אנשיל פפר
אנשיל פפר

ארה"ב שידרגה בשבוע שעבר באופן משמעותי את יכולות התקיפה שלה במפרץ הפרסי, עם הצבתם של שישה מטוסי קרב "חמקניים" מדגם אף-22 בבסיס באיחוד נסיכויות המפרץ. בעבר, התעקשו האמריקאים שמדובר בהצבה זמנית שתוכננה זמן רב מראש, אך כעת מתברר שהצבת המטוסים, להם יכולות משופרות, היא עובדה של קבע.

הצבת מטוסי האף-22 ("ראפטור") בחודש אפריל בבסיס אל-דאפרה, כ-150 קילומטרים מאיראן, גרם לפרסומים על תגבור כוחות אמריקאיים במפרץ לקראת תקיפה אפשרית של מתקני הגרעין האיראניים. אף-22 הוא מטוס הקרב המתקדם ביותר של חיל האוויר האמריקאי והיחיד הנמצא כיום בשירות מבצעי באחד מצבאות העולם המחזיק ביכולת לחמוק ממכ"מים של האויב.

דובר חיל האוויר האמריקאי אמר בזמנו כי הצבת האף-22 באיחוד הנסיכויות הוא "מהלך שגרתי" והדגיש כי "לא מדובר באיום על איראן". הצבה כזאת אורכת בדרך כלל מספר חודשים ולאחריה חוזרים מטוסי הקרב לבסיס האם. ואכן, בשבוע שעבר חזרו ששת המטוסים לבסיס הולומן של הכנף ה-49 בניו מקסיקו, אך הוחלפו על ידי שישה אחרת, הפעם מבסיס הכנף השלישית אלמנדורף-ריצ'רדסון שבאלסקה.

העובדה שגם אחרי הצבה ארוכה כל כך, ממשיכים האמריקאים לשמור על נוכחות מטוסי הקרב המתקדמים במפרץ הפרסי מעידה על כך שלא מדובר בהתארחות שגרתית אלא בנוכחות קבועה לנוכח האפשרות שמלחמה תפרוץ מול איראן. מדובר במטוסים מדגם מתקדם יותר שזכה לשדרוג תוכנה המאפשר לאף-22 לשאת שמונה פצצות "חכמות" ולשגרן תוך כדי טיסה על-קולית נגד ארבע מטרות קרקעיות ותוך כדי שמירה על יכולותיו החמקניות. משמעות השדרוג היא שלמטוס היירוט המתקדם בעולם יש כעת יכולת לנהל קרבות אוויר-אוויר ולבצע תקיפות מדויקות בגיחה אחת.

4 מתוך 6 מטוסי אף-22 ומתדלק בשמי אירופה בשבוע שעברצילום: Gian Luca Onnis

אף-22, שתוכנן כמטוס יירוט ועליונות אווירית, נמצא בשירות מבצעי כעשור והוא מטוס הקרב היקר ביותר בהיסטוריה. עלותו של מטוס בודד נאמדת ב-150 מיליון דולר. בשל מחירו הגבוה, החליט הממשל האמריקאי לקצץ בתוכנית הרכש של המטוס שלא אושר לייצוא לנוכח המערכות הסודיות שהורכבו עליו. בסוף 2011 הופסק ייצור המטוס. בסך כל נמצאים בצבא ארה"ב 187 מטוסים מסוג זה אחרי שבתחילה יועדו לו 750. בשל עלותו האסטרונומית, טרם שוגר המטוס למשימות קרביות.

גם תחזוקת האף-22, שידעה תקלות רבות, הינה יקרה ביותר ודורשת בין השאר טיפול והחלפה קבועה של "חומרים בולעי מכ"מ" המכסים אותו. הצבה ארוכת טווח של המטוס הרחק מגבולות ארה"ב כרוכה אף היא בעלויות כבדות.

החלפת מטוסי האף-22 באיחוד האמירויות לא לוותה בהודעה רשמית מצד משרד ההגנה האמריקאי ובשעה שהממשל מנסה למתן את המתיחות סביב סוגיית הגרעין. תנועות המטוסים מעל אירופה נצפתה על ידי צלם איטלקי במהלך תדלוק אווירי ופורסמה בבלוג לענייני תעופה The Aviationist. כמו כן נצפו שתי השישיות על ידי חובבי תעופה כששהו בחניית-ביניים בבסיס של חיל האוויר הפורטוגלי באיים האזוריים שבלב האוקיינוס האטלנטי.

שדה התעופה הצבאי האמריקאי לאחס, באיים האזורייםצילום: GoogleEarth

בנאום ההשבעה לכהונתו השנייה בשבוע שעבר, אמר הנשיא ברק אובמה כי ארה"ב "מסיימת עשור של מלחמה ופותחת במאבק על ההחלמה הכלכלית". גם מינויו של הסנאטור לשעבר צ'אק הייגל לתפקיד שר ההגנה נתפס כאיתות לכך שבוושינגטון מתכוונים לעשות הכל כדי להימנע מתקיפה. מצד שני, ההשקעה הכבדה של האמריקאים בהכנת האופציות הצבאיות סביב איראן, מוכיחה שהאפשרות הזאת עדיין נמצאת על השולחן למקרה הצורך. ראיון שהעניק בסוף השבוע, אמר שר הביטחון אהוד ברק לאתר "דיילי ביסט" כי הממשל האמריקאי הכין תוכניות לתקיפות כירורגיות באיראן אם יהיה בכך צורך. "הפנטגון הכין אזמלים מאוד מתקדמים ודקים. לא מדובר במלחמה גדולה או בכישלון בבלימת איראן. במצב מסוים, הגרוע ביותר, אפשר לבצע מבצע כירורגי".

עקבו אחר אנשיל פפר בטוויטר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ