30 הרוגים במהומות במצרים עקב גזירת עונשי מוות בפרשת ההרג באצטדיון

מהומות פרצו בפורט סעיד לאחר מתן גזר הדין ל-21 מעורבים בטבח שאירע באצטדיון הכדורגל בעיר בשנה שעברה. בין ההרוגים: שני כדורגלנים

ג'קי חורי
אי-פי
רויטרס
ג'קי חורי
אי-פי
רויטרס

בית המשפט במצרים גזר היום (שבת) עונשי מוות על 21 נאשמים במעורבות במהומות שפרצו באיצטדיון הכדורגל בפורט סעיד, לפני כשנה, בהן נהרגו 74 אוהדי כדורגל. לאחר פרסום ההחלטה פרצו בעיר עימותים קשים כשבני המשפחות המורשעים ניסו להתפרץ אל בית הכלא שבו אסורים קרוביהם. בעקבות זאת השתלט הצבא המצרי על בית הכלא.

בעימותים היום בעיר נהרגו עד כה 30 בני אדם, בהם שני שוטרים ושני שחקני כדורגל, ונפצעו יותר מ-379 בני אדם, חלקם במצב קשה מאוד. המפגינים הציתו תחנת משטרה בעיר, ומיניבוס ששייך לאחת מתחנות הטלוויזיה ובשלב מסוים אף חסמו את הכביש הראשי בעיר. רשות הרכבות במצרית מונעת את הגעתן של רכבות לעיר, והן עוצרות באיסמעליה. מוקדם יותר דווקא הביעו בממשל תקווה כי גזר הדין יביא לרגיעה בהפגנות הנערכות בימים אלו במצרים, שאתמול הביאו למותם של תשעה בני אדם.

הצבא המצרי הזרים כוחות גדולים לפורט סעיד ולסואץ השכנה כדי לשמור על הסדר הציבורי. הנשיא, מוחמד מורסי, צייץ הודעת תנחומים למשפחות הרוגי המהומות וערך התייעצויות עם ראשי מערכת הביטחון כולל המפקד העליון של הצבא, עבד אל פתח אסיסי. מועצת הביטחון המצרית, בראשותו של מורסי, גינתה את העימותים וקראה לקיים דיאלוג לאומי כדי לפתור את חילוקי הדעות. עם זאת נמסר כי ייתכן שהמועצה תכריז על מצב חירום ועוצר באזורי האלימות.

9 מתוך 9 |
אוהדי כדורגל בקהיר חוגגים את החלטת ביהמ"ש
1 מתוך 9 |
מהומות מחוץ לחדר המתים בסואץ, היום
2 מתוך 9 |
תגובות לגזר הדין בקהיר, היום

למרות הזעם הרב שעורר גזר הדין בפורט סעיד, הפסיקה התקבלה בקריאות שמחה ובמפגן זיקוקים בקרב אוהדי קבוצת הכדורגל אל-אהלי בקהיר. מאות מאוהדי הקבוצה ובני משפחותיהם של הרוגי האצטדיון התקבצו מחוץ למועדון הקבוצה בקהיר ובאוניברסיטה האמריקאית בעיר כדי לחגוג את גזר הדין.

חזית ההצלה הלאומית במצרים, המאגדת את רוב נציגי האופוזיציה במדינה, קראה בצהריים להקים ממשלת חירום לאומית וועדה לתיקון החוקה בניסיון להרגיע את הרוחות ולמנוע פגיעה במוסודות המדינה.

בהודעה שפרסמו אנשי החזית, כשברקע תמונתו של המנהיג המצרי סעד זגלול, שנחשב לסמל עממי וממובילי המאבק למען עצמאות מצרים בתקופת המנדט הבריטי, באופוזיציה קראו לביטול החוקה החדשה וכל ההחלטות שקיבל הנשיא מורסי ערב אישור החוקה שהעניקו לו סמכויות רחבות.מורסי עצמו, שעד כה נמנע מלתת הצהרה פומבית, הסתפק בקריאה בפייסבוק לעם המצרי לשמור על הסדר הצבורי ולפעול יחד איתו על מנת ליישם את מטרות המהפכה. כמו כן, הוא הזהיר מניסיונות של גורמים הקשורים למשטר הקודם מלפגוע ביציבות המדינה.

אירועי הדמים אשתקד באיצטדיון פורט סעיד התפתחו בתום משחק שנערך שם לפני כשנה, כאשר אוהדי הקבוצה המארחת, אל-מאסרי, פרצו למגרש וניסו לפגוע בשחקני הקבוצה המתחרה, אל-אהלי, זאת על אף שזו הפסידה 1-3. השחקנים הוברחו מהאיצטדיון בסיוע כוחות הביטחון, ואולם אז הפך העימות בין האוהדים לזירה של לחימה מול כוחות הביטחון, ומספר הנפגעים החל לגדול במהירות. 74 אוהדי כדורגל נהרגו בעימותים וכאלף נוספים נפצעו.

שנה לאחר מכן, הואשמו עד כה 73 בני אדם במעורבות במהומות, והיום התקבל גזר דינם של 21 מהם. השופט, סובי אבדל מגיד, הקריא את שמותיהם וציין כי הם "יועברו אל המופתי", ביטוי שמשמעותו גזר דין מוות, שכן גזר הדין דרוש את אישורו של הסמכות הדתית העליונה במצרים. גזר דינם של יתר המואשמים יינתן ב-9 במארס.

ארכיון; התפרעות האוהדים באיצטידיון בפורט סעידקרדיט: Nile Tv Egyptian Tv רויטרס

בעקבות האירוע בשנה שעברה הושבתה ליגת הכדורגל במצרים השנה, אולם איגוד הכדורגל המצרי ברך היום על גזר הדין והודיע כי עונת הכדורגל צפויה להתחיל כרגיל בשבת הבאה. עם זאת, קבוצת הכדורגל אל-מאסרי מפורט סעיד, לא תשחק בליגה כיוון שהיא הושעתה לשנה.

אתמול נהרגו תשעה בני אדם נהרגו ומאות נפצעו, בהם כ-50 שוטרים וחיילים, בהתנגשויות אלימות בין מפגינים ואנשי כוחות הביטחון בהפגנות יום השנה השני למהפכה במצרים. העימותים פרצו גם בין המפגינים והשוטרים וגם בין תומכי המחנה הליברלי במצרים לתומכי האחים המוסלמים. המפגינים שנהרגו נורו למוות בעימותים בבניין הממשל בעיר סואץ. ראש איגוד הרופאים בעיר, מוחמד סלמה, סיפר כי מפגינים נוספים סובלים מפציעות קשות לאחר שנורו בראשם ובחזם.

צפו בתיעוד המהומות באצטדיון

לאחר תפילות יום השישי במסגדים, החלו המונים להתארגן לקראת ההפגנות. העימותים שפרצו בכיכר תחריר שבקהיר, גלשו לאתרים נוספים ברחבי הבירה. בשעות הערב הדפה המשטרה מפגינים שניסו לפרוץ אל ארמון הנשיאות. הפגנות ועימותים התקיימו גם בעיר החוף אלכסנדריה, בסואץ ובמחוזות אחרים במדינה.

מלבד העימותים בין מחנות המפגינים ובין המפגינים לכוחות הביטחון, התפתחו גם עימותים עם סוחרים המתנגדים להשבתת עסקיהם בשל ההפגנות. האירועים הקשים והחשש מהידרדרות לכאוס מוחלט אילצו את הצבא המצרי להציב טנקים ונגמ"שים בכניסות לקהיר. דובר הצבא המצרי הבהיר כי מדובר בפריסה שמטרתה לשמור על הביטחון הלאומי ולא להתעמת עם המפגינים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ