לבנון כורעת תחת נטל הפליטים מסוריה; נדרשת להקים מחנות

כ-260 אלף אזרחים נמלטו ללבנון במלחמה והם מהווים כעת 6.5% מאוכלוסייתה. דיווחים בסוריה: המיעוט הדרוזי העביר את תמיכתו מאסד למורדים

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס

"על לבנון לשקול להקים מחנות מעבר לקליטת גלי הפליטים שנמלטים מסוריה וייתכן שיהיה עליה להקים מחנות פליטים פורמליים אם התהליך יימשך" - כך אמרה היום (ראשון) גורמת בסוכנות הפליטים של האו"ם. לדבריה, בלבנון נמצאים כיום לפחות 260 אלף פליטים סוריים, המהווים 6.5% מאוכלוסייתה, ואלה משוכנים בבתים ובקהילות קיימות מחשש שהקמת מחנות פליטים תגביר את המתיחות האתנית הגבוהה ממילא במדינה.

על פי הערכות סוכנות הפליטים מדי יום נכנסים לשטח לבנון כ-3,000 סורים, שרובם ככולם סונים. הרשויות, כמו גם ארגוני הסיוע הבינלאומיים, מתקשים לעמוד בשטף. "לבנון היא מדינה זעירה, שטחה כרבע משטח שווייץ. יש בה 4 מיליון תושבים והיא נאלצת להתמודד עם 260 אלף פליטים ממלחמת האזרחים", אמרה נציגת לבנון בסוכנות הפליטים, נינט קלי. "אני חושבת שבקצב הזה, שעלינו להתחיל להתכונן למצב שבו לא נוכל למצוא להם מקום מגורים או מקלט. המלצנו לממשלה שהגיע הזמן להקים לפחות שני מחנות מעבר שבו נוכל לתת לספק לפליטים מזון ומקלט בטרם יימצא להם בית".

ההסתייגות הלבנונית מהקמת מחנות פליטים נובעת בין היתר מניסיונה ההיסטורי הכואב שלה עם גלי הפליטים הפלסטינים שנמלטו מישראל. במחנות אלה שיחקו תפקיד מרכזי במלחמת האזרחים בלבנון בשנים 1975-1990. במקביל, ניצבת ממשלת לבנון גם מול בעיה פוליטית, לנוכח השסע שבין תומכי המשטר הסורי לבין מתנגדיו.

ממשלת לבנון - שבה זוכים נאמניו של אסד, כולל חיזבאללה, לרוב - מתנגדים להקמת מחנות פליטים ומעדיפים לשכן את סורים בבתים ובתי ספר בשכונות סוניות, בעיקר באזור בקעת הלבנון שבו סונים, שיעים ונוצרים חיים זה לצד זה. אך כל זה אינו מספיק: ארגון זכויות האדם הצרפתי "רופאים ללא גבולות" קבע בדו"ח שפרסם לאחרונה כי הפליטים בלבנון אינם מטופלים בריאותית ורבים מהם חיים בתנאים לא ראויים.

בתוך כך, דיווחו ארגוני התנגדות סוריים וגורמים בצבא סוריה החופשי, כי הקהילה הדרוזית החיה בסוריה שינתה את עמדתה הרשמית ועברה לתמוך באופוזיציה לנשיא, בשאר אל-אסד. "וושינגטון פוסט" דיווח כי לאורך 23 חודשי ההתקוממות העממית בסוריה, הצליח אסד לשמר את תמיכת מרבית הדרוזים בו, כמו גם את תמיכת מרבית הנוצרים החיים במדינה. 

הקהילה הדרוזית בסוריה מונה כ-700 אלף בני אדם. על פי הדיווח, במחוז אידליב הצטרפו הדרוזים לשורות האופוזיציה באופן מלא וחלקם התגייסו לצבא סוריה החופשי. באזור דמשק אף פועל מאז חודש דצמבר גדוד דרוזי בשם באני מערוף. יצויין כי מדובר בשני מיעוטים החיים בחשש מתמיד מתוקפות מוסלמית או מצד השלטונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ