האו"ם קורא לבית הדין הבינלאומי לחקור את המלחמה בסוריה

דו"ח של האו"ם קובע כי הצבא והמורדים בסוריה מבצעים פשעי מלחמה; גורם ממשלתי אומר לראשונה כי אסד מוכן לנהל דיאלוג עם מורדים חמושים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

דו"ח מיוחד של האו"ם קובע כי הצבא בסוריה מבצע פשעי מלחמה. החוקרים אומרים כי הם סימנו בכירים במדינה שחשודים בפשעי מלחמה, ושצריכים להישפט בפני בית הדין הפלילי הבינלאומי. במקביל, טוענת האופוזיציה בסוריה כי לוחמי חיזבאללה משתתפים בלחימה במדינה, ותקפו כפרים בסמוך לגבול עם לבנון.

על פי דו"ח האו"ם, הצבא מבצע הרג המוני ומפגיז ערים ומרכזי אוכלוסין, ולא מהסס לפגוע באזרחים בעת הלוויות במטרה לזרוע פחד ובהלה. החוקרים מאשימים גם את האופוזיציה בפשעי מלחמה, ואומרים כי צלפים מטעם המורדים פוגעים באזרחים ומחזיקים בני ערובה, דבר המנוגד לחוק הבינלאומי. קרלה דה פונטה, ממחברות הדו"ח ולשעבר התובעת הראשית של בית הדין לפשעים בינלאומיים, אמרה כי הגיע הזמן שבית הדין יחקור את המתבצע בסוריה.

באו"ם ציינו כי המורדים מקבלים סיוע צבאי ממתווכים וסוחרים ממדינות שכנות. על פי הדו"ח, למליציות המורדים יש נשק מתקדם כמו טילים נגד מטוסים ונגד טנקים, אולם בכמויות קטנות שעדיין לא מעניקות להם יתרון אסטרטגי. הדו"ח תובע מהמדינות המסייעות למורדים להתמודד עם התופעה, וטוען כי המשבר בסוריה מעמיק כל עוד נמשכת זרימת הנשק למדינה במימון חיצוני, וכי הדבר מסייע להתחזקות איסלאמים קיצוניים.

אשה סורית במחנה פליטים הסמוך לעיירה עזאז, צפונית לחאלב, אתמולצילום: אי-פי

השר לענייני פיוס בסוריה, עלי חיידר, אמר היום (שני) כי הממשלה מוכנה לנהל דיאלוג עם כוחות האופוזיציה החמושים. זו הפעם הראשונה בה איש ממשל הציע לקיים משא ומתן ישיר עם המורדים, שנציגי המשטר מגדירים "טרוריסטים". הנשיא בשאר אסד אמר בינואר כי לא יהיה דיאלוג עם אנשים שכינה "בוגדים", או "בובות של המערב".

"הממשלה ואני באופן אישי, ניפגש עם קבוצות אופוזיציה מחוץ לסוריה, ללא יוצאים מן הכלל", אמר חיידר. "הנשיא אמר כי הוא ינסה (לנהל משא ומתן) עם כל אלה שנגדנו מבחינה פוליטית, וגם עם החמושים", הוסיף, מבלי לספק פרטים נוספים. לא ברור אם חיידר, שאינו נמצא במעגל מקבלי ההחלטות של אסד, מייצג שינוי במדיניות.

אסד נפגש אתמול עם משלחת אישי ציבור לבנונים שהביעו תמיכה במשטר. הוא אמר שהוא בטוח בניצחון על "המליציות החמושות", וכי יש התקדמות צבאית ומדינית, אולם הדרך עדיין ארוכה.

לוחמי צבא סוריה החופשי עם נשק מקומי נגד מטוסים, בחאלב אתמול. לפי הדו"ח, המשבר מעמיק כל עוד נמשכת זרימת הנשק למדינה במימון חיצוני צילום: רויטרס

המגמה שמסתמנת בעולם הערבי, ובאה לידי ביטוי בטורי העיתונים המרכזיים, היא תמיכה בהצהרות מצד אישים באופוזיציה שאין פתרון צבאי למשבר במדינה, וכי רק דו-שיח יכול לקדם פתרון. עוד נאמר כי ישנה ציפייה ליוזמה רוסית-אמריקאית, ויש להפעיל לחץ על שני הצדדים לקידום מתווה שכזה.

היום האשימו המורדים והאופוזיציה כי חיזבאללה תקף כפרים בסוריה, כך דיווח הבי-בי-סי. המועצה הלאומית הסורית אמרה כי לוחמי חיזבאללה, התומכים בנשיא אסד, תקפו שלושה כפרים בסמוך לגבול עם לבנון. חיזבאללה, שמכחיש כי הוא נלחם לצד המשטר הסורי, אמר כי שלושה לבנונים שיעים נהרגו בעימותים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ