לראשונה: המורדים בסוריה חיסלו בכיר איראני

שני מקורות דיווחו על מות בכיר במשמרות המהפכה "האחראי על שיקום לבנון" מהמלחמה האחרונה עם ישראל; אולם השמות לא תואמים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דיווחים סותרים מלבנון ואיראן על זהות בכיר איראני שחוסל בימים האחרונים בדרכו מסוריה ללבנון.

לפי "אל-מנאר", תחנת הטלוויזיה של חיזבאללה, מדובר בבכיר במשמרות המהפכה האיראניים שנהרג באזור הגבול, בדרכו מדמשק לביירות. שמו לא נמסר, אולם הוא תואר כ"ראש הגוף האיראני לשיקום לבנון". לפי הודעת שגרירות איראן בביירות, מדובר ב"פקיד פיתוח" בשם חוסאם חוש נווז אשר נהרג על ידי כוחות האופוזיציה הסורית. אתר אינטרנט עצמאי באיראן שדיווח מוקדם יותר על התקרית טען כי מדובר במפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה בלבנון, חסן שאטרי.

זו הפעם הראשונה שבה מדווח על מות בכיר איראני במלחמת האזרחים בסוריה. קדמו לכך כמה תקריות שבהן נהרגו מפקדים בדרגי הביניים בארגון חיזבאללה בקרבות עם מתנגדי משטר אסד. איראן וחיזבאללה מגישות סיוע צבאי ומודיעיני נרחב לשלטון הסורי, בניסיון להציל את המשטר.

האתר האיראני דיווח כי שאטרי הוא "ראש מינהלת השיקום האיראנית בלבנון" - דיווח דומה לזה ב"אל-מנאר". האתר, שמידת אמינותו לא ברורה, ייחס את הפעולה ל"שכירי חרב של המשטר הציוני". בידיעה נאמר כי המפקד העליון של כוח קודס האיראני, הגנרל קאסם סולימאני, ערך ביקור תנחומים אצל משפחתו של שאטרי בטהראן. גם האתר האיראני לא מסר פרטים על נסיבות התקרית עצמה.

כוח קודס הוא הגוף האיראני המרכזי העוסק בפעילות טרור בינלאומית ובסיוע לארגוני טרור שונים הנהנים מחסותו של המשטר בטהראן. גורמי מודיעין ישראלים תיארו בעבר את סולימאני כדמות הבולטת ביותר במערך הטרור האיראני. עם זאת, הטענה בדבר אחריות האופוזיציה הסורית לפעולה נראתה הלילה כהסבר הסביר יותר לתקרית, במיוחד כשהיא באה מפי גורם רשמי כמו חיזבאללה.

לפי דו"ח שפורסם לפני כשבועיים, חיזבאללה וכוח אל–קודס הגבירו את פעילותיהם ברחבי העולם, במשותף ולחוד, וקיים חשש כי הן משפרות את היכולות שלהם לבצע פיגועים נגד ארה"ב. על פי הדו"ח, אותו חיבר מתיו לוויט ממכון וושינגטון ללימודי המזרח התיכון, מציין במיוחד שתי התקפות טרור: ניסיון ההתנקשות בשגריר סעודיה בארה"ב והפיגוע באוטובוס בנמל התעופה בבורגס שבבולגריה, המצביעות על כך שארגוני הטרור מנסים ללמוד מכישלונותיהן ולנקום במערב. לוויט מוסיף בדו"ח כי הרצון של ארגונים אלה לבצע פיגועים גבר בעקבות ניסיונות המערב לסכל את תוכנית הגרעין של טהראן.

לפי הדו"ח, בין חודש מאי ליולי 2012 ניסו פעילי חיזבאללה וכוח אל-קודס לבצע יותר מ-20 התקפות טרור ברחבי העולם. "מה שיוצא דופן בהתקפות אלה היא החובבנות של פעילות שני הארגונים האלה", כותב לוויט. "ואולם, הם מפיקים לקחים וכישלונותיהם עלולים להפוך במהירות לפעולות מוצלחות".

בשבוע שעבר האשימה בולגריה את חיזבאללה, הנתמך בידי השלטון האיראני, במימון הפיגוע באוטובוס בבורגס. שר הפנים הבולגרי הודיע ביום שלישי שעבר כי המודיעין הבולגרי זיהה שניים משלושת המעורבים בפיגוע. השניים הם אזרחים לבנונים שמחזיקים גם בדרכונים קנדיים ואוסטרליים. לדבריו, השניים התגוררו בלבנון מאז 2006. לדברי השר הבולגרי, החקירה העלתה מידע שמצביע על כך שארגון חיזבאללה הלבנוני מימן את הפיגוע בו נהרגו חמישה ישראלים ואזרח בולגרי אחד. בחיזבאללה הכחישו קשר לפיגוע והאשימו את ישראל כי היא מנהלת מסע הכפשה נגדם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ