מורסי שולט במצרים, אך לא במדיניות

נשיא מצרים אמנם שולט בפרלמנט ואף אישר חוקה חדשה, אך המערכות הבירוקרטיות ובראשן בתי המשפט, המשטרה והתקשורת מפנות לו עורף

דיוויד קירקפטריק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד קירקפטריק, ניו יורק טיימס

כשנשיא מצרים, מוחמד מורסי, ותנועת האחים המוסלמים דחפו לאישור החוקה החדשה בחודש שעבר, עורר המהלך דאגה רבה בקרב תומכי האגף הליברלי. הם חששו כי החוקה תאפשר למורסי ובני בריתו להטביע חותם איסלאמיסטי במצרים. אלא שכעת מתברר שחששות אלה היו לכל הפחות מוקדמים מדי.

כבר בשבוע שעבר, עם פתיחת המושב הראשון של בית המשפט העליון מאז נכנסה החוקה החדשה לתוקף, טרחו השופטים להבהיר כי הם דוחים כל ניסיון לפגוע בסמכותם. הם ביטלו בבוז עתירה שהגיש עורך דין מטעם האחים המוסלמים בדרישה להפסיק את כהונתם. נשיא בית המשפט, מאהר אל-בהיירי, אף הגדיל והבהיר כי בית המשפט החוקתי, הנתפס כאויבם של האיסלאמיסטים, "לא ישכח" את ההפגנות לפיזורו במהלך המשבר החוקתי שהתנהל במצרים בחודשים האחרונים.  

בשנתיים שחלפו מאז הדחתו של חוסני מובארק, חבטו מורסי ובני בריתו פעם אחר פעם ביריביהם הפוליטיים וצברו כוח פוליטי רב. אלא שדבריו של אל-בהיירי מהווים תזכורת לכך שהישגיהם הפוליטיים של האיסלאמיסטים טרם תורגמו לשליטה ממשית על הבירוקרטיה המצרית. למורסי סמכות מועטה בכל הנוגע למערכת המשפטית, המשטרה, המצבא ואמצעי התקשורת הממשלתיים.

עימות בין שוטר מצרי לבין תומך באחת התנועות הסלפיות, שלשום בקהירצילום: רויטרס

"האחים המוסלמים עדיין לא הצליחו להשתלט על מרכזי הכוח בממשל המצרי. אני גם לא חושב שהם יצליחו לגמרי במשימה הזו", אומר האני שוקראללה, עורך אתר חדשות באנגלית המזוהה עם האגף השמאלי בציבוריות המצרית, שהתבקש לאחרונה להתפטר על ידי ממוניו החדשים. "הפצעים עמוקים מדי מכדי שיוכלו להירפא כעת. אני חושב שעוד נעבור כמה שנים סוערות לפני שהמשבר הזה ייפתר".

למרות מורסי זכה בשלטון בצורה לגיטימית ודמוקרטית, הוא ירש מוסדות שלטון השייכים עדיין לתקופתו האוטוריטרית של מובארק. מוסדות אלה בנויים על נאמנות ויחסי חסות. רבים מהעובדים במערכות אלה מחזיקים בחוסר אמון מוחלט כלפי האיסלאמיסטים. מורסי ואנשיו רק מתחילים כעת בניסיונותיהם להשיג שליטה על המערכת ורק לאחר מכן יוכל הנשיא להגשים את הרפורמות חברתיות, כלכליות או פוליטיות שעל בסיסן נבחר. הצלחתו או כישלונו יהוו ציר מכריע בעיצוב עתידה של מצרים, לטוב או לרע. 

מצד אחד, התנגדות הבירוקרטיה המצרית יכולה למנוע מהאיסלאמיסטים להביא לידי ביטוי את כוחם הפוליטי, להכפיף את האידיאולוגיה שלהם או - כפי שחוששים חילונים רבים - להשליט דיקטטורה חדשה. אך מצד שני, כישלון של מורסי להשיג שליטה עלול רק להחמיר את הבעיות החברתיות של מצרים ולהביא לקריסת מערכת אכיפת החוק.

מתנגד לשלטון האיסלאמיסטים, אתמול בכיכר תחרירצילום: אי–פי

מומחים סבורים שמורסי עושה מאמצים להכניס את אנשיו לנקודות מפתח במגזר הציבורי. הוא מינה פוליטיקאים המזוהים עם האחים המוסלמים למושלים ב-7 מתוך 28 המחוזות במדינה וביצע חילופי גברי בממשלתו שבו מינה איסלאמיסט נוסף לתפקיד שר. אלא שמהלכיו של מורסי השיגו לו פעם תוצאות הפוכות. כך לדוגמה, הוא פרק באוגוסט את ראשי הצבא משליטתם על הממשל האזרחי, אך ארבעה חודשים לאחר מכן העניק להם ולצבא אוטונומיה בקבלת החלטות. הוא גם לא הצליח לרשום הישגים בכמה ניסיונות להשתלט על המשטרה.

בכל הנוגע לאמצעי התקשורת הממוסדים, הבית העליון של הפרלמנט, הנשלט על ידי האיסלאמיסטים, אמנם הצליח להחליף את ראשי מערכות העיתונות, אך בטלוויזיה הממלכתית לדוגמה עשרות אלפים מהעובדים עדיין משתייכים לזרם שמתנגד לנשיא. כך קורה שהלה פחמי, אחת המגישות הפופולריות במצרים, פתחה לאחרונה את תוכניתה בביקורת חריפה על כך שהממשלה "מכרה את חללי המהפכה". פחמי אמנם הודחה משידור, אך המסר שנשאה הועבר בסופו של דבר לאומה. 

מוחמד מורסיצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ