עשרות הרוגים ומאות פצועים בשרשרת פיגועים בדמשק

3 פיצוצים אירעו בזה אחר זה בבירת סוריה. בפיגוע הגדול ביותר התפוצצה מכונית ממולכדת סמוך למטה הבעת'. ארגון המסונף לאל-קאעדה נטל אחריות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

לפחות 83 בני אדם נהרגו ויותר מ-200 נפצעו בסדרת פיגועים שהרעידה הבוקר (חמישי) את דמשק, בירת סוריה. על פי הדיווחים, לפחות שלושה פיצוצים אירעו בחלקים שונים של העיר, רובם ברובע אל-מזרעה שבמרכז העיר. הפיגוע הגדול ביותר התרחש ליד מטה מפלגת הבעת, שם התפוצצה מכונית ממולכדת עמוסה יותר מטון חומר נפץ. בניין השגרירות הרוסית הנמצא סמוך למקום ניזוק. בפיגוע זה נהרגו לפחות 61 בני אדם.

ארגון "ג'בהת אנסרה" המסונף לאל-קאעדה ואיננו משתף פעולה עם צבא סוריה החופשי נטל אחריות לפיגועים וטען כי ביצע בסך הכל 17 פיגועים בדמשק מאז תחילת החודש. לדברי גורמי אופוזיציה מדובר בפיגוע הקטלני ביותר שאירע בדמשק מאז החלה ההתקוממות העממית לפני שנתיים.

למעט הפיגוע סמוך למטה מפלגת הבעת', אירעו פיצוצים גם סמוך למטה המודיעין הסורי וסמוך לכיכר תישרין. סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי בין הפצועים באחד הפיגועים מזכ"ל החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, נאיף חוואתמה, שנפגע קל בידו. הוא לא נזקק לטיפול רפואי. 

טלוויזיה הסורית דיווחה כי הפיגוע במטה הבעת גם נזק גדול לבית חולים ולבית ספר וכי עשרות ילדים נפגעו. על המרקע הוקרנו תמונות זוועה של עשרות גופות ילדים ומבוגרים. עוד דווח כי שני פגזים נורו לעבר בניין המטכ"ל. לא ברור אם באירוע זה היו נפגעים. פיגוע אחר סוכל ככל הנראה לאחר שכוחות הביטחון הצליחו ללכוד מחבל הנוהג במכונית ממולכדת. ממשלת סוריה מיהרה להטיל את האחריות על מיליציות המורדים, אותם היא מכנה "טרוריסטים", אולם אלה הכחישו את מעורבותם בשרשרת הפיגועים.

במקביל, דווח כי לפחות 18 בני אדם נהרגו בהפצצה של חיל האוויר הסורי על בית חולים שדה של המורדים באזור העיר דרעא, הסמוכה לגבול הירדני. גורמי אופוזיציה דיווחו כי מטוסי הקרב בתקפו לפחות חמש פעמים מטרות שונות בעיר.

האולטימטום לחיזבאללה יפוג היום

זירת הפיגוע ברובע אלמזרעהצילום: אי-אף-פי

היום צפוי לפקוע האולטימטום שהציב רמטכ"ל צבא סוריה החופשי למליציות שמפעיל חיזבאללה בסוריה, ולפיו אם לא יפסיקו לשתף פעולה עם משטר אסד ולתקוף את כוחותיו – המורדים יפגעו בבסיסיהם בכפרים השיעים שבצפון לבנון. האיום בא על רקע טענות האופוזיציה כי החיזבאללה מזרים יותר ויותר כוחות לתוך סוריה כדי לתמוך בכוחותיו של אסד. לאחרונה אף החלו מיליציות חיזבאללה להפגיז מטרות של המורדים מתוך השטח לבנון, דבר שנחשב על ידי המורדים כחציית קו אדום.

לטענת האופוזיציה הסורית, בין הצדדים גובשו הבנות לפיהם כפרים אלה ישארו מחוץ לעימות. בחיזבאללה דוחים את הדברים וטוענים כי הארגון דואג לשלומם של מקומיים לנוכח האיום שמציבים המורדים. "אנחנו רגילים לכך שהחיזבאללה מכניס כוחות ויחידות בעיקר לאזור דמשק וחומס, אולם בימים האחרונים החלה מנגינה חדשה - ירי מתוך הכפרים השיעים בצפון לבנון לעבר מטרות של המורדים", אמר אתמול רמטכ"ל צבא סוריה החופשי, סלים אידריס, בראיון לרשת צרפתית. 

סוכנות הידיעות הלבנונית דיווחה כי אמש התנהלו חילופי אש כבדים באזור ואדי חאלד שבגזרה הצפונית של הגבול המשותף בין לבנון לסוריה. המתיחות בין שני הצדדים הסלימה בתחילת השבוע בעקבות שהציבה מליציית "ג'בהת אנסרה", זרוע של אל קעאדה הפועלת בסוריה, לכוח של חיזבאללה. לפחות שלושה נהרגו.

ובתוך כך הודיעה האופוזיציה הסורית כי היא מוכנה לנהל משא ומתן לסיום מלחמת האזרחים בחסות אמריקאית ורוסית, בתנאי שבשאר אסד לא יהיה חלק מהמשטר החדש. טיוטת ההצעה שניסחו 70 חברי "הקואליציה הלאומית הסורית", ארגון הגג שמאגד בתוכו את רוב ארגוני האופוזיציה בסוריה, פורסמה בתום ישיבה שנערכה בקהיר.

הנוסח החדש מרכך את עמדתה הקודמת של האופוזיציה, שדרשה עד עתה את הדחתו של אסד ואנשיו כתנאי מקדים לפתיחה במשא ומתן. המסמך החדש קורא להעמיד לדין את אסד ואת מפקדי מנגנוני הביטחון של סוריה בשל אחריותם לנעשה במדינה. ארגוני אופוזיציה שלא השתתפו בכינוס אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הם אינם תומכים בעמדה המרוככת, אך לא יתנגדו אליה מכיוון שברור להם שאסד לא יסכים גם לתנאי זה.

שער האקונומיסט של ה-23 בפברואר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ