יום השנה השני לנפילת מובארק צוין בהפגנות והפרות סדר ברחבי מצרים

כוחות הביטחון ניסו לפזר את המפגינים בקהיר באמצעות סילוני מים וגז מדמיע. מאות נאספו מחוץ למשרדי התובע הכללי ודרשו את התפטרותו

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
אי-פי

כוחות ביטחון מצריים הפעילו אתמול (שני) זרנוקי מים והשליכו רימוני גז מדמיע על מפגינים ליד ארמון הנשיאות בקהיר, כשאלפי מצרים ציינו את יום השנה השני להדחת חוסני מובארק בהפגנות נגד יורשו.

כוחות הביטחון ניסו לפזר את המפגינים, אחרי שאחדים מהם ניסו לחצות גדר תיל שהוצבה במקום כמחסום, במטרה למנוע מהם להתקרב לשער הארמון. אחדים מהמפגינים קראו "העם רוצה להפיל את המשטר", ואחרים יידו אבנים. על קירות הארמון רוססה המילה "ארהאל" - "תסתלק", הקריאה שהדהדה לפני שנתיים בכיכר תחריר ב-18 ימי ההתקוממות, שהסתיימו בפרישת מובארק ב-11 בפברואר 2011.

לפני כן, חסמו רעולי פנים לזמן קצר את תנועת הרכבות בתחנת הרכבת המרכזית של קהיר, וכתריסר מפגינים נוספים חסמו את התנועה בגשר העילי הראשי של העיר. מאות נאספו ליד משרדו של התובע הכללי, ודרשו צדק ונקמה על המפגינים שנהרגו בקיץ האחרון לאחר עלייתו לשלטון של מורסי.

מפגינים בכיכר תחריר, אתמול. שוב קריאות להפיל את השלטון צילום: רויטרס

השנתיים האחרונות הגבירו את תסכולם של רבים מאזרחי מצריים. הכלכלה ממשיכה להידרדר ובזירה הפוליטית שורר אי שקט בשל הסכסוכים בין הגוש האיסלאמי לבין האופוזיציה הגדולה למשטר. המפגינים זועמים במיוחד על המשך מדיניות היד הקשה בה נוקטים שירותי הביטחון, והם טוענים שכמעט דבר לא השתנה מאז הדחת מובארק. רבים מאשימים את מורסי ואת האחים המוסלמים בניסיון להשליט על המדינה שלטון יחיד, תוך התעלמות מדרישותיהם של הארגונים החילוניים שהיו עמוד השדרה של ההתקוממות נגד מובארק.

מתנגדי המשטר צעדו לכיכר תחריר, שחסומה על ידי מפגינים מאז נובמבר. אחרים הלכו לארמון הנשיאות. מאות הפגינו גם ברחובותיה של אלכסנדריה, העיר השניה בגודלה במצריים. "ברור שאני מאוכזב. המצב מחמיר מיום ליום", אמר אחמד מוחמד, סטודנט להנדסה בן 20, שהפגין ליד ארמון הנשיאות. "המצב הכלכלי גרוע יותר מאשר בעבר, והמוסדות הממשלתיים קורסים. ומורסי אפילו לא מודה בכך".

המפגינים דורשים גם את שינוי החוקה. לדבריהם האיסלאמיסטים אישרו אותה בחיפזון למרות התנגדות האופוזיציה. התוצאה, לדבריהם, היא חוקה הפוגעת בחופש הביטוי והאמונה, ומגבילה מאוד את זכויות הנשים.

המפגינים דורשים גם להקים ממשלה חדשה, משום שהם מאשימים את השלטון הנוכחי בחוסר יעילות, ובאי יכולת למנוע את התעללות המשטרה באזרחים ולכונן רפורמות כלכליות. אחד הנושאים החשובים ביותר שעליהם עומדים המפגינים הוא היעדר צדק על מותם של מאות אזרחים במהלך ההפגנות נגד המדינה. מורסי דוחה בתוקף את האשמות מתנגדיו, ומאשימים אותם שהם תומכי מובארק המנסים להפיל נשיא שנבחר באופן דמוקרטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ