מאות פצועים בהפגנות יום השנה השני למהפכה במצרים

עשרות אלפים יצאו לרחובות קהיר ואלכסנדריה בהפגנות שהפכו לעימותים אלימים עם כוחות הביטחון. ארה"ב הזהירה את אזרחיה במדינה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

לפחות 250 בני אדם נפצעו בהתנגשויות אלימות בין מפגינים ואנשי כוחות הביטחון במצרים בהפגנות יום השנה השני למהפכה המצרית. העימותים פרצו הן בין המפגינים והשוטרים והן תומכי המחנה הליבראלי במצרים לתומכי האחים המוסלמים.  העימותים שפרצו בכיכר תחריר, גלשו לאתרים נוספים ברחבי הבירה קהיר. בשעות הערב הדפה המשטרה מפגינים שניסו לפרוץ אל תוך ארמון הנשיאות. הפגנות ועימותים התקיימו גם  בעיר החוף אלכסנדריה, בעיר סואץ ובמחוזות אחרים במדינה.

מלבד העימותים בין מחנות המפגינים ובין המפגינים לכוחות הביטחון, התפתחו עימותים גם עם  בעלי עסקים המתנגדים להשבתת עסקיהם בשל ההפגנות. האירועים הקשים והחשש מהידרדרות לכאוס מוחלט אילצו את הצבא המצרי להציב טנקים ונגמ"שים בכניסות לקהיר.  דובר הצבא המצרי הבהיר כי מדובר בפריסה שמטרתה לשמור על הביטחון הלאומי ולא להתעמת עם המפגינים.

בחלק מההפגנות הוצתו תמונותיו של הנשיא מורסי , ובחלק ובחלק מהערים תקפו מפגינים מטות של תנועת האחים המוסלמים. תומכי התנועה מצדם הגיבו במתקפות נגד על מתנגדיהם.

האווירה המתוחה במצרים לא החלה היום. מזה חודשים המתח מבעבע במדינה למרות הניסיונות של הממשלה והנשיא מורסי לשדר "עסקים כרגיל", להתמקד ברפורמות כלכליות ולהציג את הסוגיה הכלכלית כסוגיה הקשה ביותר עבור העם המצרי. האירועים בשעות האחרונות מעידים כי הזרם הליבראלי, שהפסיד כביכול במשאל העם על החוקה המצרית, לא מוכן להשלים עם המצב, והוא זה שקרא לצאת היום לרחובות ולהפיל את משטר האחים המוסלמים ואת הנשיא מוחמד מורסי. על פי הליבראלים מורסי והאחים המוסלמים מובילים למדינה אסלאמית בניגוד מוחלט למטרות המוצהרות של המהפכה.

מורסי עצמו חזר והצהיר השבוע כי בכוונתו להשלים את המהפכה, בעיקר בשני מישורים: המלחמה בשחיתות וטיהור מערכת ביטחון הפנים וחיזוק הכלכלה. הצהרותיו של מורסי ככל הנראה לא שכנעו את הזרם הליבראלי, שתמך בו עד לבחירות, ובראשם חמדין סאבי הנאצריסט וד"ר מוחמד אל-בראדעי.

שגרירות ארה"ב בקהיר הזהירה את האזרחים האמריקאים שנמצאים במצרים, וקראה להם להתרחק מאזורים מרכזיים, ומריכוזים גדולים של קהל, במיוחד בקהיר ובשכונת הליופוליס היוקרתית בה ממוקם ארמון הנשיאות. "גם הפגנות ואירועים שתוכננו להיות רגועים עשויים להסלים לאלימות", נכתב באתר השגרירות.

חלק מהצעדות שיצאו היום מהמסגדים כונו "מצעדים לצדק חברתי", תחת הדרישה לזכויות תעסוקתיות ולאכיפת משכורות מינימום ומקסימום. מצעד של פועלים וסטודנטים שיצא מאחד המסגדים בקהיר לכיוון כיכר תחריר, הגיע עד השעה 15:00 לכ-20 אלף איש.

אתמול התעמתה המשטרה המצרית עם עשרות מפגינים שניסו להפיל חומת בטון המונעת גישה לפרלמנט ולבניין הממשלה במרכז קהיר. העימותים סימנו כי חגיגות יום השנה למהפכה עלולות בהחלט להפוך לאלימות.

מאז המהפכה עברה מצרים תהליך חילופי שלטון רב תהפוכות תחת הנהגת ממשלה זמנית בראשות מפקדי הצבא, עד לבחירתו של הנשיא מוחמד מורסי לנשיאות בחודש יוני. ששת החודשים הראשונים של מורסי בשלטון התאפיינו במתיחות פוליטית, עימותים ברחוב ומשבר כלכלי שפגעו בפופולריות שלו.

בסרטון שהועלה לרשת אתמול קרא אחד מראשי האופוזיציה, ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשעבר, מוחמד אל-ברדאעי, למצרים לצאת לרחובות, אבל הזהיר שהשינוי לא יקרה מיד. "אני דורש מכל אחד מכם, בכל רחבי מצרים, להוכיח שהמהפכה חייבת להימשך, ושיש עוד דברים רבים להשלים", אמר חתן פרס נובל אל-ברדאעי. "המצרים התקוממו למען החירות, הכבוד והצדק החברתי", הוא הוסיף. "אל לנו לעצור עד שכל דרישות אלה ימולאו. זה לא יקרה בן לילה, אבל עלינו לצעוד בנתיב הנכון".

ברדאעי קורא למפגינים לצאת לרחובות

האופוזיציה מעוניינת לנצל את יום השנה כדי להגביר את הלחץ על הנשיא מורסי והאחים המוסלמים. מצדם, האחים ושאר המפלגות הדתיות הודיעו כי יימנעו מלצאת לרחובות מחר והזהירו את האופוזיציה מעידוד האלימות. אולם חבר האחים סיפר כי תומכי התנועה קיבלו הוראות להתרכז מחר במסגד הסמוך לארמון הנשיאות. הוא דיבר בעילום שם בשל רגישות הנושא.

בתחילת חודש דצמבר התרחשו במצרים עימותים מהאלימים ביותר שידעה המדינה מאז הפלת מובארק. בעימותים, בהם תומכי האחים הסתערו על מפגינים שהקימו אוהלי מחאה מול ארמון הנשיאות, נהרגו עשרה בני אדם ונפצעו מאות משני הצדדים.

האחים המוסלמים אמרו שהם יציינו את יום השנה למהפכה בנטיעת מיליון עצים, כחלק מקמפיין שכותרתו "הבה נבנה את מצרים". בהודעה שעלתה לאתר הרשמי של התנועה, ייעץ ראש האחים המוסלמים מוחמד בדיע למוסלמים "לעקוב אחרי אויביהם", והזכיר את האתגרים שנצבו בפני הנביא מוחמד כשהקים את ארצו החדשה בעיר מדינה במאה השביעית לספירה. לרגל יום הולדתו של הנביא מוחמד שחל היום, שהוא חג לאומי במצרים, אמר בדיע שמוחמד ניצב בפני "צבועים המלאים בשנאה וקנאה כלפי התנועה הצומחת שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ