אי-פי

המשטרה המצרית התעמתה היום (חמישי) עם עשרות מפגינים שניסו להפיל חומת בטון המונעת גישה לפרלמנט ולבניין הממשלה במרכז קהיר. העימותים מתרחשים ערב לפני יום השנה השני לפרוץ המחאה העממית במצרים, שהביאה, שלושה שבועות לאחר מכן, להפלת הנשיא חוסני מובארק.

מאז עברה מצרים תהליך חילופי שלטון רב תהפוכות תחת הנהגת ממשלה זמנית בראשות מפקדי הצבא, עד לבחירתו של הנשיא מוחמד מורסי לנשיאות בחודש יוני. ששת החודשים הראשונים של מורסי בשלטון התאפיינו במתיחות פוליטית, עימותים ברחוב ומשבר כלכלי שפגעו בפופולריות שלו.

העימותים היום מסמנים כי חגיגות יום השנה למהפכה עלולים בהחלט להפוך לאלימים. פעילי אופוזיציה ואקטיביסטים צעירים קראו לערוך מחר עצרות המוניות בכיכר תחריר ומול ארמון הנשיאות בשכונת הליופוליס היוקרתית.

מפגינים נמלטים מהעימותים ליד כיכר תחרירצילום: רויטרס

האופוזיציה דורשת הקפאה של החוקה המצרית, שאומצה באחרונה, או לפחות שינויים מהותיים בניסוחה. החוקה נוסחה בידי ועדה שבשליטת האחים המוסלמים על רקע פילוג רב בציבור והפגנות המוניות. החוקה, שבעיני מצרים רבים פוגעת בזכויות האזרח ומקרבת את מצרים למשטר דתי, אושרה ברוב של 64% במשאל עם בחודש שעבר, בו השתתפו 33% מבעלי זכות הבחירה.

בסרטון שהועלה לרשת היום קרא אחד מראשי האופוזיציה, ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשעבר, מוחמד אל-ברדאעי, למצרים לצאת לרחובות, אבל הזהיר שהשינוי לא יקרה מיד. "אני דורש מכל אחד מכם, בכל רחבי מצרים, להוכיח שהמהפכה חייבת להימשך, ושיש עוד דברים רבים להשלים", אמר חתן פרס נובל אל-ברדאעי. "המצרים התקוממו למען החירות, הכבוד והצדק החברתי", הוא הוסיף. "אל לנו לעצור עד שכל דרישות אלה ימולאו. זה לא יקרה בן לילה, אבל עלינו לצעוד בנתיב הנכון".

ברדאעי קורא למפגינים לצאת לרחובות

האופוזיציה מעוניינת לנצל את יום השנה כדי להגביר את הלחץ על הנשיא מורסי והאחים המוסלמים. מצדם, האחים ושאר המפלגות הדתיות הודיעו כי יימנעו מלצאת לרחובות מחר והזהירו את האופוזיציה מעידוד האלימות. אולם חבר האחים סיפר כי תומכי התנועה קיבלו הוראות להתרכז מחר במסגד הסמוך לארמון הנשיאות. הוא דיבר בעילום שם בשל רגישות הנושא.

בתחילת חודש דצמבר התרחשו במצרים עימותים מהאלימים ביותר שידעה המדינה מאז הפלת מובארק. בעימותים, בהם תומכי האחים הסתערו על מפגינים שהקימו אוהלי מחאה מול ארמון הנשיאות, נהרגו עשרה בני אדם ונפצעו מאות משני הצדדים.

האחים המוסלמים אמרו שהם יציינו את יום השנה למהפכה בנטיעת מיליון עצים, כחלק מקמפיין שכותרתו "הבה נבנה את מצרים". בהודעה שעלתה לאתר הרשמי של התנועה, ייעץ ראש האחים המוסלמים מוחמד בדיע למוסלמים "לעקוב אחרי אויביהם", והזכיר את האתגרים שנצבו בפני הנביא מוחמד כשהקים את ארצו החדשה בעיר מדינה במאה השביעית לספירה. לרגל יום הולדתו של הנביא מוחמד שחל היום, שהוא חג לאומי במצרים, אמר בדיע שמוחמד ניצב בפני "צבועים המלאים בשנאה וקנאה כלפי התנועה הצומחת שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ