משקיפי האו"ם בגבול סוריה מפחיתים את סיוריהם

דיפלומטים אמרו שכוח אונדו"ף הפסיק לחלוטין את הסיורים במשך 3 ימים אחרי חטיפת החיילים הפיליפינים; "ייתכן שיהיה צורך לתכנן משימתם מחדש"

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
לוגו רויטרס
רויטרס

כוח משקיפי האו"ם המוצב בגבול ישראל-סוריה צמצם את כמות הסיורים שהוא מבצע ובאזורים מסוימים אף ביטל אותם כליל במשך שלושה ימים בשבוע שעבר. זאת, אחרי שמורדים סורים חטפו 21 משקיפים מהפיליפינים; כך אמרו היום (חמישי) דיפלומטים.

"הם הפחיתו את הסיורים לעת עתה, והפסיקו סיורים באזורים כמו המקום שבו נחטפו הפיליפינים", אמרה דיפלומטית באזור. גורמים בישראל אישרו כי אונדו"ף הפחית את כמות הסיורים שלו. לדברי הדיפלומטית, עיכוב הסיורים קורה לאורך כל גבול ישראל וסוריה, החל בחרמון ועד לגבול ירדן, ולהערכתה "משימת כוח אונדו"ף כולה עלולה לעבור עיבוד מחדש".

אונדו"ף (UNDOF) אחראי לאכיפת הסכם הפסקת האש הישראלי-סורי, שנחתם במארס 1974 אחרי סיומה של מלחמת יום כיפור. הכוח עצמו הוקם כחודשיים לאחר מכן מכורח החלטה 350 של מועצת הביטחון ופועל באזור החיץ שבין שתי המדינות. בתחילת חודש פברואר מנה כוח אונדו"ף 1,011 חיילים מאוסטריה, קרואטיה, הודו והפיליפינים.

חייל בכוח אונדו"ף במעבר קונייטרה, בשבוע שעברצילום: אי–פי

כבר לפני שלושה חודשים, הודיעה יפן כי תסיג את אזרחיה המשרתים כחיילים בכוח בגלל ההידרדרות במצב הביטחוני בסוריה. אתמול הצביע הפרלמנט הקרואטי בעד הסגת כ-100 חיילים קרואטים הלוקחים חלק בכוח. שר ההגנה הקרואטי, אנט קוטרומנוביץ', אמר כי הנסיגה "תבוצע בקרוב" אך סירב למסור תאריך מדויק מסיבות ביטחוניות.

נסיגת הכוחות הקרואטים מהגולן באה בעקבות דיווחים על כך שזאגרב מוכרת נשק ואמצעי לחימה שמגיעים בסופו של דבר למורדים הסוריים. על פי הדיווח, מדובר במכירת מקלעים, רובים ונשק נגד טנקים הנעשית בידיעת ארה"ב וכמה ממדינות ערב.

לפני שבועיים דיווחו באו"ם כי איש אונדו"ף נעדר ולא נמסרו פרטים נוספים על זהותו. גורם בארגון מורדים סורי, עם זאת, טען כי האיש הוא יועץ משפטי אזרח קנדה שנלקח בשבי. מזכ"ל האו"ם באן קי מון הזהיר את מועצת הביטחון בדצמבר האחרון כי ללחימה בין צבא סוריה והמורדים בתוך אזור ההפרדה יש פוטנציאל להצית מאבק גדול יותר, בין ישראל וצבא אסד, עם השלכות הרסניות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ