הסנקציות מאיימות למוטט את מערכת הבריאות האיראנית

העיצומים אינם כוללים איסור על מכירת תרופות לטהראן, אך המגבלות הפיננסיות לא מאפשרות לאיראנים לרכוש אותן, וחיי מאות אלפים בסכנה

ג'וליאן בורג'ר וסעיד קמאלי דגאן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וליאן בורג'ר וסעיד קמאלי דגאן, גרדיאן

חייהם של מאות אלפי איראנים הסובלים ממחלות קשות בסכנה בגלל הסנקציות הבינלאומיות המוטלות על המדינה, הגורמות באופן לא מכוון למחסור חריף בתרופות מצילות חיים, כגון תרופות כימותרפיה נגד סרטן ותרופות להקרשת הדם לחולי המופיליה.

ממשלות המערב הכניסו לסנקציות סעיפים מקילים כדי לוודא שתרופות חיוניות יישלחו למדינה, אך ההקלות אינן מסייעות מאחר שהן מנוגדות להגבלות החמורות על הבנקאות ולאיסור על שימוש כפול בכימיקלים העלולים להילקח לשימוש צבאי.

"חברות מסכימות לפעמים למכור לנו תרופות, אבל אין לנו אפשרות לשלם להן. במקרה אחד הכסף שלנו היה בבנק ארבעה חודשים, אבל בקשת ההעברה נדחתה שוב ושוב", אמר נאסר נאגדי, מנכ"ל "דארו פאחש", חבר התרופות האיראנית הגדולה ביותר, בשיחה טלפונית מטהראן.

"יש חולים שבעבורם התרופות הן ההבדל בין חיים למוות. מה העולם עושה ביחס לכך? האם בריטניה, גרמניה וצרפת חושבות על מה שהן עושות? אם יש לך סרטן ואין לך תרופה לכימותרפיה, אתה עלול למות בקרוב, פשוט מאוד".

בכירים אירופים מודעים לפוטנציאל האסון, המזכיר את כישלון תוכנית "נפט תמורת מזון" שהאו"ם כפה על עיראק בתקופת שלטונו של סדאם חוסיין, ובבריסל מתקיימים דיונים בשאלה כיצד לחזק את אמצעי הביטחון למען איראנים המצויים בסכנה. משרד האוצר האמריקאי אומר שהאגף האחראי לתפיסת נכסים זרים מתכנן להבטיח לבנקים שלא ייענשו אם יממנו מכירות לצרכים הומניטריים.

ואולם, ארה"ב והאיחוד האירופי אוסרים לעשות עסקים עם מוסדות בנקאיים איראניים גדולים, ולכן ביצוע עסקות כאלה קשה מאוד וחברות מערביות נוטות לוותר עליהן.

נאגדי, שהחברה שלו מספקת כשליש מהצרכים הפרמצבטיים של איראן, אמר שאינו יכול יותר לקנות ציוד רפואי כגון מכונות חיטוי, החיוניות לייצור תרופות רבות, וכי רבות מהחברות הפרמצבטיות המערביות הגדולות מסרבות לקיים קשרים עם איראן. "המערב משקר כשהוא אומר שלא הטיל סנקציות על המגזר הרפואי שלנו. חברות רפואיות רבות מטילות עלינו סנקציות", הוסיף.

הסנקציות הכלכליות ואמברגו הנפט גורמים נזקים כבדים לכלכלה האיראנית, אך עד כה לא הצליחו לכפות על טהראן להסכים להגביל את תוכנית העשרת האורניום שלה.

בינתיים, גודל המשבר במגזר הבריאות מאיים להכריע את המאמצים שנעשו באחרונה להקלת הסנקציות. באיראן מאבחנים מדי שנה כ‑85,000 חולים חדשים בסרטן, והם זקוקים לכימותרפיה ולהקרנות שנעשו נדירות. מומחי בריאות איראנים אומרים כי המספר השנתי הוכפל בחמש השנים האחרונות, והם מדברים על "צונאמי סרטן" שנגרם ככל הנראה בגלל זיהום האוויר, המים והקרקע ואולי גם בגלל מזון מיובא מאיכות ירודה ומוצרים דומים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ