המורדים הסורים פרסמו שני סרטונים בהם נראים חיילי האו"ם החטופים

יממה אחרי תקרית החטיפה סמוך לכפר ג'מלא שבגולן הסורי, המגעים עם קבוצת החוטפים נמשכת. הפיליפינים: לשחרר לאלתר את חיילנו

ג'קי חורי
אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
אי-פי
רויטרס

כמה מחיילי הכוח הפיליפיני שנחטפו אתמול (רביעי) על ידי קבוצת מורדים סורית סמוך לגבול הישראלי בדרום רמת הגולן, נראים בשני סרטונים שפורסמו אחר הצהריים. באחד הסרטונים נראים שלושה חיילים לבושים במדי הסוואה ושכפ"צים כחולים ומספרים כי "שלומם טוב וכי צבא סוריה החופשי מתייחס אליהם יפה". בסרטון אחר נראים שישה חיילים או"ם יושבים בחדר ואחד מהם אומר כי מצבם טוב.

מוקדם יותר הודיעה ממשלת הפיליפינים כי היא דורשת את שחרורם לאלתר של 21 חייליה, שנלקחו בשבי בעת סיור של כוח אונדו"ף עבר סמוך לכפר ג'מלא. הכוח נתפס בעת שהיה במשימת אספקה. הערב נמסר כי מתקיימים מגעים מתקדמים לשחרור החטופים, אולם עדיין לא ברור מתי הוא יבוצע.

"הדאגה העיקרית של ממשלת הפיליפינים בשלב זה היא להבטיח את ביטחונם של משקיפי השלום", אמר אלברט דל רוסריו, איש משרד החוץ, והדגיש כי ארצו מצפה כי "כל חוקי האו"ם יישמרו". אתמול מסר האו"ם כי משלחת מיוחדת מטעמו פועלת לשחרור החיילים הפיליפינים. במקביל, גינתה מועצת הביטחון בחריפות את המקרה. החוטפים, השייכים לקבוצה בשם "חללי ירמוק", דורשים מכוח אונדו"ף להפסיק לסייע למשטר הסורי. בנוסף, הם דורשים מכוחותיו של הנשיא בשאר אל-אסד, לעזוב את ג'מלא, שהופגזה השבוע בפצצות מרגמה.

זו הפעם הראשונה מאז החל אונדו"ף (UNDOF) את משימתו באזור החיץ ברמת הגולן, שכמה מאנשיו נחטפים. אונדו"ף אחראי לאכיפת הסכם הפסקת האש שנחתם בין ישראל לבין סוריה במארס 1974, אחרי סיומה של מלחמת יום כיפור. הכוח עצמו הוקם כחודשיים לאחר מכן מכורח החלטה 350 של מועצת הביטחון ופועל באזור החיץ שבין שתי המדינות. בתחילת חודש פברואר מנה כוח אונדו"ף 1,011 חיילים מאוסטריה, קרואטיה, הודו והפיליפינים.

בתוך כך, החליטה הליגה הערבית להכיר ב"קואליציה הלאומית הסורית" - ארגון הגג של תנועות האופוזיציה במדינה - כנציג הלגיטימי של העם הסורי ולהעניק לו את המושב הסורי בליגה הערבית. זאת בתנאי שיפעל להקמת ועד פועל שישמש כמעין ממשלת מעבר. ההחלטה לאפשר למדינות ערביות שמעוניינות לסייע צבאית למורדים הסורים לעשות זאת בגלוי.

בהודעה שפרסמו שרי החוץ הערביים בקהיר נאמר כי הם תומכים במאמצים להגיע לפתרון מדיני פוליטי בסוריה, אולם "שומרים על זכותה של כל מדינה להגיש סיוע צבאי למורדים". בקואליציה הלאומית הסורית בירכו על המהלך ואמרו כי מדובר בצעד בכיוון הנכון. נציגי האופוזיציה הסורית צפויים להתכנס באיסטנבול בשבוע הבא כדי לבחור ראש ממשלת מעבר. יצויין כי ההחלטה לא התקבלה פה אחד. במהלך הדיונים התנהלו ויכוחים ערים בעיקר בין שרי החוץ של לבנון, שהתנגדה, לבין קטאר שתמכה. עיתונאי ערבי בכיר שנכח בדיונים אמר ל"הארץ" כי האווירה הייתה מתוחה מאוד וכי ההחלטה עלולה להוביל לקרע בתוך הליגה הערבית.

כמה חברי קבוצת "חללי ירמוק" שביצעה את החטיפהצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ