איראן: תומכים באסד כדי לוודא המשך ההתנגדות לישראל

יועץ של חמינאי: "אם תגיע האופוזיציה לשלטון היא תכונן יחסים עם ארה"ב וישראל". טהראן פתחה קו אשראי של מיליארד דולר למשטר הסורי

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

״הסיבה העיקרית לתמיכתנו באסד היא מניעת נפילתו של קו ההתקוממות נגד ישראל. אם ייפול משטר אסד יישבר קו ההתנגדות הזה״. כך, אמר עלי אכבר וליאתי, יועצו הבכיר של המנהיג האיראני עלי חמינאי, בראיון לרשת הטלוויזיה ״אל- מיאדין״ השבוע. בהסבר לדבריו ייחס וליאתי לאחד ממנהיגי האופוזיציה הסורית, הפרופסור בורהאן רליון, את האמירה לפיה ״אם תגיע האופוזיציה לשלטון נכונן יחסים עם ישראל ואמריקה, נפסיק את תמיכתנו בהתנגדות (חיזבאללה, צ"ב) וננתק את יחסינו עם איראן״ כדי להוכיח את חששה של איראן".

עם זאת, הדגיש וליאתי כי איראן תומכת ברפורמות בסוריה "אך זאת בדרכי שלום, בלי אלימות וללא סיוע מארה״ב", כדבריו. "הבעיה היא שכמה מן המדינות הריאקציוניות כמו קטאר, מספקות נשק לחמושים שמגיעים לסוריה מסומליה ומאפגניסטאן כדי לבצע טבח בחיילים ובעם הסורי וכדי להפיל את אסד״, אמר. וליאתי נזף גם בארגונים האסלאמיסטיים שפועלים בסוריה, שמאמינים, לטענתו, כי באמצעות סיוע מארה״ב, ישראל, קטאר ואל-קאעדה הם יוכלו להפיל את הממשל הסורי ולהביא במקומו "מישהו דוגמת מוחמד מורסי נשיא מצרים״.

התמיכה הבלתי מסויגת של וליאתי בבשאר אל-אסד, לצד תמיכתו ברפורמות ״שיענו על דרישות הציבור הסורי״, כהגדרתו, רומזים גם לנכונותה של איראן להידבר עם האופוזיציה הסורית, בתנאי שאינטרסיה של איראן בסוריה ובלבנון לא ייפגעו, ושמעמדה המיוחד של טהראן באזור לא יפנה את מקומו להשפעה קטארית, סעודית או אמריקאית.

אסד ואחמדיניג'אדצילום: אי–פי

במקביל, הודיעה איראן כי הסכימה לפתוח קו אשראי של מיליארד דולר למשטר הסורי, ועל פי מקורות ערביים ממשיכים מדריכים מטעם משמרות המהפכה לפעול לצד יחידות סוריות, במטרה לגבש אסטרטגיית לחימה חדשה נגד המורדים. בראיון לאתר החדשות האיראני ״נסים ניוז״, אמר אסד כי משטרו מנהל מאבק מול כוחות בינלאומיים וערבים: ״בסוריה אין מהפכה ולא אביב ערבי אלא מאבק מול מי שרוצה להרוס את המדינה״. לדבריו, "הממשל הסורי ינצח במלחמה אבל אין לצפות לכך שזו תסתיים בתוך שעות, ימים או שבועות".

נראה כי גם האופוזיציה הפוליטית לאסד נקלעת לתוך מאבק פנימי ארוך, כאשר ראשיה שמתכנסים בימים אלה באיסטנבול מתקשים לקבל החלטה על הקמת ממשלת מעבר גולה שתוכל לזכות בהכרה בינלאומית. החלטה על ממשלה כזאת היתה אמורה להתקבל בסוף השבוע האחרון, אבל חילוקי דעות על סמכויותיה, ובעיקר על בחירת ראש ממשלה מוסכם גרמו לדחיית ההחלטה לפחות בעשרה ימים.

הקואליציה הלאומית הסורית שמונה 70 חברים, רובם נציגים של תנועות איסלאמיות, נהנית אמנם מתמיכה בינלאומית ומהכרה בה כנציג הבלעדי של העם הסורי. אולם כל עוד היא מעכבת את הקמתה של ממשלה זמנית, שתוכל לקבל החלטות ו״להזמין״ התערבות מבחוץ, יתקשו מדינות ידידותיות לסייע לה באופן גלוי ורשמי. ממשלה זמנית כזאת צריכה תחילה להבטיח לעצמה שמדינות המערב ומדינות ערב יכירו – ומיד עם הקמתה - כדי שלהחלטותיה יהיה תוקף. אלא שהקואליציה המדוברת לא הצליחה עד כה להשיג את הסכמתם של מפקדי הכוחות הלוחמים בסוריה להקמתה של ממשלה כזו, ואל מול התנגדותם של האחים המוסלמים, שמהווים את הגוש החשוב והמאורגן באופוזיציה, להקמת ממשלה כזאת, לא ברור אם גם בתום עשרת ימי הדחייה עליהם החליטה הקואליציה, תקום ממשלה זמנית.

על פי גורמים באופוזיציה הסורית, שמתגוררים בצרפת, ייתכן שבמצב הנוכחי שבו לא קיימת הסכמה על הקמת ממשלה גולה, ואין שיתוף פעולה של ממש בין הכוחות הלוחמים לבין האופוזיציה הפוליטית, תתקשה הקואליציה הלאומית להשיג מימון אפילו להמשך פעילותה - ולא רק לסיוע ללוחמים ולפליטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ