לפחות 30 הרוגים במהומות בפורט סעיד |

חרב הפיפיות של המהפכה המצרית

השילוב בין גזרי הדין בפרשת הטבח באצטדיון בפורט סעיד לבין ההפגנות לציון שנתיים למהפכה, הוביל להתפרצות זעם שמנותבת נגד הנשיא מורסי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"שייפול משטר המדריך הכללי", קראו אתמול והיום (שבת) אלפי מפגינים בכיכר תחריר וברחובות אלכסנדריה וסואץ. "חזרה אל הכיכרות בלי האחים ובלי הסלפים" הכתיר העיתון הממשלתי "אל-אהראם" את הידיעה הראשית שלו היתה סיסמה אחרת, וכמובן היתה את הקריאה "העם רוצה שהמשטר יסתלק", אותה סיסמה שליוותה את המהפכה במצרים לפני שנתיים עד הסתלקותו של חוסני מובארק.

סדרת המשברים הפוליטיים שעברה מצרים בחודשים האחרונים הגיעה בסוף השבוע לשיא כאשר לפחות 30 בני אדם נהרגו היום במהומות בעיר פורט סעיד, בעקבות פסק הדין שהטיל עונש מוות על 21 מורשעים בפרשת הטבח שאירע באצטדיון הכדורגל בעיר ובו נהרגו 74 בני אדם. אתמול נהרגו לפחות תשעה בני אדם ומאות נפצעו בהתכתשויות עם כוחות הביטחון בעם סואץ ובכ-12 מחוזות אחרים במדינה.

בהפגנות יום השנה השני להתקוממות העממית במצרים השתתפו מאות אלפי מפגינים. ההתנגשויות האלימות תורגמו מיד לפעולה פוליטית מצד מתנגדי המשטר החדש בראשות הנשיא, מוחמד מורסי. מנהיגי "חזית ההצלה הלאומית", עמרו מוסא, מוחמד אל-בראדעי וחמדין סבאחי, הודיעו כי יחרימו את הבחירות לפרלמנט שאמורות להתקיים בחודש אפריל - אם לא ייענה מורסי לתביעותיהם.

דרישות האופוזיציה כוללת את הקפאת החוקה שאושרה במשאל עם, הקפאת חוק הבחירות והקפאת החוק למכירת אגרות חוב איסלאמיות, שלדעתם יוביל להעברת נכסים מצריים לאומיים לידיהם של גורמים זרים פרו-איסלאמיים. האופוזיציה דורשת גם הקמת ממשלת הצלה לאומית שתשען על מומחים ולא על אנשי האחים המוסלמים, וכן את התחלתו של דיאלוג לאומי אמיתי וקיום בחירות נשיאותיות מוקדמות. החרמת הבחירות לפרלמנט היא אמנם צעד הצהרתי כרגע, שכן עד מועד הבחירות עוד צפויים מהלכים פוליטים שונים שירגיעו את המתנגדים, אבל היא משקפת תסכול עמוק ואכזבה גדולה מתפקודו של מורסי עד כה.

לראשונה נקרא במשבר הנוכחי צבא מצרים להתערב. כוחות גדולים נפרשו בפורט סעיד, סואץ וליד כיכר תחריר כדי לחסום את תנועת המפגינים לעבר משרד הפנים. מורסי כינס אתמול את המועצה לביטחון לאומי כדי לגבש צעדים לבלימת המהומות, שעלולות להתרחב בימים הקרובים על רקע קריאתם של ראשי חזית ההצלה לקיים ההפגנות המוניות ביום שישי הבא אם הנשיא לא ייענה לתביעותיהם.

באופן פרדוקסלי, אירועי הדמים שהתרחש לפני שנה בפורט סעיד ואשר הזינו את התביעה לקיים בחירות מהירות לנשיאות ולבטל את המשטר הצבאי, משמשים עכשיו בסיס לתביעה לסילוק המשטר החדש. במבחן המעשי, כשלו אז כוחות הביטחון באופן קולוסאלי. לא רק מספר הנפגעים האדיר (74 הרוגים ויותר מ-280 פצועים) העידו על הכשל, אלא גם האופן שבו ניסו השוטרים והמאבטחים לפזר את המהומה. שימוש מוגזם בכוח אלים, מחסור באמבולנסים, שיגור מסוקים רק כדי לחלץ את שחקני קבוצת "אל-אהלי" מקהיר, והיערכות מוקדמת רשלנית ואדישה.

הבעיה של המשטר המצרי היא שהיערכות כוחות הביטחון, שבתקופתו של מובארק נתפסה כחלק בלתי נפרד מיחס המאיים של השלטון, היתה לפני שנה כמו היום מבחן פוליטי ולא ארגוני. ואכן, התגובות לאירועים האלימים בפורט סעיד העידו אז על כך שמשחק הכדורגל הטרגי הפך באחת לנכס פוליטי שאפשר לנגח באמצעותו את המועצה הצבאית העליונה, את הממשלה הממונה, וגם את תומכי משטרו של מובארק.

אחת הטענות המרכזיות היתה שהיו אלה תומכי המשטר הקודם שגרמו למהומה באצטדיון כדי להפגין את חוסר יכולתו של המשטר החדש לנהל את ענייניה של מצרים. צופים ואזרחים סיפרו לכלי התקשורת כי שוטרים ואנשי אבטחה, כאלה שמזוהים עם המשטר הישן, אפילו האיצו באוהדים "לעשות כל עולה על רוחם". אחרים סיפרו שהאופן שבו התערבבו האוהדים שבאו מקהיר בתוך הקהל, מעידה על כך שזו הייתה זו פעולה מתוכננת מראש.

ארכיון; התפרעות האוהדים באיצטידיון בפורט סעידקרדיט: Nile Tv Egyptian Tv רויטרס

האשמת תומכי המשטר הקודם קנתה לה מיד תמיכה גם בקרב מתנגדי המועצה הצבאית העליונה. אלה האשימו את הצבא בכך שלא טרח לסלק מן המוסדות הממשלתיים את כל שרידי משטר מובארק. ראש מפלגת אל-וופד הליברלית, סיד בדאווי, אף דרש לפטר מיד את הממשלה שמינה הצבא ולהקדים את הבחירות לנשיאות.

התגובתה הקשה של כוחות הביטחון להפגנות בסוף השבוע הזה, מזכירה לאזרחי מצרים, ובמיוחד לתושבי פורט סעיד שיצאו בקריאה "להיפרד ממצרים", את תקופתו של מובארק. דווקא פסק הדין, שאמור היה להוכיח שהמשטר החדש אינו נרתע מלהרשיע ולהעניש בחומרה את האחראים (ובהם אנשי כוחות הביטחון), הפך לכלי ניגוח נגד השלטון שמואשם באחריות להרג האזרחים.

מכיוון שתושבי פורט סעיד מונעים משיריוניות הצבא מלהיכנס לעיר, עשוי מורסי למנות שליח מיוחד בטעמו כדי להידבר עם ראשי הציבור בעיר הסוערת ולמנות ועדת חקירה שתבדוק את השתלשלות האירועים כדי לנסות לנטרל את התפרצות הזעם. הדאגה העיקרית של מורסי היא מפני השילוב הנפיץ שבין התכתשויות קטלניות לבין התביעות הפוליטיות של מתנגדיו, שילוב שעלול לחולל מהפכה חדשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ