תוכנית ההתנתקות של רוסיה מאסד

ההצהרות ממוסקווה לא מתורגמות עדיין לתוכנית לסילוק הנשיא הסורי. רוסיה וארה"ב מסכימות שהתערבות כזו מסוכנת, אבל הנשק הכימי עלול לשנות זאת

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"מעולם לא התפעלנו מהמשטר הזה ומעולם לא תמכנו בו...עמדתנו איננה תומכת באדם זה או אחר, בטרגדיה הזאת, ואני מצפה שעמיתינו במדינות אחרות יפרשו באופן נבון יותר את מה שקורה בסוריה מנקודת מבטה של רוסיה", הבהיר שר החוץ הרוסי, סרגיי לוורוב, את העמדה המדינית של ארצו ביחס לסוריה אתמול. יום קודם לכן היה זה ראש ממשלת רוסיה, דימיטרי מדוודב, שהחטיף סטירה מצלצלת לנשיא אסד בראיון לסי-אן-אן, כשאמר ש"אסד עשה טעות פטאלית שלא שיתף את האופוזיציה בדיונים על רפורמות".
הצהרות אלה הן המשך לקו הרוסי החדש, שבו החל הנשיא ולדימיר פוטין, כשהצהיר בדצמבר שנה שעברה ש"רוסיה לא תסייע לאסד בכל מחיר", וכשסגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב העריך כי "אין להוציא מכלל אפשרות שהאופוזיציה הסורית תנצח".

אבל ההצהרות הרוסיות הללו, שפורשו הן בארה"ב והן באופוזיציה הסורית כ"מדיניות רוסית חדשה", אינן מתורגמות עדיין לתוכנית מעשית לסילוקו של אסד. רוסיה דבקה בפתרון הדיפלומטי כדרך היחידה להביא לשינוי המשטר, ובו בזמן דוחה את התנאי שמציגה האופוזיציה – בתמיכת ארה"ב –שאסד חייב לפנות את כסאו לפני שאפשר יהיה להתחיל בדיאלוג פוליטי בתוך סוריה.

למרות זאת, יש הסכמה לא מוצהרת בין רוסיה לארה"ב שהתערבות צבאית מבחוץ מסוכנת הרבה יותר מהמערכה שמתנהלת בסוריה ושאין כרגע גורם אחראי לגיטימי שיכול להחליף את אסד אם וכאשר ייפול. הפלת אסד בפעולה צבאית לא תוכל להסתפק בהתקפה "נקייה" מהאוויר, כפי שהוכיחה המלחמה בלוב, ולא יהיה מנוס משימוש בכוחות קרקע שישתלטו תחילה על מאגרי הנשק הכימי ועל בסיסי הצבא הסורי. אבל בהבדל מהמערכה בלוב, שבה התגבש, לפחות בשלב הלחימה, כוח צבאי מאוחד – שאחר כך התפרק לפלגים יריבים – בסוריה המצב מסובך יותר בגלל ההרכב ההטרוגני של הכוחות הלוחמים, היעדר שיתוף פעולה אסטרטגי ביניהם והאידיאולוגיות שמפרידות בין הכוחות החילוניים לאיסלאמיסטיים. גם בשורות האופוזיציה הפוליטית מתגברות המחלוקות שמאיימות לפרקה.

פעילים בפריפריה של דמשק מאשימים את יו"ר המועצה הסורית הלאומית, אחד מגופי האופוזיציה שמרכיבים את הקואליציה, שמעל בכ-300 אלף דולר; פעילים בחאלב מאשימים את לוחמי הצבא הסורי החופשי בשוד רכוש פרטי, ופעילים בדרעא הדרומית טוענים ש"חזית התמיכה" שמסונפת לאל-קאעידה מעודדת מלחמה בין עלאווים לסונים. תפזורת הארגונים והאג'נדות גרמו לכך שגם התמיכה מבחוץ, בעיקר זו של קטאר וסעודיה, איננה מכוונת רק להפלת משטר אסד, אלא גם לגיבוש מוקדי תמיכה והשפעה לאותן מדינות ערביות בעידן שאחרי אסד.

מדוודב בראיון בסי-אן-אן, שלשום

חלוקת "אזורי השפעה" והקמת תשתית נאמנות עתידית, על ידי מדינות ערב, מדאיגות את רוסיה ואיראן, שנגישותן לארגוני האופוזיציה חסומה לגמרי כמעט. מכאן גם התעקשותה של רוסיה על פתרון דיפלומטי מוסכם, שיאפשר לה לפחות להשתתף בבניית המשטר האלטרנטיבי לאסד.

אבל את מערכת השיקולים האסטרטגיים של רוסיה עלולה לרסק עכשיו פרשת הנשק הכימי, שמלבד האיום הכפול שהוא מציג – שימוש בו בידי המשטר או נפילתו לידי ארגוני טרור –עלול להוות תירוץ להתערבות צבאית חיצונית, ישראלית או אמריקאית, בשיתוף ירדן וטורקיה. בעניין זה עשויה רוסיה לגלות נכונות רבה יותר לשתף פעולה עם המערב ועם ישראל, ולנסות לשכנע את אסד להוציא את מאגרי הנשק הכימי אל מחוץ למדינה.
בינתיים טורחים גופים בסוריה להפיץ באתרי האינטרנט התכתבות פנימית, לכאורה, בין מנהל הפיתוח העסקי בחברת בריטאם הבריטית, דייוויד גולדינג, לבין המנהל הראשי של אותה החברה. לפיה, "קטאר הציעה לשגר חומרי לחימה כימיים שמקורם בלוב, הזהים לחומרים שמצויים בידי המשטר הסורי, לעיר חומס. הנציג הקטארי, שנשבע שהתוכנית אושרה על ידי וושינגטון, ביקש שנשגר גם את כוח האדם האוקראיני שלנו לחומס לצלם סרטי וידאו".

לדברי גורמי האופוזיציה, את התכתובת השיגו האקרים שפרצו לאתר החברה. ארגוני אופוזיציה אחרים מפיצים צילומי טילים שמקורם לכאורה במפעל הנשק במצרים, וידיעות שהצבא הסורי תפס כמות גדולה של טילי לאו אמריקאיים בעיר דרעא. המאמץ להוכיח מעורבות ערבית ואמריקאית במלחמה הוא חלק בלתי נפרד מהמערכה על לגיטימיות המרי בסוריה. הוא איננו מנותק מהמאבק המדיני שמתנהל בין וושינגטון למוסקווה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ