סבא"א: איראן מנצלת את כור המחקר להפעלת כור לייצור פלוטוניום לנשק

פרט למסלול האורניום, נחשף כי טהראן מתקדמת גם בבניית כור המים הכבדים באראק. נתניהו: "דו"ח חמור מאוד. איראן מתקרבת לקו האדום"

רויטרס
אי-פי
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
אי-פי
ברק רביד

איראן החלה להציב כ-180 צנטרפוגות (סכרזות) מתקדמות במתקן להעשרת אורניום בנתאנז, כך נכתב בדו"ח שהופץ היום (חמישי) בין 158 נציגי המדינות החברות בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). הדו"ח הופץ היום, לקראת חידוש השיחות בין טהראן לשש המעצמות בשבוע הבא. תוכן הדו"ח חסוי כרגע, אך הבי-בי-סי הצליח להשיג עותק ממנו. הדו"ח המלא צפוי להתפרסם באתר האינטרנט של סבא"א ב-4 במארס, לאחר שהוועד המנהל של הסוכנות יסיים לדון בו.

דו"ח סבא"א מזהיר כי טהראן מתכוונת להשתמש בכור המחקר בטהראן כדי לבחון את מוטות הדלק שישמשו את כור המים הכבדים שנבנה באראק. מועצת הביטחון של האו"ם דרשה מאיראן להפסיק את בניית הכור באראק, אשר בניגוד לכור הפעיל בבושהר, יכול לשמש לייצור פלוטוניום לנשק גרעיני. מומחים מסבירים כי ממצאי הדו"ח מצביעים על כך שכור המחקר כבר לא משמש רק לייצור איזוטופים רפואיים, והוא מרכיב הכרחי בהפעלת הכור באראק. בדו"ח נכתב כי: "ב-26 בנובמבר הסוכנות איששה קיום של אבטיפוס למוט דלק גרעיני לפני העברתו לכור המחקר בטהראן לבדיקה". הכור באראק מיועד להיות מבצעי בראשית 2014. "מזה שנה וחצי אין לפקחים גישה לכור באראק - ואנו נאלצים להסתמך על צילומי לוויין בלבד"‬, נכתב בדו"ח. ‫"למרות החלטות חוזרות ונשנות של סבא"א - איראן לא הפסיקה את פעילות הפיתוח של כור המים הכבדים באראק"‬.‬

לפי הדיווח, במתקן שליד נתאנז החלו עבודות לחיבור 180 צנטרפוגות מתקדמות מסוג IR-2m ולצידן צנטרפוגות ריקות. אם יופעלו בהצלחה, כמות כזו של צנטרפוגות עלולה לאפשר לאיראנים להאיץ באופן משמעותי את ההצטיידות בחומר בקיע ממנו ניתן לייצר פצצת אטום. בדו"ח נכתב עוד כי איראן הצליחה להעלות את מצבור האורניום המועשר לרמה של 20% ל-167 ק"ג, כ-70 עד 80 ק"ג פחות מהנדרש להרכבת פצצת אטום. הצנטרפוגות המתקדמות מסוגלות להעשיר אורניום בקצב המהיר פי 3 עד 5 מצנטרפוגות מהדור הישן.

אחמדינג'אד במתקן בנתאנזצילום: רויטרס

בדו"ח של סבא"א נכתב גם כי במתקן הגרעיני בפרצ'ין נראים סימנים לכך שהאיראנים ביצעו "פעילות נרחבת", כרמז למאמצי הסתרה של פעילות במתקן שבו נקבע בדו"חות קודמים שמתבצעים ניסויים בנפצים לראש הנפץ הגרעיני. על אף ההתקדמות האיראנית שמוזכרת בדו"ח, נכתב בו גם כי "יו"ר סבא"א לא יכול בזמן זה לדווח על התקדמות בהבהרת הפעילות בתוכנית הגרעין האיראנית, לרבות ההיבטים הצבאיים שלה".

עלי חמינאי, המנהיג הרוחני העליון של איראן, הודיע באחרונה שאין לטהראן שום כוונה לפתח פצצת אטום וכי הפעילות הגרעינית שלה מכוונת למטרות שלום. למרות ההצהרה, מדינות רבות במערב חוששות כי אם איראן תשיג יכולות גרעיניות, היא תשתמש בטכנולוגיה גם ליצירת נשק להשמדה המונית. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב הערב בחריפות לדיווחים על הדו"ח החדש של סבא"א. מלשכת נתניהו נמסר כי "מדובר בדו״ח חמור מאוד שמוכיח שאיראן ממשיכה להתקדם במהירות לקו האדום ששרטט ראש הממשלה בנאומו באו״ם. איראן קרובה היום מתמיד להשגת חומר מועשר לפצצה גרעינית. מניעת נשק גרעיני מאיראן יהיה הנושא הראשון שראש הממשלה ידון בו עם הנשיא אובמה במהלך ביקורו בישראל".

מהבית הלבן נמסר כי איראן תעמוד בפני "בידוד נוסף" אם לא תיענה לדרישות הקהילה הבינלאומית בסוגיית הגרעין. "החלון לדיפלומטיה עדיין פתוח אך הוא לא יישאר כך לתמיד", נמסר מוושינגטון. 

בדו"ח האחרון של הסוכנות, שפורסם בחודש נובמבר, נכתב כי איראן שוקדת על "היבטים צבאיים" של תכנית הגרעין. הדו"ח החמור פירט שורה של פעולות שביצעה איראן בשנים האחרונות, המעידות על כוונתה לייצר נשק גרעיני, ביניהם מספר ניסויים. הסוכנות הביעה בדו"ח דאגה חמורה מהאפשרות שאיראן תשתמש בגרעין למטרות צבאיות, והדגישה כי היא לא יכולה להבטיח שאיראן אינה שוקדת על תוכנית גרעין צבאית.

על פי אותו דו"ח, איראן השיגה תוכניות לעיבוד האורניום המועשר שהיא מפיקה למתכת הכדורית ממנה בנויה ליבת פצצת הגרעין. המדענים האיראנים קיבלו תוכניות לעיצוב מודל כדורי לפצצה, והם החלו במחקר מעשי לעיצובה. איראן אף ביצעה ניסויים תיאורטיים ומעשיים בהפעלה מסונכרנת של מספר רב של נפצים הדרושים ליצירת התגובה הגרעינית בתוך הפצצה - ולהכוונה מדוייקת של גלי ההדף. את הניסויים ביצעה בתוך מתקן סגור, מוגן ומחופר שנבנה לשם כך בפרצ'ין. כמו כן, איראן החלה בבדיקת היתכנות לביצוע ניסוי גרעיני ממשי – ובחנה כיצד ניתן לשלוט בניסוי מעמדת שליטה מרוחקת ממוקדו. בידי סבא"א מסמך בפרסית המפרט את ההיבטים הלוגיסטיים והביטחותיים של ביצוע ניסוי גרעיני.תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ