רשמים מארץ חיזבאללה לפני נפילת אסד

כתב "ניו יורקר" ביקר בלבנון כדי לבדוק כיצד ארגונו של נסראללה מתמודד עם האיום על משטר בעל בריתו הסורי, וגילה שהחלום להשמיד את ישראל לא נעלם

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הגיליון הבא של המגזין "ניו יורקר" עוסק בנעשה בסוריה ובהשלכות של נפילת משטרו של אסד. כתב העיתון, דקסטר פילקינס, נסע ללבנון לבדוק כיצד ארגון חיזבאללה מתמודד עם השינויים באזור, בשעה שסוריה, בעלת בריתה החשובה ביותר מלבד איראן, שרויה במלחמת אזרחים עקובה מדם.

פילקינס מתאר את התפתחותו של הארגון, שהוקם בשנות ה-80 של המאה שעברה, בזמן מלחמת האזרחים בלבנון מ"אוסף של קבוצות חמושות נואשות, שקיבלו תוך זמן קצר הכשרה, ממון והכוונה ממשמרות המהפכה האיראניים והפכו לגוף החזק בלבנון, שהקים מדינה בתוך מדינה ואת אחד מצבאות הגרילה המתקדמים ביותר בעולם".

לחצו לכתבה המלאה (הקריאה בתשלום)

צילום: רויטרס

בכתבה מצוטט ההיסטוריון, דיוויד כריסט, מחבר הספר "מלחמת הדמדומים" (The Twilight War), העוסק במתיחות בין ארה"ב לאיראן, שאומר כי "האיראנים חיפשו הזדמנות לזכות בדריסת רגל בלבנון וקיבלו אותה בזכות הפלישה הישראלית אליה".

פילקינס מתמקד במלחמת לבנון השנייה ב-2006, שבעקבותיה הזרימו האיראנים כספים רבים כדי לבנות מחדש את האזורים שהחריבה ישראל במלחמה. "לפי מקור ביטחוני בלבנון, האיראנים השקיעו כשלושה מיליארד דולרים במדינה. הכסף הועבר במטוסים לסוריה ומשם הועברו דולרים אמריקאים על משאיות ללבנון", הוא כותב.

ואולם, עתה, טוען פילקינס, "מלחמת האזרחים בסוריה מאיימת לשבור את ציר ההתנגדות השיעית בעולם הערבי. ללא סוריה, חיזבאללה יהיה ללא בעל ברית שיגן עליו מפני אויביו הסוניים בלבנון ומחוץ למדינה". "אם אסד ייפול", הוא מוסיף, "הקשר של הארגון עם איראן עשוי להיפגע והוא יישאר לבד בהתמודדות נגד ישראל. כמעט כל כלי המלחמה של הארגון – טילים, כסף ותחמושת – עוברים דרך סוריה. השאלה היא כיצד יתנהג חיזבאללה בשעה שעוצמתו תלך ותצטמצם".

באחרונה פורסמו דיווחים על כך שחיזבאללה שולח כוחות לסוריה כדי להילחם נגד המורדים במשטרו של אסד. אפשרות קריסת המשטר בסוריה מציבה את הארגון במלכוד. "הוא לא יכול להרשות לעצמו להרגיז את הסונים, אולם גם לא יכול להרשות לעצמו שבעל בריתו מסוריה ייפול", כותב פילקינס ומראיין בכיר בחיזבאללה, שמכונה בכתבה "דני". הוא אומר כי "אסד הוא ידיד שלנו. אנחנו לא מכחישים זאת. אם הוא ייפול, אלה חדשות רעות בשבילנו. אם הסונים ישתלטו על סוריה, אנחנו נילחם בהם בביירות". בכיר אחר בארגון מודה כי לפחות שני לוחמים של הארגון נהרגו בסוריה. לדברי פליט סורי שנמלט לעיירה בגבול בין סוריה ללבנון, אנשי חיזבאללה ביקרו באופן קבוע בסוריה. "הם אספו את הפצועים שלהם מהלחימה והביאו אותם לכאן", הוא אומר.

בכתבה מתייחס פילקינס להשפעה האיראנית על חיזבאללה. לדבריו, רבים במדינה אמרו לו כי חיזבאללה יצטרף למלחמה אם ישראל תתקוף את מתקניה הגרעיניים של איראן. הוא מראיין את וליד ג'ונבלאט, מנהיג הקהילה הדרוזית בלבנון, שאומר כי החלטה של חיזבאללה להילחם בישראל בשמה של איראן היא לא בהכרח עצמאית: "יש בלבנון ארגון עם מצבורים עצומים של ציוד, נשק, תחמושת וכסף וצריך לשבת ולדבר איתם, אבל מה אפשר לומר להם? הם לא מקבלי ההחלטות. מי שמקבל את ההחלטות הם חמינאי וקאסם סולימאני (מפקד כוח אל-קודס)".

בחודש יוני יתקיימו בלבנון בחירות לפרלמנט. בכירי חיזבאללה מאיימים כי אם יעלו לשלטון הכוחות האנטי-סוריים שינסו לפרק את הארגון מנשקו "תהיה מלחמת אזרחים". ואולם, בכיר במערכת הביטחון של לבנון טוען כי "כעת לחיזבאללה יש מספר טילים שמספיקים לעוד מלחמה אחת – מלחמה גדולה – אבל אחריה לא יישארו להם עוד כלי נשק. במקרה שכזה, אם אסד ייפול, חיזבאללה ייתקל בקשיים רבים. אנשיו יצטרכו לוותר על חלומותיהם".

בסוף הכתבה מתוארת נסיעה של פילקינס ו"דני" לאורך הגבול עם ישראל, "אחד הגבולות הסוריאליסטיים בעולם", בה הם צופים בחיילי צה"ל. אחד מהם, שהוריד את חולצתו, טיפס על סולם כדי לתקן פרצה בגדר. לידם חיילים מכוח השלום של האו"ם, שבאו במקור מפיג'י, הצטלמו להנאתם. ממול נראה גרפיטי שבו נכתב "ביבי, אנחנו אוהבים אותך". פילקינס שואל את הבכיר בחיזבאללה אם החלום להשמיד את ישראל התנפץ. "דני" מסתכל לעבר הצד הישראלי ואומר "בפעם הבאה, נחצה את הגבול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ