אחמדינג'אד בקהיר: ביקור ראשון של נשיא איראן במצרים מאז 1979

מנהיג איראן, שמנסה מאז המהפכה להתקרב לקהיר, התקבל ע"י מורסי בשדה התעופה. ארגונים סונים, שחוששים מחדירה שיעית לאזור, יצאו נגד הביקור

ג'קי חורי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
אי-פי

נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד נחת היום (שלישי) בקהיר. זהו ביקור ראשון של מנהיג איראני במצרים מאז עליית שלטון האייתוללות ב-1979. נשיא מצרים מוחמד מורסי קיבל את פני אחמדינג'אד בשדה התעופה הבינלאומי של קהיר, והשניים שוחחו במשך כעשרים דקות, בעיקר על מלחמת האזרחים בסוריה. האורח בא למצרים לביקור בן שלושה ימים כדי להשתתף בכינוס של ארגון מדינות האיסלאם, שנפתח שם מחר. ארגונים איסלאמיים במצרים יצאו נגד הביקור וטענו כי יש להיאבק בחדירה השיעית לאזור.

"אנסה לסלול את הדרך לפיתוח שיתוף פעולה בין איראן למצרים", צוטט אחמדינג'אד בסוכנות הידיעות האיראנית הרשמית IRNA, לפני צאתו מטהראן. נשיא המדינה השיעית מיועד לפגוש את ראש אוניברסיטת אל-אזהר, המוסד המוסלמי הסוני החשוב בעולם. בכירי ביטחון במצרים מסרו שאחמדינג'אד מתכנן לבקר גם בפירמידות בגיזה.

היחסים בין מצרים לאיראן הידרדרו בעקבות המהפכה האיסלאמית באיראן וחתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים. היחסים השתפרו מאז המהפכה במצרים לפני שנתיים. מורסי אף ביקר באיראן בקיץ בוועידת המדינות הבלתי מזדהות, במה שהיה ביקור ראשון של נשיא מצרים בטהראן מאז שנות ה-70.  מדינות המפרץ הפרסי, ובראשן סעודיה, החוששות מהמדינה השיעית ומתנגדות למדיניותה האזורית, עוקבות אחר הביקור מקרוב.

בין מצרים לאיראן מתקיימים קשרים דיפלומטיים בדרג של משרדי אינטרסים ולא של שגרירים, ותקוותה של איראן היתה שלאחר חילופי השלטון ובחירתו של מורסי תיווצר ההזדמנות להעלות את רמת הייצוג הדיפלומטי לדרג של שגרירים. איראן אף הציעה לסייע למצרים כספית, אולם ספק אם בזמן הקרוב תחליט קהיר על שינוי במדיניותה.

בחודש שעבר הזמין אחמדינג'אד את מורסי לביקור רשמי בטהראן. איראן הציעה גם שקהיר תארח את חידוש שיחותיה עם ארה"ב ושאר המעצמות על תוכנית הגרעין שלה. "איראן מציעה שהמפגש הבא ייערך בקהיר. מצרים קיבלה בברכה את ההצעה", סיפר שר החוץ האיראני על אכבר סאלהי. בסופו של דבר נקבע שהמפגש ייערך בקזחסטאן.

ארגונים איסלאמיים יצאו בהפגנתיות נגד ביקורו של נשיא איראן וטענו כי זהו סממן לחדירה השיעית לאזור. בהודעה שפרסמו הארגונים, בהם גם הסלפיים - בני בריתם של האחים המוסלמים במצרים, נמסר כי בהיות מצרים המדינה הערבית הסונית הגדולה ביותר, היא חייבת ליטול תפקיד מרכזי בהגנה על העולם הערבי האיסלאמי, לרבות מדינות המפרץ. עוד נמסר כי מורסי חייב לעמת את הנשיא האיראני עם המצב בסוריה, שם המשטר טובח בנשים, קשישים וילדים.

ההודעה אף קראה לנשיא מורסי ולממשלה למנוע את ביקורו המתוכנן של אחמדינג'אד בכיכר תחריר. ארגונים איסלאמיים סלפיים מסרו כי יקיימו עצרות והפגנות מחאה במקומות בהם אמור אחמידנג'אד לבקר. אלולידה אסמאעיל, מראשי הארגונים הסלפיים, טען כי הנשיא מורסי וממשלו מתייחסים לחדירה האיראנית לאזור בנאיביות ואף בטיפשות מדינית, בכך שהם מתעלמים מהפעילות האיראנית לעודד את המצרים להצטרף לזרם השיעי.

עיתון אל-אהראם דיווח הבוקר כי בראיון מורחב שיפורסם בגיליון העיתון מחר (רביעי), יתייחס אחמדינג'אד הן למערכת היחסים בין הסונים לשיעים , והן למתרחש באזור, לרבות הנושא הסורי והאפשרות לתקיפה ישראלית או מערבית באיראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ