לפחות 9 הרוגים ומאות פצועים בהפגנות יום השנה למהפכה המצרית

התנגשויות אלימות ברחבי המדינה בין כוחות הביטחון לבין תומכי ומתנגדי הנשיא מורסי. המשטרה הדפה מפגינים שניסו להיכנס לארמון הנשיאות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי - צרובה

לפחות תשעה בני אדם נהרגו ומאות נפצעו, בהם כ-50 שוטרים וחיילים, בהתנגשויות אלימות אתמול (שישי) בין מפגינים ואנשי כוחות הביטחון בהפגנות יום השנה השני למהפכה במצרים. העימותים פרצו גם בין המפגינים והשוטרים וגם בין תומכי המחנה הליברלי במצרים לתומכי האחים המוסלמים. המפגינים שנהרגו נורו למוות בעימותים בבניין הממשל בעיר סואץ. ראש איגוד הרופאים בעיר, מוחמד סלמה, סיפר כי מפגינים נוספים סובלים מפציעות קשות לאחר שנורו בראשם ובחזם.

לאחר תפילות יום השישי במסגדים, החלו המונים להתארגן לקראת ההפגנות. העימותים שפרצו בכיכר תחריר שבקהיר, גלשו לאתרים נוספים ברחבי הבירה. בשעות הערב הדפה המשטרה מפגינים שניסו לפרוץ אל ארמון הנשיאות. הפגנות ועימותים התקיימו גם בעיר החוף אלכסנדריה, בסואץ ובמחוזות אחרים במדינה.

מלבד העימותים בין מחנות המפגינים ובין המפגינים לכוחות הביטחון, התפתחו גם עימותים עם סוחרים המתנגדים להשבתת עסקיהם בשל ההפגנות. האירועים הקשים והחשש מהידרדרות לכאוס מוחלט אילצו את הצבא המצרי להציב טנקים ונגמ"שים בכניסות לקהיר. דובר הצבא המצרי הבהיר כי מדובר בפריסה שמטרתה לשמור על הביטחון הלאומי ולא להתעמת עם המפגינים.

7 מתוך 7 |
יום השנה השני למהפכה המצרית
1 מתוך 7 |
יום השנה השני למהפכה המצרית
2 מתוך 7 |
יום השנה השני למהפכה המצרית

בחלק מההפגנות הוצתו תמונותיו של הנשיא מורסי , ובחלק מהערים תקפו מפגינים מטות של תנועת האחים המוסלמים. תומכי התנועה מצדם הגיבו במתקפות משלהם.

הממשלה והנשיא מורסי מנסים לשדר "עסקים כרגיל", להתמקד ברפורמות כלכליות ולהציג את הסוגיה הכלכלית כמרכזית עבור העם המצרי, אולם האלימות מוכיחה שאין זה המצב. האירועים מעידים כי הזרם הליברלי, שהפסיד כביכול במשאל העם על החוקה המצרית, לא מוכן להשלים עם המצב, והוא זה שקרא לצאת לרחובות ולהפיל את משטר האחים המוסלמים ואת הנשיא מוחמד מורסי. על פי הליברלים מורסי והאחים המוסלמים מובילים למדינה איסלאמית בניגוד מוחלט למטרות המוצהרות של המהפכה.

מורסי עצמו חזר והצהיר השבוע כי בכוונתו להשלים את המהפכה, בעיקר בשני מישורים: המלחמה בשחיתות וטיהור מערכת ביטחון הפנים וחיזוק הכלכלה. הצהרותיו של מורסי ככל הנראה לא שכנעו את הזרם הליברלי, שתמך בו עד לבחירות, ובראשם חמדין סאבי הנאצריסט וד"ר מוחמד אל-בראדעי.

שגרירות ארה"ב בקהיר הזהירה את האזרחים האמריקאים שנמצאים במצרים, וקראה להם להתרחק מאזורים מרכזיים, ומריכוזים גדולים של קהל, במיוחד בקהיר ובעיקר בשכונת הליופוליס היוקרתית בה ממוקם ארמון הנשיאות. "גם הפגנות ואירועים שתוכננו להיות רגועים עשויים להסלים לאלימות", נכתב באתר השגרירות.

חלק מהצעדות שיצאו מהמסגדים כונו "מצעדים לצדק חברתי", תחת הדרישה לזכויות תעסוקתיות ולאכיפת משכורות מינימום ומקסימום. 

שלשום התעמתה המשטרה המצרית עם עשרות מפגינים שניסו להפיל חומת בטון המונעת גישה לפרלמנט ולבניין הממשלה במרכז קהיר. העימותים סימנו כי חגיגות יום השנה למהפכה עלולות בהחלט להפוך לאלימות.

בסרטון שהועלה לרשת קרא אחד מראשי האופוזיציה, ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשעבר, מוחמד אל-ברדאעי, למצרים לצאת לרחובות, אבל הזהיר שהשינוי לא יקרה מיד. "אני דורש מכל אחד מכם, בכל רחבי מצרים, להוכיח שהמהפכה חייבת להימשך, ושיש עוד דברים רבים להשלים", אמר חתן פרס נובל אל-ברדאעי. "המצרים התקוממו למען החירות, הכבוד והצדק החברתי", הוא הוסיף. "אל לנו לעצור עד שכל דרישות אלה ימולאו. זה לא יקרה בן לילה, אבל עלינו לצעוד בנתיב הנכון".

בתחילת חודש דצמבר התרחשו במצרים עימותים מהאלימים ביותר שידעה המדינה מאז הפלת מובארק. בעימותים, בהם תומכי האחים הסתערו על מפגינים שהקימו אוהלי מחאה מול ארמון הנשיאות, נהרגו עשרה בני אדם ונפצעו מאות משני הצדדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ