שר ההגנה הסורי: התקיפה הישראלית היא תגובה לכישלון המורדים

לדבריו, המורדים נכשלו בעבר בניסיונות לתקוף את המתחם שהפציצה ישראל; ראש האופוזיציה דוחק באסד לקבל את הצעתו לדיאלוג שיביא להחלפת השלטון

ג'קי חורי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר ההגנה הסורי הגנרל פהד ג'אסם אלפריג' התייחס הערב (שני) לדיווחים על מתקפה ישראלית בסוריה, וטען כי היא תגובה להצלחות שמשיג הצבא הסורי במלחמה נגד "המליציות החמושות", כלשונו. בראיון שהוקלט מראש ושודר בטלוויזיה הרשמית הסורית, אמר אלפריג' כי המתחם ששלטונות סוריה טוענים שהופצץ, הותקף בעבר עשרות פעמים על ידי המורדים, ומשלא הצליחו להשתלט עליו הוטלה המשימה על ישראל.

"למה אנחנו לא מגיבים?", שאל שר ההגנה והשיב: "ישראל היא זו שמגיבה, לאחר שהתברר שהכלים שלה (המורדים), לא מספקים את הסחורה. התקיפה הישראלית היא תגובה על הפעילות שלנו נגד אותן מליציות. הצבא הסורי הוכיח לעולם שמדובר בצבא חזק ומאומן, שלא נשבר".

אלפריג' התייחס לדיווחים על השתלטות המורדים על שדה התעופה האסטרטגי "תפתנאז" באזור חאלב, וטען כי זהו שדה תעופה שהיו בו כמה מסוקים ישנים שאינם בשימוש. באשר לאירועים במחנה הפליטים הפלסטיני ירמוק, אמר כי הצבא הסורי יצא מהמחנה, והותיר לפלסטינים לטפל בחמושים במקום.

לוחמי צבא סוריה החופשי בדמשק, השבועצילום: רויטרס

מנהיג האופוזיציה בסוריה, מואז אל-חטיב, דחק היום בנשיא בשאר אסד להגיב להצעתו לדיאלוג שיוביל להחלפת המשטר בשלום, ואמר שהוא מוכן לשבת עם חברי המשטר על אף ביקורת מצד שותפיו. אל-חטיב, שעומד בראש "הקואליציה הלאומית הסורית", אמר כי הוא מושיט את ידו "לסייע למשטר לעזיבתו בשלום", וכי לצדו עומדים כמה פעילי מתנגדי משטר נוספים.

הצעתו הוצגה לראשונה בשבוע שעבר. היא מסמלת מפנה מהעמדה המסורתית של האופוזיציה, לפיה על אסד להתפטר לפני כל דיאלוג, ואף עוררה את זעמם של כמה ממנהיגי האופוזיציה. ההצעה צפויה להידחות על ידי גורמים רשמיים במשטר, שעומדים על כך שאסד יישאר בשלטון עד לסוף תקופת כהונתו באמצע 2014. גם אם תתקבל ההצעה, ספק אם תהיה לה תמיכה רחבה מספיק באופוזיציה, שתהפוך כל הסכם שיתקבל לבעל משמעות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ