הצרות של נסראללה מבפנים ומבחוץ

המורדים בסוריה מפיצים עליו שמועות וחילוקי הדעות עם בכירי ארגונו מאיימים לכאורה על מעמדו. אולם, בינתיים מצליח נסראללה לשמור על כוחו

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

המאמץ לחדור את מסך הטלוויזיה כדי לגלות סימני מחלה בפניו של חסן נסראללה העלה חרס. קשה אמנם להשתחרר מהשפעתה של שמועה עסיסית בדבר מחלתו הקשה - שבעטיה, על פי הדיווחים, הובהל בחיפזון לבית חולים באיראן - אבל לא מיותר לשאול למי יש אינטרס להפיץ שמועה כזאת. גם הידיעה שלוותה בסרטון מרהיב (כאן למטה) של פיצוץ עז שהתרחש בלבה של שיירת כלי רכב, שלפיה סגנו של נסראללה נעים קאסם נפגע, הוכחשה.

קאסם אמנם לא הופיע אמש (רביעי) בשידור של רשת אל-מנאר שבבעלות חיזבאללה כדי לספק הוכחה לבריאותו. אך כאשר המקורות היחידים הם דוברי הצבא הסורי החופשי, אפשר גם במקרה הזה לשער שזהו עוד אחד מתוצרי מלחמת התעמולה שמתנהלת במלוא חריפותה בין חיזבאללה למורדים.

מה שלא הוכחש הם דבריו הנוקבים של השייח’ סובחי אל-טופיילי, מי שהיה מזכ”לו הראשון של הארגון, שפתח שלשום במתקפה רבתי על חסן נסראללה והאשים אותו, שלא במישרין, בכך שאיים עליו בהפצצת מעונו על ידי צבא סוריה. אל-טופיילי, שסולק משורות חיזבאללה בשנת 1998 והפך למתנגד חריף של מדיניות נסראללה, פסק בראיון לרשת הטלוויזיה הלבנונית אמ-טי-וי ש”חללי חיזבאללה שנהרגים בסוריה ילכו ישר לגיהנום. הם אינם שהידים. האזרחים השיעים בסוריה אינם זקוקים לעזרתנו ואנחנו הם אלה שגרמנו להם בעיות. לחימת חיזבאללה בסוריה משרתת את האויב הציוני”.

אל-טופיילי איננו ראש מיליציה אבל במקום מושבו בבקעת הלבנון יש לו השפעה על קבוצות גדולות של אזרחים שיעים שרואים בו מקור סמכות ומעדיפים את תפישותיו, המתנגדות להשפעה האיראנית הישירה בלבנון על פני אלה של מנהיג שיעי אחר בבקעה, מקורבו של נסראללה, השייח’ מחמד יזבק. יזבק ממקימי חיזבאללה וראש המועצה השרעית של הארגון, מייצג רשמית את איראן בבקעה ואחראי על חלוקת הסיוע האיראני באזור.

הצטרפות חיזבאללה ללחימה בסוריה מחוללת מלחמה לא רק בין הארגון לבין המורדים בסוריה, היא מעוררת מחלוקת קשה בין התנועות הפוליטיות בלבנון ואף בתוך הארגון עצמו. העימותים האלימים בין המורדים הסוריים לבין כוחות חיזבאללה לאורך קו הגבול עם סוריה, מאיימים על עשרות אלפי תושבי בקעת הלבנון, שאינם זוכים להגנת הצבא המקומי משום שחיזבאללה והמיליציות המקומיות של ראשי המשפחות הגדולות אינם מתירים את כניסתו לאזור. אזור הבקעה, שבימים רגילים נשלט על ידי מיליציות מקומיות שמוחזקות על ידי ראשי המשפחות הגדולות - חלקן בעלות בריתו של נסראללה ואחרות שפועלות באופן עצמאי –  היה בשנתיים האחרונות מקור לא אכזב לפרנסת מלחמה.

משטחים אלה הוברח נשק למורדים הסורים, לוחמי הצבא הסורי החופשי עברו דרכו ללבנון כדי להקים ולתחזק את מפקדות העורף שלהם, ופליטים חצו וחוצים את מעברי הגבול בבקעה כשהם נותנים פרנסה לנהגים ולספקים לבנוניים מן האזור. אולם בכל משך הזמן הזה הקפידו שני הצדדים שלא להפוך את אזור הבקעה לשדה קרב.

מצב זה הסתיים בשבועות האחרונים, ונסראללה מוצא עצמו מול ביקורת של כפריים שיעים מן הבקעה שטוענים כי הפך אותם לבני ערובה וכי הוא מסכן את חייהם. אלו מסוג הטענות שהשמיעו כפריים בדרום לבנון בעת העימותים עם ישראל. מצב זה מעמיד גם את צבא לבנון כנגד ביקורת על כך שאינו מתערב בנעשה, אינו מונע את המעבר של לוחמי חיזבאללה לסוריה ובאזלת ידו תורם לזליגה מהירה של המלחמה לשטח לבנון בכלל ואל בקעת הלבנון בפרט.

התגייסותו הצבאית של חיזבאללה לצד המשטר הסורי אינה מפתיעה. בתחילת המרי הצטרף נסראללה לזחיחותו של אסד כשאמר שהמרי הזה ידוכא במהירות על ידי צבא סוריה וכי סוריה אינה זקוקה כלל לסיוע של חיזבאללה. אולם ככל שהידרדר מצבו של צבא סוריה, החליטה איראן שהגיע הזמן לגייס את גדודי חיזבאללה למלחמה.

על פי הערכות שונות, כשליש מכוח הלחימה של הארגון מצוי עכשיו בשטחי סוריה. זו איננה רק החלטה טקטית, היא משקפת החלטה אסטרטגית איראנית לפיה אפשר אולי לוותר על שלטונה של משפחת אסד אבל אין להניח לסוריה ליפול בידיהם של קיצוניים סונים, אנשי האחים המוסלמים או ארגונים שמסונפים לאל-קאעדה. היעד הוא לשמר את מעמדה של איראן בסוריה – ומכאן בלבנון - גם אחרי נפילת המשטר. לצורך כך נטשה איראן עמדה אסטרטגית אחרת שלה, לפיה חיזבאללה נועד לשמש צבא הגנה לבנוני נגד ישראל, ובעיקר עוגן השפעה של איראן בתוך לבנון, וכי כל שימוש בנשק מצד הארגון ייעשה ממסגרת השיקולים הפוליטיים הפנים-לבנוניים.

שינוי אסטרטגי זה משחק היטב לידיהם של מתנגדי נסראללה בלבנון, שמאשימים את הארגון בכך שהוא הופך את לבנון לסניף של מלחמת העדות הסורית, או זאת שמתלהטת בעיראק. החזית הפוליטית בתוך לבנון אמנם איננה מדאיגה במיוחד את נסראללה שכן בעלי בריתו הפוליטיים לא נטשו אותו וליריביו אין בשלב זה מנוף ראוי לכרסם בהשפעתו.

דווקא החזית האזרחית היא זו שעלולה לסבך אותו. כך, למשל, תופעת חטיפות האזרחים הובילה לאובדן הביטחון האישי בביירות ובערים הצפוניות ולהתרופפות יראת המדינה. בנוסף לכך, מאות אלפי הפליטים שמציפים את המדינה, העימותים האלימים בין סונים לשיעים במחוז טריפולי הסוני, לצד המצב הכלכלי הקשה בחלק מאזורי המדינה, מפיחים רוח של התנגדות אזרחית למעורבות בסוריה. קשה להעריך אם ומתי יפרוץ מרי אזרחי בלבנון, אבל רכיבי המרי כבר מבעבעים, ונסראללה עלול להיקלע למצב שבו השליטה יוצאת מידיו אם מרי כזה יפרוץ.

מנגד, כוחו של הארגון ושל מזכ”לו עדיין רב בלבנון, בעיקר בזכות הנשק שהוא מחזיק ושבאמצעותו הוא הופך לגורם צבאי משמעותי שיכול להצטרף בעת הצורך לצבא לבנון כדי לשמור על השקט במדינה. נסראללה גם מתכונן לבחירות הקרובות, ואם אלה יתקיימו לפי חוק הבחירות המוצע, כוחו יישמר ואולי אף יתעצם, על חשבון המתמודדים הסונים והדרוזים. את חילוקי הדעות שיש לו עם בכירים בארגון מצליח נסראללה בינתיים לדכא, לפחות כלפי חוץ.

אחד מיריביו הוא דווקא סגנו נעים קאסם ששואף זה שנים להיות מזכ”ל הארגון (הוא היה המועמד להחליף את עבאס מוסאווי בשנת 1992 כאשר איראן החליטה למנות את נסראללה). על פי דיווחים בלבנון קאסם, שממעט להופיע בציבור, אחראי להפצת ידיעות על שימוש לרעה שעושה נסראללה בכספי הארגון והוא ניסה לשדל את השייח’ יזבק לשכנע את איראן שבא הזמן להחליף את נסראללה. ספק אם חילופים כאלה אכן יתרחשו בזמן הקרוב כאשר המשבר בסוריה עדיין בעיצומו, אבל זוהי חזית נוספת שתדרוש את מלוא כישרונו ותחבולנותו של נסראללה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ