האביב הערבי פספס את הנשים

התקוות שתלו ארגוני נשים באביב הערבי הפכו, לפחות בינתיים, להזדמנות שהוחמצה. עם זאת, בשנתיים האחרונות נרשמו גם הישגים

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף רונאל

בארגונים הבינלאומיים לקידום מעמדן של נשים בפרלמנט רואים בהשפעת האביב הערבי על מעמד הנשים במדינות ערב כהזדמנות שהוחמצה, למרות הישגים בתחום במדינות מסוימות. "גילינו שמדינות הנמצאות בתהליך של שינוי אחרי תקופה של עימות, מקבלות הזדמנות מצוינת לשנות את המערכת הפוליטית, לשנות את מידת ייצוג הנשים בפרלמנט", מסבירה ג'מיני פנדאיה, דוברת האיחוד הבין-פרלמנטרי.

לכן היו האירועים הזדמנות נהדרת לשנות את מצב הנשים בעולם הערבי. באלג'יריה, בתוניסיה ובמרוקו אומצו בשנתיים האחרונות שיטות שונות של שריון מקום לנשים בפרלמנט. שיעור הנשים בפרלמנט באלג'יריה אף עלה ל-31.6% - מקום 28 בעולם.

"אולם התקוות שנוצרו בתחילת הדרך נכזבו", אומרת פנדאיה. אחרי הבחירות בסוף 2011 ירד שיעור הנשים בפרלמנט במצרים, המדינה הערבית החשובה ביותר, מיותר מ-10% ל-2% בלבד. "אחת האירוניות של השנתיים האחרונות היא שתיאורטית התהליך היה של פתיחות רבה יותר ודמוקרטיה רבה יותר, והתוצאה, בייחוד לנשים היתה שדווקא מאיימים על זכויותיהן", אומרת ג'ולי בלינגטון, היועצת המיוחדת של ארגון האו"ם בעניין השתתפות נשים בפרלמנט.

אשה מצביעה בבחירות במצריםצילום: אי–פי

בעיני המומחיות של הארגונים הבינלאומיים, ייתכן שההתפתחות החיובית ביותר בנושא ייצוג שוויוני של נשים נעשתה במדינה שבה השפעת האביב הערבי היתה מוגבלת ביותר – סעודיה. בחודש שעבר קיים מלך סעודיה עבדאללה את הבטחתו והודיע על מינוי נשים ל-30 מתוך 150 מושבי מועצת השורה – המועצה העליונה המייעצת למלך.

אמנם קשה לדבר על שוויון זכויות בממלכה המדברית, שבה נאסר על נשים אפילו לנהוג. אולם לצעד משמעות רבה, "כעת יוכלו הנשים החברות במועצה לשים על השולחן נושאים הקשורים לנשים, ולהעניק זווית ראייה נשית לנושאים שבדיון", מסבירה פנדאיה. "במדינות כמו סעודיה, שבהן לנשים יש את הדרך הארוכה ביותר להתקדם לעבר שוויון זכויות, דווקא הצעדים הסמליים הם החשובים ביותר", מוסיפה בלינגטון. "השפעת השינוי עוד לא ברורה, אבל זהו צעד חשוב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ