שנתיים לפרוץ המהפכה |

השבטיות והעדתיות קודמות לכל רגש לאומי בלוב

הממשלה בטריפולי מנסה להביא לניסוח חוקה, אך בהיעדר מפלגות עם בסיס רעיוני ותרבות ניהול בסיסית, דרישת המחוזות לאוטונומיה גוברת

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

לחגיגות הגדולות בבנגאזי אמש (שני) לציון יום השנה השני למהפכה שסילקה ושחטה את מועמר קדאפי, נוספה עוד "שמחה". בין אלפי החוגגים בעיר הגדולה שבה החלה המהפכה הלובית, נשמעו קריאותיהם הרמות של תומכי ההיפרדות שדורשים את הפיכת בנגאזי למחוז עצמאי, עם ממשל משלו וכלכלה אוטונומית.

לא היה אפילו צורך להאזין לנאומים שנשאו פעילי התנועה להיפרדות כדי להבין שמציאות חדשה כבר קמה במחוז המזרחי של לובבפאתי בנגאזי הקימו אזרחים ומיליציות חמושות של הארגון האיסלאמיסטי "אנסאר אל-שריעה" (תומכי השריעה) - זה שאחראי להתנקשות בחייו של השגריר האמריקני בחודש ספטמבר – מחסומי דרכים שבהם נבדק כל מי שביקש להיכנס לעיר. 

אלא שלא רק בבנגאזי עולה הדרישה לחלוקת לוב למחוזות אוטונומיים. גם במחוז הדרומי ובמחוז המערבי דורשים אוטונומיה שתהפוך, אם תתגשם, את המשטר המרכזי במדינה למיותר. בכל אחד מן המחוזות הללו שולטים שבטים גדולים בעזרת מיליציות חמושות, שאינן מתירות לכוחות הצבא והמשטרה הלובית להטיל את מרות המדינה. החוק החדש אוסר אמנם לשאת ברחוב נשק ללא רישיון, לנהוג במכונית ללא לוחית זיהוי או להתקין זגוגיות כהות לרכב, אבל אין בלוב שוטר אחד שיעז לאכוף את החוקים הללו. 

לפיכך, ההחלטה של הממשלה בטריפולי שלא לקיים חגיגות רשמיות לציון יום השנה להפלת קדאפי, איננה מפתיעה. "רצינו למנוע התפרעויות ושפיכות דמים", הסביר ראש הממשלה עלי זידאן. במציאות שבה ראשי שבטים וארגונים חמושים מאיימים על חברי פרלמנט, כששוטרים חוששים ללכת במדים ברחובות, כשנכים שנפגעו במהלך המהפכה כבשו את בניין הממשלה והכריחו את השרים לקיים ישיבה באוהל בחוץ, נראה שבלוב אין עדיין מקום לחגיגות רשמיות. ממשלת לוב אף ביקשה מאיראן לאסור על אזרחיה להגיע אליה, משום שאין בכוחה לשמור על ביטחונם. גם אזרחי מדינות אחרות פשוט לא מגיעים ללוב בתקופה הזאת. לא הם ולא אנשי עסקים זרים שכבר החלו להשקיע בה בניסיון לשקמה. 

להבדיל ממצרים ומתוניסיה, שבהן גם בתקופה שטרום "האביב הערבי" פעלו מוסדות מדינה מסודרים, לוב לא יכולה להסתפק רק בטיהור המנגנונים מפעילי המשטר הישן. היא צריכה להקים מנגנוני מדינה שיחליפו את המוסדות השבטיים שהקים קדאפי, להקים מפלגות על בסיס רעיוני ולא שבטי ולפתח מאפס תשתית ותרבות ניהול ושליטה כראוי למדינה מודרנית. "הבעיה היסודית היא לבנות תחושת לאומיות ואזרחות שתחליף את השבטיות והעדתיות. בלעדיה אנחנו עלולים להתפרק למחוזות ולשבטים ולאבד את המדינה"' מסביר ד"ר מוסא אל-קריפה במאמר שפרסם בעיתון "אל-ווטן" הלובי. 

כדי ליצור אזרחות לובית חדשה, יש הכרח לנסח חוקה שתהיה מקובלת על רוב האוכלוסיה. כאן טמון שדה המוקשים הנפיץ שמאיים על הממשל המרכזי. אם במצרים החוקה כבר נוסחה, גם אם היא מעוררת מחלוקת, ובתוניסיה מתנהל תהליך ניסוח החוקה בעצלתיים, בלוב אין עדיין ועדה מוסכמת לניסוח החוקה. אחרי ניסיון כושל להקים ועדה שכזו נתקל בהפגנות המונים בחלקים שונים במדינה, החליטה הממשלה לקיים בחירות לוועדה, שאמורה לכלול 20 חברים. ההחלטה הזאת עלולה לדחות את ניסוח החוקה בעוד שנה לפחות. 

עד אז נראה כי המוסד הפעיל ביותר בלוב היא "הרשות העליונה לסטנדרטים של יושרה ולאומיות". תפקידה של רשות זאת הוא לבדוק את עברו של כל פקיד ממשלתי כדי לטהר את המנגנונים מאנשי קדאפי. אלפי מסמכים נבדקים על ידי חוקרי הרשות הזאת מדי יום, ואחת לכמה ימים מתפרסמת רשימה של אישים שלא יוכלו לעבוד בממשל החדש. באלה כלולים עיתונאים, סופרים, שגרירים לשעבר, יועצים ועוד אלפי נושאי תפקידים – כולל אישים שהשתתפו במהפכה שחולל קדאפי בשנת 1969 - כאלה שיוכלים לסייע לממשל החדש בניהול המדינה.

במצב הזה, לוב שאחרי עידן קדאפי עדיין אינה הולכת לשום כיוון. ההצעה הריאלית היחידה שעומדת על הפרק היא לכונן דיאלוג לאומי כדי להגיע להסכמה עקרונית על אופן ניהול המדינה ולא פחות מכך על אופייה. בינתיים גם על עצם קיום הדיאלוג - אין הסכמה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ