איראן ניסתה לרכוש ציוד שיאפשר הגדלה פי 5 של תוכנית הגרעין

לפי מסמכים שהגיעו לידי חוקרים בתחום, לא ברור אם הצליח הניסיון האיראני לרכוש מסין מגנטים מיוחדים. משלחת סבא"א שבה מטהראן ללא הסכמות

אי-פי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
הארץ

איראן מנסה באחרונה לרכוש עשרות אלפי מגנטים מיוחדים שמשמשים לבניית צנטריפוגות להעשרת אורניום. לפי וושינגטון פוסט, שחשף את הפרשה היום (חמישי), דיפלומטים ומומחים אומרים שהניסיון מעיד על ניסיון איראני להרחיב באופן משמעותי את תוכנית הגרעין שלה, ולקצר את דרכה לפצצת אטום. סבא"א (הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית) הודיעה היום עוד כי נכשל המשא ומתן עם איראן לחידוש חקירת הטענות על ניסיון איראן לפתח בחשאי נשק גרעיני.

מסמכי רכישה שהגיעו לידי חוקרים בתחום הגרעין מעידים על ניסיון של סוכנים איראנים לקנות 100 אלף מגנטים בצורת טבעת – שייצואם לאיראן אסור לפי החלטות האו"ם - מסין לפני כשנה. לפי גורמים המעורים בנושא, כך מדווח הפוסט, לא ברור אם ניסיון הרכישה צלח.

איראן מנסה לעתים קרובות לרכוש פריטים אסורים מסוחרים זרים לתוכנית הגרעין שלה. אולם המקרה הנוכחי נחשב יוצא דופן בגלל גודלו החריג – מספר המגנטים בהזמנה מספיק לייצור 50 אלף צנטריפוגות, כמעט פי חמישה ממספר הצנטריפוגות שטהראן מפעילה כיום.

מתקן העשרת האורניום בנתאנז

ניסיון הרכישה של חלקים המיועדים לתוכנית הגרעין נחשף יום אחרי שאיראן הודיעה כי בכוונתה להתקין עוד אלפי צנטריפוגות מתקדמות במתקן ההעשרה המרכזי שלה בנתאנז. הדור השני של הצנטריפוגות יאפשר לאיראן להאיץ באופן משמעותי את קצב העשרת האורניום.

משלחת של בכירים בסבא"א חזרו היום מטהראן מבלי שסיכמו עם האיראנים על חקירה מחודשת בנוגע לטענות כי איראן פעלה בחשאי למען פיתוח נשק גרעיני. הרמן נקרטס, שעמד בראש המשלחת של סבא"א, טוען כי עדיין "קיימות מחלוקות" בין הצדדים ולכן "לא יכולנו להסכים" על האופן שבו חקירה כזו תתבצע. נקרטס סירב לומר אם היתה התקדמות במגעים. דיפלומט בכיר סיפר לסוכנות אי-פי שחברי המשלחת ראו מספר מצומצם של צנטריפוגות חדשות בנתאנז, אולם התקנתן עוד לא הושלמה.

איראן מכחישה כי היא מפתחת נשק גרעיני וטוענת כי כל הפעילות הגרעינית שלה היא למטרות שלום בלבד. השיחות בין נציגי סבא"א לאיראן בנוגע לחקר פעולות הגרעין החלו לפני יותר משנה, אך הן נעצרו בגלל אי הסכמות באשר לאופן החקירה. עיקר המחלוקת הוא בדרישת סבא"א לנהל חקירה ללא הגבלת זמן, איראן מתנגדת לכך בתוקף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ