דו"ח: יכולות הטרור של איראן וחיזבאללה משתפרות והאיום על המערב גובר

לפי מחקר של מכון אמריקאי, המוטיבציה לפיגועים גברה בגלל המאבק בתוכנית הגרעין של טהראן. בשנה וחצי האחרונות היו יותר מ-20 ניסיונות פיגוע

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

כוח אל-קודס, הכוחות המיוחדים של משמרות המהפכה האיראניים, וארגון חיזבאללה הפיקו לקחים מסדרה של ניסיונות פיגועים כושלים בשנתיים האחרונות, והם מהווים עתה איום הולך וגובר על ארה"ב ומטרות מערביות אחרות, בהן ישראל. כך טוען מומחה ללוחמה בטרור בדו"ח חדש שפרסם מכון מחקר אמריקאי.

לפי דו"ח שחיבר מתיו לוויט ממכון וושינגטון ללימודי המזרח התיכון, ארגונים אלה הפועלים הן באופן עצמאי והן במשותף מגבירות את פעילותיהן ברחבי העולם, וקיים חשש כי הן משפרות את היכולות שלהן לבצע פיגועים נגד ארה"ב. מחקרו מציין במיוחד שתי התקפות טרור: ניסיון ההתנקשות בשגריר סעודיה בארה"ב והפיגוע באוטובוס בנמל התעופה בבורגס שבבולגריה, המצביעות על כך שארגוני הטרור מנסים ללמוד מכישלונותיהן ולנקום במערב. לוויט מוסיף בדו"ח כי הרצון של ארגונים אלה לבצע פיגועים גבר בעקבות ניסיונות המערב לסכל את תוכנית הגרעין של טהראן.

מסקנותיו מחזקות את הערכותיהם של בכירים אמריקאים המומחים ללוחמה בטרור שאמרו באחרונה לקונגרס שכוח קודס וחיזבאללה הפכו "למקור משמעותי לדאגה" בארה"ב. לפי הדו"ח, בין חודש מאי ליולי 2012 ניסו פעילי חיזבאללה וכוח אל-קודס לבצע יותר מ-20 התקפות טרור ברחבי העולם. "מה שיוצא דופן בהתקפות אלה היא החובבנות של פעילות שני הארגונים האלה", כותב לוויט. "ואולם, הם מפיקים לקחים וכישלונותיהם עלולים להפוך במהירות לפעולות מוצלחות".

צילום: אי–פי

שתי ההתקפות שאותן ציין במיוחד לוויט בדו"ח שחיבר היו הניסיון להתנקש בשגריר סעודיה בארה"ב ב-2,011 לאחר שאזרח אמריקאי עם דרכון איראני הודה באשמה לקשירת קשר ואמר שבכירים בצבא האיראני היו מעורבים בתכנון ניסיון ההתנקשות. איראן הכחישה כל קשר לפרשה. הוא נכשל לאחר שניסה לשכור סוחר סמים לבצע את ההתקפה במסעדה בוושינגטון, אולם האיש היה למעשה סוכן של היחידה למלחמה בסמים של ארה"ב.

מקרה זה, אף על פי שסוכל בסופו של דבר, מסמן את הנכונות של הארגונים לבצע פיגועים בשטח ארה"ב. המקרה השני, הפיגוע בבולגריה, מצביע לפי הדו"ח על הפקת הלקחים של ארגוני הטרור מניסיונות פיגועים כושלים בעבר, ועל שיפור ביכולות שלהם. בפיגוע בחודש יולי אשתקד, מחבל מתאבד התפוצץ באוטובוס במגרש חניה של נמל התעופה בורגס שבבולגריה. בפיגוע נהרגו שישה בני אדם ונפצעו 30 בני אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ