" אף ציטט גורמים איראניים שאישרו שסולימאני לא ביקר בקהיר.

בין מצרים לאיראן מתקיימים קשרים דיפלומטיים בדרג של משרדי אינטרסים ולא של שגרירים ותקוותה של איראן היתה שלאחר חילופי השלטון ובחירתו של מורסי תיווצר ההזדמנות להעלות את רמת הייצוג הדיפלומטי לדרג של שגרירים. איראן אף הציעה לסייע למצרים כספית, אולם ספק אם בזמן הקרוב תחליט מצרים על שינוי במדיניותה.

לבד מן הלחץ האמריקאי הכבד שלא לחדש את היחסים עם איראן, גם סעודיה ומדינות המפרץ האחרות מודאגות מן האפשרות שמצרים תהפוך לבת-בריתה של איראן. המלך הסעודי התקשר עם מורסי ערב ביקורו של סאלחי בקהיר כדי להבהיר שוב התנגדותה של הממלכה להידוק היחסים בין מצרים לאיראן.

באותו יום פרסמה רשת אל-ערבייה הסעודית פרטים על היקף הסיוע שמעניקה הממלכה למצרים שמסתכם בארבעה מיליארד דולר, סכומים שספק אם איראן יכולה לעמוד בהם כדי להתחרות ביריבותיה במפרץ, כאשר לצד סעודיה החליטה גם קטאר להכפיל את הסיוע למצרים מהפקדות של 2.5 מיליארד דולר לחמישה מיליארד דולר, מהם מיליארד דולר כמענק.

בחלק ממדינות המפרץ, כמו מדינת איחוד הנסיכויות שעצרה לאחרונה פעילים של האחים המוסלמים קיימת חשדנות עמוקה כלפי המשטר האיסלאמי במצרים, אולם בה בעת הן מעסיקות למעלה ממיליון עובדים מצרים (כ-650 אלף בסעודיה), שמשמשים כמנוף לחץ נגד החלטה מצרית להדק את היחסים עם איראן.

בנוסף לכל אלה, בין מצרים לאיראן מפרידה מחלוקת עמוקה באשר לפתרון הרצוי בסוריה. מצרים, שמתנגדת להתערבות צבאית חיצונית, דורשת את סילוקו של בשאר אל-אסד מן השלטון, בעוד איראן ממשיכה לתמוך בו ולגבות את פעולותיו. התקרבות בין מצרים לאיראן דווקא בעת הזאת עלולה לפיכך חולל התנגדות ציבורית רחבה במצרים שתבוא לביטוי בהפגנות ובקריאות לסלק את השלטון המצרי. נראה כי היחסים הדיפלומטיים עם איראן ייאלצו כנראה להמתין עד שייבחר נשיא חדש באיראן או עד לפתרון המשבר בסוריה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ