מתנגדי המשטר זכו ברבע מהקולות בבחירות בירדן

למרות החרם של תנועת האחים המוסלמים, שיעור ההצבעה גבוה של 56.7% מערער את שלטון היחיד של המלך עבדאללה ומחזק את הדמוקרטיזציה

ניו יורק טיימס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ואי-פי

איסלאמיסטים ומתנגדי משטר נוספים זכו בכרבע מהמושבים בפרלמנט בבחירות שנערכו אתמול בירדן, למרות החרם שהטילה על הבחירות תנועת האחים המוסלמים. זהו הישג משמעותי למתנגדיו של המלך עבדאללה, למרות שנציגיו ימשיכו לאייש את מרבית מושבי הפרלמנט הירדני.

איסלאמיסטים מתונים באופן יחסי לאחים המוסלמים, שכאמור החרימו את הבחירות, ומתמודדים המשתייכים לתנועה הפאן-ערבית המתנגדת למלוכה, זכו ב-37 מושבים מתוך 150. בירדן רואים בתוצאות עדות נוספת להתחזקות הדמוקרטיזציה ובעיקר להתנגדות למשטרו של עבדאללה.

וועדת הבחירות פרסמה כי 1.3 מיליון אזרחים ירדנים המהווים 56.7% מהאוכלוסיה המונה כמעט 2.3 מיליון אנשים, הצביעו בבחירות- אחוז גבוה לנוכח החרם של האחים המוסלמים. "הדיווחים העלה מעוותים", אמר חמזה מנסור, בכיר באחים המוסלמים, שטענו כי שיטת הבחירות הנוכחית מיטיביה המלך ומשמרת את ההגמוניה שלו בפרלמנט. "פתאום אחוז ההצבעה זינק ב-20% בשלוש השעות האחרונות בהן ניתן היה להצביע", הוסיף מנסור, "זה לגמרי לא הגיוני". האחים המוסלמים הצהירו כי ימשיכו להפגין כנגד המלך והמשטר ברחובות הממלכה, בנסיונם להכיל את מהפכת האביב הערבי גם בירדן.

למרות החרם, כשלושה תריסרי חברי תנועות מוסלמיות ומבקרי שלטון אחרים שהתמודדו כעצמאיים הצליחו להיבחר לפרלמנט. לפי התוצאות שפורסמו, שמונה איסלמיסטים שאינם משויכים לאחים המוסלמים זכו במושבים בפרלמנט. לצדם נבחרו תריסר פעילי שמאל המזוהים עם תנועות פאן-ערביות וידועים כמבקרים חריפים של השלטון. בפרלמנט החדש יכהנו פנים חדשות רבות, כולל אנשי עסקים, אקדמאים ואנשי מקצוע מתחומים שונים. חלקם מזוהים גם הם כמבקרי השלטון.

למרות הישגים אלה לאופוזיציה, נאנמיו של המלך עבדאללה שומרים על רוב בפרלמנט, למרות שפחות מובהק בפרלמנט הקודם. בפרלמנט החדש יכהנו 17 נשים, שתיים יותר מהמכסה הקבועה להן בחוק.

בסך הכל, 1,425 מועמדים התחרו על 150 מושבים בבית התחתון של הפרלמנט, בניגוד ל-120 מושבים בפרלמנט הקודם. השינוי נועד לענות לטענות כי שיטת הבחירות מיטיבה עם קבלני קולות בחמולות השבטיות. אולם האחים המוסלמים ותנועות אופוזיציה אחרות טוענים שהשינויים אינם מספיקים. בקלפיות עצמן, נראה שהבוחרים לא ויתרו על ההרגל שעיצב את הפרלמנטים של העבר: התעלמות מהבעיות והצבעה לחברים, בני משפחה או חברי השבט שלהם.

קלפי בירדןצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ