בית המשפט במצרים הקפיא את הבחירות לפרלמנט

הבחירות, שאמורות היו להתקיים בארבעה סבבים החל מ-22 באפריל - הושעו בנימוק טכני. ברקע: ההתקוטטות הנמשכת בין מורסי לבית המשפט

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

בית המשפט המנהלתי במצרים הקפיא אחר הצהריים (רביעי) את הבחירות לפרלמנט, שהיו אמורות להיפתח ב-22 באפריל ולהתקיים בארבעה סבבים במשך כחודשיים. בהודעת בית המשפט נמסר כי מועצת השורה (הבית העליון של הפרלמנט) לא העבירה את חוק הבחירות לעיון בית המשפט החוקתי, ועל כן הצו המתוקן לקיום הבחירות שפרסם הנשיא מוחמד מורסי - מבוטל.

ארגון הגג של תנועות האופוזיציה החילוניות והליברליות במצרים כבר הודיע שבכוונתו להחרים את הבחירות, בין היתר בטענה שחוק הבחירות נותן יתרון ברור למפלגות האיסלאמיות התומכות בנשיא, מוחמד מורסי. בנוסף, גורסות תנועות האופוזיציה כי לנוכח המשבר הפוליטי במצרים, אין סיכוי שהבחירות לפרלמנט יהיו חופשיות והוגנות. ארמון הנשיאות טרם התייחס להודעת בית המשפט.

על אף שהנימוק להשעיית הבחירות טכני בעיקרו, הוא מבטא את היחסים העכורים בין ממשל מורסי לבית מערכת המשפט. מאז עלה לשלטון קיבלו בתי המשפט במצרים שורה של החלטות נגדו ונגד תנועת "האחים המוסלמים". הבחירות לבית התחתון נקבעו בעקבות פיזורו על ידי בית המשפט לאחר שחוק הבחירות המקורי בוטל.

מפגינים בפורט סעידצילום: אי-אף-פי

מאז יום השנה השני להפלת חוסני מובארק בחודש שעבר, נהרגו במהומות ובהפגנות ברחבי מצרים יותר מ-70 בני אדם. אתמול דן מורסי באפשרות שהצבא ישתלט על העיר פורט סעיד, שבה איבדו כוחות הביטחון את השליטה אחרי כמה ימים של מהומות רחוב קטלניות. האלימות החלה בעקבות שימוש מופרז בכוח מצד המשטרה שהביא למותם של לפחות שלושה בני אדם מאז יום ראשון, ולפציעתם של מאות.

צבא מצרים שלח שלשום תגבורת לעיר, אחרי שהמפגינים העלו באש בניין ממשלה ומפקדת משטרה בעיר. עדי ראייה סיפרו שהמפגינים נשכבו על האספלט כדי למנוע מהכבאיות להגיע לבניינים הבוערים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ