ג'קי חורי
אי-פי
רויטרס

סוכנות הפליטים של האו"ם מסרה היום (שלישי) כי מניין הפליטים שנמלטו מסוריה לארצות שכנות זינק לכ-712 אלף וכי עובדי הסיוע הבינלאומיים מתקשים להתמודד עם שטף הפליטים. מדובר בעלייה של כ-150 אלף פליטים מאז הדו"ח האחרון שפרסמה הסוכנות לפני כשבעה שבועות ובו דווח גם כי מאז החלה ההתקוממות העממית בסוריה לפני כמעט שנתיים, נהרגו במדינה לפחות 60 אלף בני אדם. בסוריה כ-23 מיליון תושבים ומשמעות הדבר הוא שכ-3% מהסורים, כך על פי הנתונים הרשמיים, הם פליטים.

מנתוני האו"ם עולה כי בירדן נמצאים כ-171 אלף פליטים רשומים ועוד כ-51 אלף פליטים הנמצאים בשלבי היקלטות שונים במחנה זעתרי ובעיר דרעא הסמוכה לגבול הירדני. אל מחנה זעתרי הגיעו בשבוע החולף 21 אלף בני אדם - פי חמישה מהממוצע. במחנה עצמו שוררים תנאים קשים ביותר: הוא מוצף מאז הגשמים העזים שירדו באזורנו לפני כשלושה שבועות ויש בו מחסור גדול באוהלים, מזון ותרופות.

בלבנון נמצאים על פי הרישומים כ-159 אלף פליטים סוריים ועוד 70 אלף נמצאים בשלבי היקלטות. בטורקיה שוהים 163 אלף פליטים ב-15 מחנות, בעיראק כ-68 אלף סורים, במצרים נמצאים כ-14 אלף ו-5,400 התפזרו ביתר מדינות צפון אפריקה.

מחנה הפליטים זעתרי. שטף הפליטים בשבוע החולף זינק פי חמישהצילום: רויטרס

בנוסף, קראה סוכנות הפליטים של האו"ם למדינות העולם להירתם ולתרום ביד רחבה בוועידת התרומות שאמורה להתקיים השבוע בכוויית. הקהילה הבינלאומית מעוניינת לגייס בוועידה 1.5 מיליארד דולר לצורך המשך הגשת הסיוע ההומניטרי לפליטים הסורים, אולם עד כה נאספו רק 3% מהסכום. 

בתוך כך, נמצאו היום סמוך לעיר חאלב גופותיהם של עשרות צעירים שהוצאו להורג. מורדים ופעילי זכויות אדם דיווחו כי לפחות 80 גופות נמצאו על גדות נהר שבפאתי העיר, כשידיהן קשורות מאחורי הגב ובראשיהן פצעי ירי. המורדים העלו לרשת סרטון המציג את הגופות.

מפקד בצבא המורדים אמר שכל הנרצחים היו בני נוער. לדבריו, ייתכן שיש עוד גופות רבות במים ומספר הנרצחים עלול לעלות על מאה. "איננו יודעים מי הם כי אין עליהם תעודות זהות", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית, אזרח סורי שהתנדב לקבור את הגופות. גורם ביטחוני בכיר בצבא סוריה האשים את המורדים בטבח וטען כי רוב הקורבנות הם אזרחים מאזור בוסתאן אל-קסר, דרומית לחאלב, וציין כי הם נרצחו בשל תמיכה במשטר הסורי.

גופות הנטבחים ליד חאלבצילום: אי-אף-פי

במקביל, הודיעה היום קבוצת מורדים כי הצליחה להשתלט על בסיס מודיעין של הממשל הסורי במזרח המדינה לאחר חמישה ימי קרבות. לדברי המורדים, לפחות 11 בני אדם שהיו כלואים במתחם סמוך לעיר דיר א-זור - שוחררו. המורדים הוסיפו כי צבא סוריה ניסה לעצור את ההשתלטות על הבסיס בסדרה של תקיפות אוויריות אך ללא הצלחה.

כיבוש הבסיס בדיר א-זור מצטרף לשורת הישגים שרשמו המורדים הסוריים בשבועות האחרונים. כוחות צבא סוריה החופשי וקבוצות אופוזיציה לוחמות אחרות הצליחו באחרונה להשתלט על כמה בסיסי צבא ומתקני ממשלה מרכזיים גם באזור הבירה דמשק ושולטים בפועל בחלקים ניכרים מצפון-מזרח המדינה.

דווקא על רקע המשך שפיכות הדמים, אמר אתמול איש האופוזיציה הסורית, היית'ם מנאע, הנמצא בתוך המדינה, כי רוב העם הסורי אינו מזדה עם המאבק המזוין שמובילים, לדבריו, קבוצות חמושות בעלות אידיאולוגיה איסלאמית קיצונית. מנאע  קרא לקהילה הבינלאומית, ובעיקר לארה"ב ולרוסיה, לאמץ מתווה פוליטי שיביא לקץ המלחמה במדינה.

לוחם בצבא סוריה החופשי סמוך לנמל התעופה בחאלבצילום: רויטרס

מנאע, שהשתתף השבוע בוועידה של נציגי אופוזיציה בז'נווה, אמר כי מי שמצדד בפתרון צבאי בסוריה אינו מודע לרחשי לבו של העם. "המאבק גולש למלחמת אזרחים עדתית. זה מה ששני הצדדים, המשטר והמליציות החמושות, מחפשים. זה לא המגרש שבו רוצה להימצא העם הסורי, שמשתוקק למדינה אזרחית וחילונית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ