התרעות חמורות לפיגועים נגד מטרות מערביות בבנגאזי

ממשלות בריטניה, גרמניה והולנד קראו לאזרחיהן לצאת מבירת מזרח לוב בשל "סכנה מיידית". הצרפתים כבר התפנו מחשש לנקמה על המתקפה במאלי

גרדיאן ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן ואי-פי

סוכנויות המודיעין במערב משוכנעות כי ישנה "סכנה ספציפית ומיידית" לפיגועים נגד מטרות מערביות בבנגאזי, העיר המרכזית במזרח לוב. בעקבות ההתרעות, ממשלות בריטניה, גרמניה והולנד קראו לאזרחיהן לצאת מיד מהעיר השנייה בגודלה בלוב. לא נמסרו פרטים נוספים על אופי האיום.

מעבר הגבול למצרים נסגר לפני יומיים, זולת לאזרחי מצרים. ייתכן שיש לצעד זה קשר לאזהרה הנוכחית והוא נועד כדי להרחיק אזרחים מערבים ממזרח לוב. ארה"ב מפעילה מל"טים באזור על רקע חשש גובר מפעולה של פעילי ג'יהאד נגד מטרות זרות.

שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, אמרה בשימוע בקונגרס אתמול (רביעי) כי ללובים יש "נכונות, אך אין להם יכולת" לספק ביטחון לדיפלומטים בבנגאזי. בתקיפת הקונסוליה האמריקאית ב-11 בספטמבר הואשם ארגון איסלאמי קיצוני בשם "אנצאר אל-שריעה".

הקונסוליה האמריקאית בבנגאזי אחרי שהותקפה בספטמברצילום: אי–פי

קים דרוץ', היועץ לביטחון לאומי של ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון, ביקר אתמול בטריפולי, בירת לוב, לשיחות עם ראש הממשלה עלי זידאן על שיתוף הפעולה הביטחוני בין שתי המדינות. השיחות עסקו בדרכים שבהן בריטניה יכולה לסייע ללוב בתחום הביטחון. מאז ספטמבר ממליץ משרד החוץ הבריטי לאזרחי בריטניה להימנע מלהגיע לבנגאזי וללוב בכלל, להוציא כמה ערים כמו טריפולי, אל-חומס, מיסרתה, ולאזור שלאורך החוף בין ראס לאנוף לבין גבול מצרים.

בהודעה שפירסם היום משרד החוץ הבריטי נאמר: "ידוע לנו על איום ספציפי ומיידי על ביטחונם של אזרחים מערבים בבנגאזי, ואנחנו קוראים לכל האזרחים הבריטים, השוהים שם בניגוד להמלצתנו, לעזוב מיד. שגרירות בריטניה בטריפולי בקשר עם אותם אזרחי בריטניה שפרטיהם בידינו, כדי להודיע להם על המלצתנו". התקשורת בלוב דיווחה כי דרוץ' שוחח גם עם שר הפנים של לוב. השיחות התמקדו בסיוע בריטניה לקידום הביטחון בלוב.

קלינטון הבהירה כי המצב הביטחוני בצפון אפריקה ובמזרח התיכון עדיין מסוכן בעקבות המהומות ואי היציבות של האביב הערבי. היא גם הזהירה כי כלי נשק שמקורם בלוב התגלו באלג'יריה ובמקומות אחרים, והוסיפה כי "תיבת פנדורה זו" מהווה איום ביטחוני רציני.

עאדל מנסורי, מנהל בית הספר הבינלאומי בבנגאזי, אמר כי אזרחים זרים, בהם בריטים, הוזהרו כבר לפני יומיים בדבר סכנה. לדבריו, למורי בית הספר הוצעה אפשרות לעזוב, אך הם החליטו להישאר. בבית הספר לומדים כ-540 תלמידים. רובם לובים וכ-40% מהם מחזיקים באזרחות כפולה. הלימודים יתחדשו רק ביום ראשון עקב חג.

סאלח גאודת, חבר פרלמנט בבנגאזי, אמר לאי-פי כי רופאים צרפתים שעבדו בבתי חולים בבנגאזי עזבו את העיר, וכי מרכז התרבות הצרפתי נסגר מחשש לפעולות תגמול על המעורבות הצבאית של צרפת במאלי השכנה, שהחלה לפני שבועיים. חברת התעופה "בריטיש איירווייס" הודיע כי תמשיך להפעיל טיסות לטריפולי. החברה מפעילה שלוש טיסות שבועיות בין לונדון לטריפולי. הטיסה הבאה שלה מתוכננת ליום ראשון. חברת התעופה אייר מלטה הודיעה על ביטול טיסותיה לבנגאזי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ