תוניסיה: מפלגת השלטון דחתה את היוזמה לפיזור הממשלה

ההפגנות שפרצו בעקבות ההתנקשות בחייו של מנהיג האופוזיציה החילונית, שוקרי בלעיד, נמשכו גם היום. מחר צפויות הפגנות המוניות ושביתה כללית

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

המשבר הפוליטי בתוניסיה הולך ומחריף: מפלגת השלטון האיסלאמיסטית דחתה היום (חמישי) את כוונתו של ראש הממשלה וראש המפלגה, חמאדי ג'באלי, לפזר את הממשלה ולהקים תחתיה ממשלת טכנוקרטים עד לבחירות. זאת, על רקע ההתנקשות בחייו של מנהיג האופוזיציה החילונית שוקרי בלעיד.

ההפגנות ברחבי תוניסיה בעקבות הרצח נמשכו גם היום, ואלה צפויות להגיע לשיאן מחר, במהלך הלווייתו של בלעיד ובתום תפילות יום השישי. בלעיד נורה למוות אתמול בבוקר על ידי חמושים שנמלטו מהמקום. בלעיד, עורך דין חילוני בן 49, היה אחד המתנגדים הגדולים למדיניות מפלגת "אנהאדה", שעלתה לשלטון אחרי ההתקוממות העממית במדינה.

זירת ההתנקשות, מחוץ לביתו של בלעידצילום: אי–פי

ההתנגדות ליוזמתו של ג'באלי חושפת לא רק את הקרע העמוק בין האיסלאמיסטים לחילונים בתוניסיה, אלא גם את הקרע בין הקו השמרני לקו המתון בתוך מפלגת השלטון. הוועד הפועל של אנהאדה קבע היום כי אין בכוונתו "לוותר על הלגיטימיות שלה זכה בבחירות", אולם הוא פתוח לאפשרות של חילופי גברי בממשלה.

יצויין כי מפלגת השלטון זוכה יחד עם שותפותיה הקואליציוניות לרוב של שני שלישים בפרלמנט, שבו 217 מושבים. בעקבות ההתנקשות הודיעו מפלגות האופוזיציה כי הן משעות את חברותן בפרלמנט.

צילום: אי–פי

איגוד העובדים הגדול ביותר בתוניסיה קרא לשביתה כללית החל ממחר, בצעד המעיד על התנגדותו לשלטון האיסלאמיסטי. גם לשכת עורכי הדין ואיגוד השופטים הודיעה על שביתה בת יומיים. תהיה זו הפעם הראשונה מאז 1978 שבתוניסיה תתקיים שביתה כללית בכל חלקי המדינה.

תגיות:

תגובות