הארץ

שגריר ארצות הברית בסוריה, רוברט פורד, אמר כי אנשי משטרו של בשאר אסד עוזבים לאט לאט את המדינה. בראיון שהעניק הלילה (שישי) לרשת CNN אמר פורד כי אמו של הנשיא אסד, אניסה מחלוף, נמלטה גם היא מהמדינה ושוהה כעת באיחוד האמירויות הערביות. פורד לא שוהה בסוריה כבר תקופה ארוכה מחשש לחייו.

מחלוף היא אלמנתו של חאפז אל אסד, ששלט בסוריה מ-1971 עד למותו בשנת 2000. הופעותיה בציבור נדירות אולם מעריכים כי השפעתה על המשטר גדולה. לפני מספר חודשים דווח כי בושרה אסד, אחותו הגדולה של הנשיא, עזבה את המדינה יחד עם חמשת ילדיה. בעלה אסף שווכאת, שהיה סגן שר הביטחון הסורי, נהרג בפיגוע שחיסל את הצמרת הביטחונית הסורית ביולי האחרון.

פורד אמר בראיון כי המשטר בדמשק מתחיל להתפורר. לדבריו תהליך ההתפוררות איטי, אבל כל הסימנים מצביעים על מפלתו. "אפשר ממש לראות לאט לאט שהמעגל הפנימי נחלש", אמר. "אבל שוב, זה תהליך הדרגתי".

משפחת אסד. יושבת משמאל אניסה מחלוף, אמו של בשאר

בין אנשי המשטר שנמלטו, ציין פורד את דובר משרד החוץ לשעבר, שלטענתו מצא מקלט בארצות הברית. מאוחר יותר אמרו בכירים בוושינגטון כי פורד שגה ודובר משרד החוץ הסורי אינו שוהה בארצות הברית.

השגריר אמר כי כששליח האו"ם למדינה, לחדאר ברהימי, נועד עם אסד בדצמבר קרבתו של העימות היתה ברורה. "הוא אמר לנו שניתן היה לשמוע את הירי מחוץ למשרדו של הנשיא", סיפר פורד. "הקרבות מתקרבים כל כך למעגל הפנימי, ואפשר לדמיין מה זה עושה למורל שלהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ