צילומי לוויין חושפים: איראן מתקדמת במסלול הפלוטוניום לפצצת גרעין

הטלגרף פרסם צילומים שמעידים על ייצור מים כבדים במתקן הלא מפוקח באראק. הפלוטוניום מהווה מסלול חלופי לפצצה מאורניום מועשר

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

צילומי לוויין חדשים מצביעים על ניסיון איראני להשיג פצצת גרעין באמצעות ייצור פלוטוניום ולא רק באמצעות העשרת אורניום. הטלגרף הבריטי מפרסם הבוקר (רביעי) צילומי לוויין המעידים על כך שבמתקן הגרעיני באראק מתבצע ייצור של מים כבדים המהווים חלק מתהליך הייצור של פלוטוניום שיכול לשמש להרכבת פצצה גרעינית. 

עד כה, היה ידוע למערב על התמקדות איראנית בהעשרת אורניום במסגרת ניסיונות המשטר בטהראן להשיג את היכולת לבנות פצצת גרעין. עושה רושם שבזמן ששש המעצמות נפגשות לשיחות בקזחסטן עם הנציגים האיראנים, בטהראן מתכננים ערוץ אלטרנטיבי.

המתקן באראק סגור בפני פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מזה שנה וחצי, למרות שלפקחים ישנה גישה לכור הגרעיני הצמוד. צילומי הלוויין של אראק המתפרסמים היום ושהוזמנו מחברה מסחרית המפעילה לוויין צילום, מראים עמוד קיטור מעל המפעל באראק שמעיד על כך שמתבצעת בו ייצור של מים כבדים.

צילומי הלוויין של המתקן באראקצילום: Telegraph, DigitalGlobe

על פי הדיווח בעיתון הבריטי, לשירותי מודיעין מערביים ולסבא"א ידוע מזה זמן על הפעילות במפעל. צילומי לוויין נוספים שנעשו באזור אראק מצביעים על נוכחות מתוגברת של סוללות טילים נגד מטוסים מסביב לאתר, לכאורה במטרה להגן עליו מפני תקיפה אווירית.

הכור הגרעיני באראק שנמצא עדיין תחת פיקוח סבא"א מתוכנן על פי האיראנים להתחיל לפעול בראשית 2014 ולדבריהם הוא נועד למטרות אזרחיות. השימוש במים כבדים בכור הגרעיני יאפשר לאיראנים להפוך פלוטוניום לאיזוטופ פלוטוניום-239 שהוא המרכיב הנפיץ המרכזי במרבית פצצות הגרעין שקיימות בעולם.  

דו"ח שהופץ בשבוע שעבר בין 158 נציגי המדינות החברות בסבא"א מזהיר כי טהראן מתכוונת להשתמש בכור המחקר בטהראן כדי לבחון את מוטות הדלק שישמשו את כור המים הכבדים שנבנה באראק. מועצת הביטחון של האו"ם דרשה מאיראן להפסיק את בניית הכור באראק, אשר בניגוד לכור הפעיל בבושהר, יכול לשמש לייצור פלוטוניום לנשק גרעיני. מומחים מסבירים כי ממצאי הדו"ח מצביעים על כך שכור המחקר כבר לא משמש רק לייצור איזוטופים רפואיים, והוא מרכיב הכרחי בהפעלת הכור באראק. בדו"ח נכתב כי: "ב-26 בנובמבר הסוכנות איששה קיום של אבטיפוס למוט דלק גרעיני לפני העברתו לכור המחקר בטהראן לבדיקה... מזה שנה וחצי אין לפקחים גישה לכור באראק - ואנו נאלצים להסתמך על צילומי לוויין בלבד", נכתב בדו"ח. "למרות החלטות חוזרות ונשנות של סבא"א - איראן לא הפסיקה את פעילות הפיתוח של כור המים הכבדים באראק".

לפי הדיווח, במתקן שליד נתאנז החלו עבודות לחיבור 180 צנטרפוגות מתקדמות מסוג IR-2m ולצדן צנטרפוגות ריקות. אם יופעלו בהצלחה, כמות כזו של צנטרפוגות עלולה לאפשר לאיראנים להאיץ באופן משמעותי את ההצטיידות בחומר בקיע ממנו ניתן לייצר פצצת אטום. בדו"ח נכתב עוד כי איראן הצליחה להעלות את מצבור האורניום המועשר לרמה של 20% ל-167 ק"ג, כ-70 עד 80 ק"ג פחות מהנדרש להרכבת פצצת אטום. הצנטרפוגות המתקדמות מסוגלות להעשיר אורניום בקצב המהיר פי 3 עד 5 מצנטרפוגות מהדור הישן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ