בתגובה לעליית הפשיעה האלימה: איראן עברה להוצאות להורג בפומבי

המצב הכלכלי המידרדר לנוכח החרפת הסנקציות הבינלאומיות הוביל להתערערות הסדר הציבורי. התגובה של טהראן: יד קשה נגד העבריינים

תומאס ארדברינק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומאס ארדברינק, ניו יורק טיימס

דממה מצמררת שררה שלשום (ראשון) בפארק בטהראן שבו התגודדו כ-300 איש לפני עלות השחר, וחיכו להוצאת להורג של שני צעירים במקום. שני הנידונים למוות עמדו קפואים מול שתי משאיות משטרה, שמהן הזדקרו מנופים מחוברים לחבלי תלייה בגובה של כחמישה מטרים. תליינים רעולי פנים בברדס שחור בחנו של השלט-רחוק שישמש אותם לתליית שני הצעירים, שהורשעו בדקירת אדם בנובמבר ובגניבת תיקו שהכיל סכום כסף המקביל ל-20 דולר.

מאחורי גדר מאולתרת התאמצו קהל הבאים למצוא עמדת תצפית נוחה. "בואי נלך לצד השני", לחש אחד מהם לאשתו והצביע על הנקודה שבה הציבה הטלוויזיה הממלכתית של איראן את מצלמותיה. "אני חושב שמשם נראה יותר טוב". אף שמאות אנשים עולים מדי שנה לגרדום באיראן, הרי שתלייה פומבית בפארק של עיר הבירה היא בגדר אירוע נדיר.

מרבית ההוצאות להורג מתקיימות בתוך כותלי בתי הסוהר, כך מסבירים אנשי מערכת המשפט האיראניים ופעילי זכויות אדם. ההוצאה להורג בפארק אה-הונרמדאן (פארק האמנים) שליד זירת הפשע, היא חלק מיוזמה של שלטונות איראן המבקשים להרתיע בכך את העבריינים ולמנוע שהפשיעה במדינה תצא מכלל שליטה. בשבועות האחרונים הם הגדילו את מספר ההוצאות להורג הפומביות, ובכמה ערים גדולות ערכה המשטרה פשיטות נגד מי שכינתה בריונים וחוליגנים.

צילום: אי–פי

מפקדי משטרה וגורמים רשמיים אחרים תולים את האשם בניהול לקוי של הכלכלה בידי הממשלה, שהביא לעלייה באבטלה ובאינפלציה, ואי לכך, לדבריהם גם בפשיעה. רבים כאן אומרים שהסנקציות הבינלאומיות העמיקו את הבעיות הכלכליות ואת הפער בין עשירים לעניים באיראן.

אף שלא התפרסמו נתונים סטטיסטיים רשמיים, חל לדברי כמה מקורות זינוק במעשי הפשע האלימים; הם מבוצעים לרוב בידי גברים צעירים, התוקפים את קורבנותיהם בסכינים כדי לשדוד את כספם או את דברי הערך האחרים שעליהם. כלי התקשורת המקומיים מדווחים רק על חלק מזערי מהמקרים, אבל בהתכנסויות חברתיות של בני מעמד הביניים באיראן, שומעים שפע של סיפורים מצמריים על מעשי גניבה, חטיפות, אונס ופריצות לבתים.

"העיר שלנו כבר ממש לא בטוחה" אומרת מנייג'ה בת 54, שאושפזה לא מכבר בבית חולים לאחר שהותקפה בביתה בידי פורצים. "לפני כמה שנים לא היו פה דברים כאלה; חייבים לנקוט אמצעים מחמירים יותר כדי לבלום את הפושעים".

הקהל צופה בהוצאה להורג, השבועצילום: אי-פי

ארמין, מהנדס בן 30 מספר שאביו הותקף והוכה בידי כנופיית גנבים על אופנועים. "הם היכו אותו קשות, אבל אחר כך הוא קיבל טלפון אנונימי שבו נמסר לו מידע על המקום שבו הושלך תיקו. "הם לקחו את הכסף, אבל החזירו לו את המסמכים".

שני הנידונים למוות, מובטלים ממשפחות עניות, צולמו לפני חודשיים במצלמת מעקב כשהם דוקרים עובר אורח בסיועם של שני צעירים אחרים. הווידיאו הועלה לאינטרנט והצית זעם ציבורי, שבעקבותיו קראו פוליטיקאים ואנשי דת לנקוט אמצעים מחמירים נגד הגידול בפשיעה. הארבעה נעצרו מקץ שבועיים.

ראש מערכת המשפט באיראן, האייתוללה סדג' לריג'אני, פסק שגם אם הקורבן לא מת, יש לגזור על העבריינים עונש מוות. "אנחנו חייבים לנהוג בתקיפות ולגבות מחיר גבוה יותר ממבצעי הפשעים ברחובות", אמר, כפי שצוטט בסוכנות הידיעות הרשמית למחצה פארס.

בטהראן, רבים מצדדים בגזר הדין החמור ומביעים תקווה שירתיע ויגרום לפושעים לחשוב פעמיים לפני שהם תוקפים בני אדם. אבל אחרים מטילים ספק שהדבר יועיל."בטוח במאה אחוזים שהמצב לא ישתנה כל עוד לא יחול שיפור כלכלי", כתב באחרונה באתר החדשות המקוון מלאט, הסוציולוג אמאנוללה קאריי מוגדאם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ