מוחמד מורסי הכריז על מצב חירום בשלוש ערים במצרים

הנשיא הכריז על מצב חירום בסואץ, איסמעיליה ופורט סעיד ל-30 יום, על רקע מהומות הימים האחרונים. אתמול נהרגו שבעה אזרחים בהפגנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כמעט שנה וחצי לאחר ביטול מצב החירום במצרים, הכריז אתמול (ראשון) נשיא מצרים מוחמד מורסי על מצב חירום של 30 יום בשלוש ערים לאורך תעלת סואץ, בהן התלקחו המהומות האלימות ביותר בארבעת הימים האחרונים. בנאום טלוויזיוני תקיף הודיע מורסי כי מצב החירום ייכנס לתוקף בערים פורט סעיד, סואץ ואיסמאעליה. בערים אלו יוטל עוצר מתשע בלילה ועד שש בבוקר. "הבטחתי לא לנקוט צעדים קיצוניים אלא אם אהיה חייב, וכעת אני עושה כך", אמר מורסי.

מורסי ניחם את משפחות ההרוגים, ואמר כי צריך להבדיל בין הזכות להפגין למען מטרות לגיטימיות, לבין מה שקרה בפועל - הפרות סדר ופגיעה ברכוש ובסדר הציבורי. "לא מדובר במהפכה, אלא מהפכת נגד, שמטרתה לפגוע במהפכה האמיתית", אמר מורסי. "יש הבדל גדול בין הבעת מחאה בדרכי שלום לבין אלימות".

מורסי איים להמשיך לפעול ביד קשה נגד מפרי הסדר . "אלו מעשים פסולים, שזרים לעם המצרי. נוקיע אותם ונפעל ביד קשה נגד מי שפוגע ברכוש, משתמש בנשק ומטיל אימה וטרור". במקביל, הודיע כי הוא קורא לנציגי האופוזיציה להיפגש מחר, על מנת לדון בהשלכות המשבר.

שבעה בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו אתמול בעימותים בפורט סעיד שבמצרים, במהלך הלוויותיהם של 33 מהמפגינים שנהרגו בסוף השבוע. משתתפי ההלוויות שרו שירים בגנותו של נשיא מורסי ונגמ"שים נפרשו על מנת להגן על בנייני ממשלה ברחבי העיר. לפי עדויות, חלק מהמפגינים שהיו רעולי פנים השתמשו בנשק חם נגד כוחות המשטרה.

העימותים האלימים, שהחלו בסוף השבוע בהפגנות במלאת שנתיים להתקוממות במצרים, התגברו ביום שבת לאחר שבית המשפט הטיל עונש מוות על 21 מורשעים בפרשת הטבח שאירע באצטדיון הכדורגל בפורט סעיד. גם בבירה קהיר נמשכו אתמול העימותים בין המפגינים לבין כוחות הביטחון, זה היום הרביעי.

הפגנות בקהיר, אתמול. מצב החירום חודש לראשונה מזה שנה וחצי צילום: רויטרס

המפלגות האיסלאמיות, בהן האחים המוסלמים והסלפים, קראו אתמול למורסי ולממשלה לדכא את ההפגנות בכוח ולמנוע הפרות סדר. לדבריהן, אם לא ייעשה כך הם ייראו עצמן חופשיות להקים ועדות מקומיות לשמירת הסדר הציבורי. בהודעה שפרסמו המפלגות האיסלאמיות הן הטיחו אשמה באופוזיציה ובשרידי המשטר הקודם, כמי שמתכוונים לפגוע במוסדות המדינה ולזרוע חורבן תוך ניצול המהפכה המצרית: "האופוזיציה מעלה דרישות לא הגיוניות. היא מחויבת בראש ובראשונה לגנות את האלימות ולמנוע הפרות סדר ופגיעה ברכוש הציבורי", נמסר.

המועמד לנשיאות לשעבר הד"ר עבד אל-מנעם אבו אל-פתוח, שנמנה עם תנועת האחים המוסלמים לפני הבחירות אולם התמודד באופן עצמאי, הציג אתמול יוזמה חדשה הקוראת לנשיא להקים מטה לניהול המשבר במדינה, בהשתתפות כל הפלגים הפוליטיים. על פי הצעתו, במטה יהיו חברים ראשי חזית ההצלה הלאומית המתנגדים למורסי - הד"ר מוחמד אל-בראדעי וחמדין סבאחי, לצד סגן יו"ר תנועת האחים המוסלמים חיירת א-שאטר ויו"ר הפרלמנט ואיש תנועת האחים המוסלמים הד"ר סעד אל-כתאתני.

לדבריו, המטה יפעל באופן מיידי להרגעת הרוחות במדינה ולחקירת מעשי ההרג והרצח שאירעו בימים האחרונים, לצד הובלת מצרים לשקט. בתנועת האחים המוסלמים הודיעו כי הם לומדים את ההצעה ואילו סבאחי ואל-בראדעי טרם הגיבו ליוזמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ