הפסקת חשמל הובילה להחשכת דמשק ודרום סוריה

עיתון לבנוני מצטט בכיר בפנטגון שמזהיר מהתחזקות ארגון הקשור לאל-קאעדה בסוריה. האופוזיציה: מוכנים למו"מ עם כל נציג, מלבד אסד ואנשיו

ג'קי חורי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
אי-פי

הפסקת חשמל נרחבת הביאה הערב (שבת) לכיסוי של דמשק ואזורים רבים בדרום המדינה בעלטה מוחלטת. סוכנות הידיעות סאנ"א ציטטה את שר האנרגיה עימאד חאמיס שאמר כי הבעיה היתה בקו מתח גבוה שהותיר את דרום המדינה ללא חשמל. החשכה השפיעה גם על בירת סוריה, דמשק, ומחוזות בדרום המדינה, בהם דרעא וסווידה הסמוכים לגבול עם ירדן.

כתב של סוכנות הידיעות אי-פי בדמשק דיווח כי האפלה השוררת ברחובות הבירה מקשים על התושבים בהפעלת גנרטורים להפעלה בחירום. גם בחודש שעבר כוסתה דמשק בעלטה בעקבות הפסקת חשמל נרחבת.

בתחילת השבוע שעבר השתלטו כוחות המורדים בסוריה על הסכר הגדול במדינה אחרי כמה ימים של קרבות. המורדים שולטים כבר בשני סכרים אחרים על נהר הפרת, אולם הניצחון בסכר אל-פוראת בצפון-מזרח המדינה משמעותי בהרבה, מאחר שהמורדים שולטים עתה על חלק ניכר מאספקת המים והחשמל בסוריה, כולל אזורים שנמצאים עדיין בשליטת הממשלה.

לוחם אופוזיציה בחאלב צילום: אי-אף-פי

בסוף השבוע התנהלו קרבות עזים בין המורדים לבין הצבא הסדיר של אסד באזור קוניטרה ובכפרים והעיירות הצמודות לגבול עם ישראל. צבא המורדים דיווח כי הצליח להשתלט על מתחם של הצבא בעיירה חאן ארנבה, אולם המורדים נאלצו לסגת בתום לילה של קרבות עזים - לאחר שהודיעו כי הצליחו להשתלט על מאגר נשק. קרבות התנהלו גם באזור דרעא, לאחר שהמורדים הצליחו להשתלט על בסיס צבא.

עיתון לבנוני ציטט היום בכיר בפנטגון שמזהיר מהתגברות כוחם של גדודי אנסרה, המנהלים קשרים עם אל-קאעדה. לפי אותו מקור, התחזקות הארגון הופכת להיות סוגיה אזורית ולא רק עניין פנימי סורי, והחשש שהפעילות תתחיל להשפיע על מדינות הסביבה - בדגש על לבנון וירדן. לפי אותו מקור, המודיעין הירדני הזהיר מהתגברות כוחם של אותם גדודים עוד מלפני מספר שנים.

הקואליציה הלאומית הסורית, שמאגדת את רוב ארגוני האופוזיציה בסוריה, הודיעה כי האופוזיציה תהיה מוכנה לנהל משא ומתן עם כל נציג מטעם הממשלה בסוריה - למעט הנשיא אסד וראשי משטרו המעורבים במעשי הטבח נגד העם הסורי.

על פי הודעה שפרסמו ראשי הארגון, בתום פגישתם אתמול בקהיר, כל פתרון מדיני בסוריה לא יכלול את אסד והנציגים הבכירים במשטרו. "הפתרון המדיני ועתיד מדינתנו משמעותו פתרון לכל הסורים באשר הם והוא כולל נציגי מפלגת הבעת ובכירים במוסדות המדינה שאינם מעורבים במעשה הרצח, ועל רוסיה וארה"ב והקהילה הבינלאומית להתערב על מנת להכין את התשתית לפתרון שמבוסס על עיקרון זה".

הפגישה בקהיר, שבה השתתפו נציגי הארגונים השותפים בקואליציה, התקיימה על רקע חילוקי דעות מהותיים בין נציגי האופוזיציה בעקבות הצהרתו של יו"ר מעאד אל-חטיב שהוא מוכן למשא ומתן מותנה עם נציגי המשטר. הצהרה הזו גררה ביקורת רבה, אולם נתפשת כבסיס לתחילת דו שיח שיכול להביא להסכמות על מתווה מדיני לפתרון. במוסקווה החלו במגעים עם שני הצדדים ואף הזמינו את אל-חטיב לביקור בבירת רוסיה, וסגן שר החוץ הרוסי הודיע כי שר החוץ הסורי וליד אל-מועלם יגיע למוסקווה לקראת סוף החודש. אל-חטיב השתתף אתמול בפגישה והביע תמיכה בעמדה שפורסמה בסופה.

במקביל הקרבות בסוריה נמשכים, ושני הצדדים מפגינים סימני שחיקה. המורדים הודיעו הבוקר כי הצליחו להשתלט על בסיס צבאי סמוך לשדה תעופה בחאלב, המשמש את מטוסי המשטר בתקיפות אוויריות. המורדים מנסים מזה שבועות לתקוף נקודתית את שדות התעופה במטרה לפגוע ביתרון האווירי של כוחות אסד. לקרבות באזור חאלב וצפון המדינה חשיבות אסטרטגית מבחינת המורדים, כי השליטה בעיר וסביבתה משמעותו הקמת אזור חיץ מהגבול הטורקי עד לעיר השנייה בגודלה בסוריה, במקביל המורדים דיווחו כי השתלטו על בסיס ביטחוני באזור קוניטרה ברמת הגולן בעיירה חאן ארנבה.

ערוץ אלמנאר של החיזבאללה דיווח הבוקר כי בקרבות בחאלב נהרגו ארבעה קצינים טורקים שנלחמו לצד המורדים. המשטר בסוריה מאשים את טורקיה עוד מתחילת המשבר כי היא מסייעת למורדים ומאפשרת כניסת מליציות ואמצעי לחימה לסוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ