רויטרס

ראש ממשלת תוניסיה, חמאדי ג'באלי, התפטר אמש אחרי כישלון ניסיונו לשים קץ למבוי הסתום ולהקים ממשלת טכנוקרטים. ג'באלי הציע להקים קבינט של טכנוקרטים, ללא שיוך פוליטי, כדי להרגיע את הרוחות הסוערות במדינה מאז רצח שוקרי בלעיד, מבכירי האופוזיציה החילונית.

ניסיונו של ג'באלי להקים ממשלה מקצועית כדי לנהל את המדינה עד לעריכת בחירות, נעשה בלי להתייעץ עם מפלגתו האיסלאמית המתונה אנהאדה, או עם שותפותיה החילוניות בקואליציה. הוא איים להתפטר אם ניסיונו ייכשל, אך אף על פי כן מפלגתו לא תמכה בתוכנית.

"הבטחתי שאם היוזמה שלי לא תצליח, אתפטר מתפקידי וכך אני עושה", אמר ג'באלי במסיבת עיתונאים לאחר פגישה עם הנשיא מונסף מרזוקי. "העם התפכח מהפוליטיקאים. אנחנו חייבים להשיב את האמון", הדגיש.

ג'באלי הוסיף כי התפטרותו אינה מצביעה על כישלון המהפכה במדינה לפני כשנתיים, שהביאה להפלתו של הנשיא הדיקטטור זין אל-עאבדין בן עלי ולעריכת בחירות דמוקרטיות. "כישלון היוזמה שלי לא אומר שתוניסיה נכשלה או שהמהפכה נכשלה", אמר. החלטתו התקבלה על אף שמנהיג אנהאדה ראשד אלג'נוצי אמר השבוע כי כל המפלגות המעורבות בשיחות על הקמת הקואליציה מעוניינות שראש הממשלה יישאר בתפקידו.

מותו של בלעיד בתחילת החודש גרם להפגנות המוניות נגד מפלגת אנהאדה השולטת במדינה, שג'באלי חבר בה. אף אחד לא נטל על עצמו את האחריות לרצח, אך הוא העמיק את חששותיהם של החילונים, הסבורים שממשלתו של ג'באלי לא הצליחה לפעול בתוקף נגד קיצונים איסלאמים המאיימים על יציבות המדינה.

במקביל להודעה על התפטרותו, ג'באלי אמר שלא יקים ממשלה חדשה אם לא יקבל הבטחות באשר לעריכת בחירות חדשות ולאישור חוקה חדשה. המשבר פוגע במאמצים לשקם את כלכלת המדינה, שנפגעה קשות מהתהפוכות שעברו על המדינה מאז המהפכה ב-2011.

חמאדי ג'באלי מודיע על התפטרותוצילום: אי-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ