גל הפגנות אלימות בעיראק

הפרלמנט בעיראק אסר על ראש הממשלה לרוץ לקדנציה שלישית

בצל מהומות בין שיעים לסונים בעיר פאלוג'ה, קבע הפרלמנט כי התמודדותו של נורי אל-מאליכי לכהונה שלישית אינה חוקתית. ספק אם הנשיא יאשר את החוק

דוראיד עדנאן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
דוראיד עדנאן, ניו יורק טיימס

לפחות שבעה מפגינים ושני חיילים נהרגו בסוף השבוע בפלוג'ה, שממערב לבגדאד, בהתנגשויות בין כוחות הצבא העיראקי למפגינים. זה היה העימות הקטלני הראשון מאז החלו לפני יותר מחודש הפגנות מצד יריביו הסונים של ראש הממשלה, נורי אל-מאליכי. כתוצאה מהמהומות הוטל עוצר על פלוג'ה.

בתגובה למהומות הממושכות, העביר אתמול (שבת) הפרלמנט בבגדאד חוק האוסר על אל-מאליכי לרוץ לקדנציה שלישית. אולם, לפי התחזיות, הנשיא, שמאשר את החוקים שעוברים בפרלמנט, לא יאשר את החקיקה. חברי מפלגתו השיעית של אל-מאליכי החרימו את ההצבעה ובכיר המקורב לראש הממשלה אמר שהחוק סותר את החוקה וכי בכוונתו לערער לבית המשפט העליון.

בעל תפקיד ביטחוני סיפר שעימות בפאלוג'ה החל לאחר שמפגינים יידו אבנים על כוחות הממשלה במחסום בקרבת כביש בין עירוני מרכזי. הכוחות פתחו באש, והמפגינים הגיבו בהצתת כלי הרכב הצבאיים ועוד שתי מכוניות, אחת מהן של חבר פרלמנט והשנייה של פוליטיקאי מקומי ממחוז אל-אנבר, שבו שוכנת פלוג'ה. שבעה אזרחים נהרגו ו-44 נפצעו, על פי מקורות רפואיים.

מסע ההלוויה של אחד ההרוגים בעימותים בפאלוג'ה, היוםצילום: אי–פי

בסרטונים שהועלו לאינטרנט על ידי מרכז התקשורת "האביב העיראקי" נראו אזרחים בורחים מירי כבד אל שטח פתוח בלי כל מחסה. מאוחר יותר הרגו חמושים בלתי מזוהים שני חיילים עיראקים ופצעו חייל נוסף במחסום של הצבא מדרום לפלוג'ה, במה שנראה כמעשה תגמול. מהמשטרה נמסר גם כי החמושים חטפו שלושה חיילים.

שר ההגנה של עיראק פרסם מאוחר יותר הצהרה ובה הודיע כי תיפתח חקירה והדגיש כי הנפגעים יפוצו. "היום תקפה קבוצה של אנשים את אחד המחסומים של הצבא בפלוג'ה", הכריז אל-מאליכי עצמו. "האנשים פתחו ביידוי אבנים ואחר כך בירי, מה שהגביר את המתח". אל-מאליכי קרא לכוחות הביטחון להימנע משימוש בכוח ואמר שלמפגינים הזכות להפגין, אבל הוא גם הזהיר אותם "לא להתפתות להסתה ולמזימות מצד סוכנויות מודיעין אזוריות, שרידים של הממשלה הקודמת ושל קבוצות בדלניות".

ג'אבר אל-ג'אברי, חבר בגוש עיראקייה הסוני, טוען שהצבא העיראקי הוא שאשם בעימות. "החלטנו להפסיק את כל ההידברות עם ממשלתו של אל-מאליכי", אמר והודיע שמפלגת עיראקייה מבקשת מהגוש השיעי להציג מועמד חדש לראשות הממשלה. "ארה"ב עשתה מאמצים עצומים לבנות צבא עיראקי שאמור להגן על עיראק ולא להרוג את בני העם העיראקי המבקשים לממש את זכויותיהם", אמר ג'אברי.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ