הבכיר האיראני שחוסל נקבר בהלוויה ממלכתית בטהראן

אחרי יממה של דיווחים סותרים, איראן הודתה כי מדובר בגנרל חסן שאטרי ממשמרות המהפכה, שפעל בלבנון בזהות בדויה לשקם את חיזבאללה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בטהראן התקיימה היום (חמישי) הלווייתו של הגנרל חסן שאטרי, שחוסל השבוע בגבול סוריה-לבנון. בלוויה השתתפו בכירים במשטר האיראני, בהם שר החוץ עלי אכבר סאלחי ומפקד משמרות המהפכה, מוחמד עלי ג'עפרי.

ביומיים האחרונים התקבלו דיווחים סותרים מלבנון ואיראן על זהותו של הבכיר שחוסל. לפי שגרירות איראן בביירות ו"אל-מנאר", תחנת הטלוויזיה של חיזבאללה, מדובר ב"פקיד בתחום הפיתוח וראש הגוף האיראני לשיקום לבנון" שנהרג באזור הגבול, בדרכו מדמשק לביירות, בשם חוסאם ח'וש נויס. בהודעת השגרירות אף נטען כי הוא נהרג בידי כוחות האופוזיציה הסורית. לעומת זאת, אתר אינטרנט עצמאי באיראן שדיווח מוקדם יותר על התקרית טען כי מדובר במפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה בלבנון,שאטרי.

ואולם, בניגוד להודעת השגרירות האיראנית בלבנון, סוכנות הידיעות פארס דיווחה כי אכן היה זה שאטרי ש"נרצח על ידי שכירי חרב ותומכים בישות הציונית בדרך בין דמשק לביירות". דובר מטעם משמרות המהפכה, רמדאן שריף, אישר דיווח זה והודה כי שאטרי הוא הבכיר שחוסל.

גנרל חסן שאטרי

בלבנון ובמערב העריכו לפני הודעת הדובר האיראני כי הבכיר החזיק בזהות כפולה ועבד, בדומה לאנשי ביטחון איראנים אחרים הפועלים בלבנון, במסווה של פקיד במסגרת ניסיונותיה של איראן לסייע לחיזבאללה לשקם את ההריסות במדינה אחרי מלחמת לבנון השנייה.

בכל הדיווחים תוארו של הבכיר היה זהה: מי שאחראי על יישום תוכנית לשיקום האזורים שנפגעו קשות במלחמת לבנון השנייה. לפי הודעת השגרירות, הבכיר פעל בדאחייה, פרבר דרומי של ביירות, ובעיירות ובכפרים בדרום לבנון ופעל רבות לשיקום בניינים, בהם בתי ספר, בתי חולים ובתי תפילה. הדמיון בהצגת הבכיר בדיווחים השונים חיזק את הערכות כי מדובר באותו אדם, המחזיק בזהות כפולה.
תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ