לקראת היום שאחרי אסד |

יו"ר האופוזיציה הסורית נפגש עם שר החוץ של רוסיה

מואז אל חאטיב, שנועד גם עם ג'ו ביידן, ייפגש גם עם שר החוץ האיראני; בכיר באופוזיציה ל"הארץ": הרוסים מתחילים להבין שאין מנוס מהסתלקות אסד

ג'קי חורי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
אי-פי

יו"ר הקואליציה הלאומית בסוריה, המאגדת את רוב ארגוני האופוזיציה במדינה, הודיע הערב (שבת) כי קיבל הזמנה רשמית לבקר במוסקווה. הודעתו של מואז אל חטיב נמסרה זמן קצר אחרי פגישתו עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב בוועידה ביטחונית במינכן. אל חטיב צפוי להיפגש במינכן גם עם שר החוץ של איראן, עלי אכבר סאלחי. מוקדם יותר היום נועד אל חטיב עם סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן.

על תוכן הפגישה הערב בין אל חטיב ולברוב לא נמסרו פרטים רבים, אולם דיפלומטים רוסים הדגישו את חשיבות הפגישה בעצם קיומה. יש לציין כי אין זו הפגישה הראשונה בין בכירים רוסים עם פעילי אופוזיציה סוריים; בעבר התקיימו מפגשים דומים בין לברוב לבין המועצה הלאומית הסורית, שהפכה מאוחר יותר לחלק מהקואליציה הנוכחית.

אל חטיב, שהיה נתון השבוע במתקפה חריפה מצד חבריו בקואליציה, לאחר שהצהיר שיהיה מוכן להיוועד עם נציגי משטר הנשיא בשאר אסד, בתנאי שהשיחות יוקדשו להפסקת אש והשגת מתווה להעברת השלטון בסוריה. מאוחר יותר, עם זאת, ובלחץ עמיתיו, אל חטיב חזר בו מהצהרתו.

  בכיר בקואליציה הלאומית הסורית אמר בשיחה עם "הארץ" כי פגישת לברוב ואל חטיב היום היא סוג של הבהרת עמדות וכוונות, ואין לפתח ציפיות ממנה. "בעבר היו חילופי מסרים קשים בין הצדדים ולכן אין לצפות לפריצת דרך או לשינוי עמדה דרסטית מצד רוסיה", אמר הבכיר. הוא הוסיף: "לדעתי, הרוסים מתחילים להבין שאין מנוס מהסתלקותו של אסד ואולי הם מחפשים את הדרך הטובה ביותר שתבטיח גם את האינטרסים שלהם בסוריה".

  יצוין כי לברוב מתח בוועידה במינכן ביקורת נוקבת על מדינות המערב וקרא להם להתנער מ"סיסמאות ריקות מתוכן", כהגדרתו, ולהתמקד במדיניות אחראית. לברוב הציג שורה של שאלות, שלדבריו, מדינות המערב אינן מספקות תשובה לגביהן וניתן ללמוד מהן את עמדת רוסיה בכל הנוגע להמשך המלחמה בסוריה. "האם מותר לתמוך במחאה הקוראת לחילופי שלטון על ידי מתן לגיטימיציה לפעולות טרור? ואיך אפשר להבטיח שהנשק שמזרימים לאזורי מלחמה ועימות לא יהיה נגדך בסופו של דבר, ואיך מחליטים שמנהיג זה הוא לגיטימי ומנהיג אחר מאבד את הלגיטימיות?", תהה לברוב. לדבריו, על כל הצדדים להגיע להסכמה בעניין כדי להסדיר את המצב בסוריה.

  לברוב הוסיף כי יש צורך דחוף שהתשובות לשאלות יהיו מוסכמות בין כל הצדדים ואם כל הצדדים היו מתאמצים להגיע להסדר היו עושים זאת ולכן אנו קוראים לצדדים לחזור שוב למתווה ז'נווה שיהיה בסיס להסדר בסוריה.

  בצל הפגישות בוועידה בגרמניה מסתמנת מחלוקת בין ארה"ב וכמה מבנות בריתה באירופה, באשר לשאלה האם לספק למורדים כלי נשק מתקדמים יותר. דיפלומטים אירופים טענו כי בריטניה וצרפת דוחקות בממשל אובמה להתיר למדינות ערביות כמו קטאר לסייע לאופוזיציה הסורית במתן כלי נשק ואמצעים מודיעיניים שונים. זאת, בטענה כי במצב הנוכחי קיים שוויון בלתי פתיר בין המורדים ואסד. לשיטתם, אם למורדים יהיה נשק מתקדם יותר, הדבר יזרז את אסד לפתוח במו"מ עמם. מנגד, נציגי ארה"ב במינכן טענו כי וושינגטון אינה משוכנעת שזהו הצעד הנדרש, מחשש שכלי הנשק יגיעו לידי ארגונים אסלאמיים קיצוניים.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ