מורסי בגרמניה: אינני מתנגד לדת היהודית או לעם היהודי

מורסי ביקר בגרמניה על רקע המשך המהומות במצרים. מתו שני מפגינים נוספים שנפצעו במהומות שלשום

ג'קי חורי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי ורויטרס

נשיא מצרים מוחמד מורסי האשים אתמול ערוץ טלוויזיה ששידר החודש התבטאויות אנטישמיות שלו, וטען כי דבריו הוצאו מהקשרם. בתוכנית המצרית שידרו קטע שבו מורסי אומר שיהודים "הם צאצאים של קופים וחזירים". מורסי הסביר שהוא התכוון להתנהגות הישראלית כלפי הפלסטינים. בריאיון שהעניק הנשיא המצרי, לאחר פגישה רשמית עם קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, אמר מורסי: "אינני מתנגד לדת היהודית או לעם היהודי. דברי התייחסו להתנהגות שגורמת לשפיכות דמים ולהרג אזרחים חפים מפשע, דברים שאני.... ורוב האנשים בעולם מגנים".

מורסי המשיך בקו ההגנה על מדיניות הפנים של ממשלתו, וטען כי ההחלטות שקיבל לאחרונה בעניין מצב החירום בשלוש ערים היו זמניות. לדבריו, על מצרים להמשיך בכיוון בניית המדינה האזרחית באמצעות מוסדות חדשים והדגיש כי הבחירות לפרלמנט יתקיימו תוך שלושה עד ארבעה חודשים על מנת לקדם את הקמת המדינה הדמוקרטית. 

פגישתו של מורסי עם מרקל התקיימה על רקע יום נוסף של עימותים במצרים, לאחר כמעט שבוע של מהומות שבהן נהרגו עשרות אנשים ומאות נפצעו. דובר משרד הבריאות המצרי דיווח אתמול כי מתו שני צעירים שנפגעו שלשלום בעימותים בכיכר תחריר. יחד עם זאת עוד עשרות פצועים עדיין מאושפזים בבתי חולים, חלקם במצב קשה.

נשיא מצרים מורסי וקאנצלרית גרמניה מרקל צילום: רויטרס

למרות המשך המהומות, הימים האחרונים היו יחסית רגועים, ואולם, רגיעה זו אינה מסמלת את סיום המחאה, ובאופוזיציה נערכים לקראת הפגנת המיליון בכיכר תחריר לאחר תפילות יום שישי מחר.

אנשי ציבור ופוליטיקאים מצרים המשיכו אתמול להציג יוזמות חדשות לייצור דיאלוג בין הנשיא מורסי וראשי האחים המוסלמים, לבין מנהיגי האופוזיציה שמעודדים את המהומות.
אחת מהיוזמות המפתיעות באה ממפלגת "אנור" הסלפית . נציגים מטעם המפלגה נועדו אתמול בצהרים עם נציגי חזית ההצלה הלאומית, בראשותם של שלושת המועמדים לנשיאות בבחירות האחרונות - חמדין סבאחי , עמר מוסא והד"ר מוחמד אלבראדעי - והסכימו על מתווה לפתרון המשבר. בין היתר, סיכמו על הקמת ממשלת אחדות לאומית, מינוי תובע כללי חדש, מינוי ועדה חדשה לשינוי סעיפי החוקה במחלוקת ועצמאות מוסדות המדינה. כמו כן הסכימו הצדדים על הקמת ועדת חקירה של שופטים שתבדוק את אירועי הדמים מהימים האחרונים.

היוזמה עוררה הדים במצרים, מאחר שהסלפים נמנו עד כה עם מחנהו של מורסי והתנגדו לכל פשרה בעניין החוקה המצרית שאושרה בדצמבר האחרון. יו"ר המפלגה יונס מכיון אמר לעיתונאים, בתום המפגש, כי המצב במצרים מחייב ממשלת אחדות ודו-שיח לאומי כדי להוציא את המדינה מהמשבר.

פרשנים במצריים ציינו כי ההחלטה של הסלפים מהווה פגיעה קשה בתנועת האחים המוסלמים מאחר שהיא מאששת את הדעה הרווחת במדינה כי התנועה מנסה להשתלט על מוסדות המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ