כ-20 אנשי או"ם המוצבים בגולן נחטפו על ידי מורדים סוריים

המקרה, שאירע היום, התפרסם בעקבות סרטון שהעלו המורדים ובו נראית שיירת האו"ם עליה השתלטו. החטופים ככל הנראה אזרחי הפיליפינים

גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
ג'קי חורי

כ-20 מאנשי כוח אונדו"ף (UNDOF), כוח האו"ם שחוצץ בין ישראל לסוריה ברמת הגולן, נלקחו בשבי על ידי מורדים סורים בעת שהיו במשימת אספקה. האו"ם מסר הערב (רביעי) כי משלחת מיוחדת מטעמו פועלת להביא לשחרור החיילים. גורם המעורה בפרטים ציין כי בשעות האחרונות מתנהל משא ומתן לשחרור החטופים. לא ידוע על נפגעים בתקרית.

בשבועות האחרונים גבר מאוד הזעם של המורדים באזור ג'מלא לנוכח מה שהם מכנים "הסיוע" שמעניק אונדו"ף לצבא הסורי הסדיר. בנוסף, הם דורשים מכוחותיו של נשיא סוריה, בשאר אסד, לעזוב את הכפר ג'מלא, שהופגז אתמול בפצצות מרגמה, ולשחרר אסירים מבתי הסוהר של המשטר. לדבריהם, אנשי האו"ם יישארו בחזקתם כשבוי מלחמה אם לא ייענו דרישותיהם בתוך 24 שעות ואז יהפכו ל"אסירים".

המקרה נודע בעקבות סרטון שהעלו המורד ליוטיוב היום, ובו נראית שיירת האו"ם שנתפסה על ידי כ-30 מורדים, המשתייכים לקבוצה בשם "חללי ירמוק". בתגובה לשאלות עיתונאים בעניין, אישר האו"ם את דבר החטיפה ומסר כי היא אירעה בנקודת תצפית שננטשה בסוף השבוע עקב קרבות עזים. החיילים החטופים שייכים ככל הנראה לכוח הפיליפיני שמוצב ברמת הגולן. הם נעצרו באזור ג'מלא שבדרום רמת הגולן הסורית בעת שנסעו בג'יפים משוריינים ובמשאית המסומנים כולם בכיתוב "UN".

גורם סורי נייטרלי השוהה בדמשק אמר הערב בשיחה ל"הארץ" כי התקרית עלולה לסבך את האופוזיציה, ובעיקר עלולה לחזק את הטענות כי המליציות המזוהות עם אל-קאעדה אינו כפופות לצבא סוריה החופשי. עוד נמסר כי המשטר ישתמש באירוע כאזהרה לקהילה הבינלאומית מפני קריסתו, שכן הדבר עלול להוביל לכאוס מוחלט נוסח סומליה. מתסריט זה הזהיר גם שליח האו"ם לסוריה, לאחדר אל-בראהימי, לפני כמה חודשים.

כוח אונדו"ף אחראי לאכיפת הסכם הפסקת האש שנחתם בין ישראל לבין סוריה במארס 1974, אחרי סיומה של מלחמת יום כיפור. הכוח עצמו הוקם כחודשיים לאחר מכן מכורח החלטה 350 של מועצת הביטחון ופועל באזור החיץ שבין שתי המדינות. בתחילת חודש פברואר מנה כוח אונדו"ף 1,011 חיילים מאוסטריה, קרואטיה, הודו והפיליפינים. מועצת הביטחון גינתה בחריפות את החטיפה.

בשבוע שעבר נמסר מהאו"ם כי איש אונדו"ף המוצב ברמת הגולן נחטף. לפי הדיווח ברשת "סקיי" בערבית, מדובר ביועצו של מפקד הכוח, האזרח האוסטרי קארל קמפו. בדצמבר נפצעו ארבעה קצינים אוסטרים המשרתים באונדו"ף בעת שהיו בדרכם לדמשק. בראש הכוח הרב לאומי המוצב בגולן עומד הגנרל ההודי איקבאל סינגה, ואנשיו עוסקים בעיקר בסיורים ובנושאי תיאום וקישור בין ישראל לסוריה. נכון לתחילת חודש פברואר, מונה כוח אונדו"ף 1,011 איש, המגיעים מאוסטריה, קרואטיה, הודו והפיליפינים.

חבר בקבוצת "חללי ירמוק" שביצעה את החטיפהצילום: רויטרס

שגריר קרואטיה בישראל, הסביר ל"הארץ" את הקשיים עמם מתמודדים החיילים. "החיילים, החמושים בנשק קל ונתונים לכללי פתיחה באש נוקשים, אמנם מבצעים את תפקידם בגבורה, אבל הם נחשפים לטווח נרחב של איומים וסכנות שכלל לא נצפו מראש. התפתחות האירועים בסוריה פגעה באופן ניכר בביטחון ופעילות כוח שמירת השלום, ומחייבת בחינה מחדש ופעולה מצד הקהילה הבינלאומית", אמר השגריר, פייר סימונביץ'.

בשבוע שעבר הודיע ראש ממשלת קרואטיה, זוראן מילאנוביץ', כי ארצו תחזיר את 97 חייליה המשרתים בכוח אונדו"ף, בעקבות דיווחים על כך שקרואטיה מוכרת נשק ואמצעי לחימה המגיעים בסופו של דבר למורדים. העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח בשבוע שעבר כי לסעודיה יש "הסכם לא חתום לרכישת כמות גדולה של ציוד קרב" עם קרואטיה. בזאגרב הכחישו את הדיווחים. מילאנוביץ' מסר כי הסגת הכוח נובעת מכך שלא ניתן עוד להבטיח את שלומו בגלל הדיווחים האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ