ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, הגיע היום (שבת) לקהיר לביקור לא מתוכנן בניסיון להפיג את המתיחות בין חמאס וקהיר. ביקורו של משעל נועד להבהיר את עמדת ארגונו בעקבות פרסומים מהשבוע לפיהם בכירים בזרוע הצבאית היו מעורבים בפיגוע נגד שוטרי משמר הגבול המצרי באוגוסט אשתקד בו נהרגו 16 שוטרים מצרים.

במהלך ביקורו, נפגש היום משעל עם בכירים בלשכתו של הנשיא מורסי ובמודיעין המצרי. משעל נועד גם עם ראש ארגון האחים המוסלמים, המוכר בשם המדריך הכללי - מוחמד בדיע. בתום הפגישה פורסמה הודעה משותפת לפיה "החמאס וכל הפלסטינים מכבדים את ריבונותה של מצרים וביטחונה ומבהירים כי אינם מתערבים בעניינה הפנימים". עוד נכתב כי "החמאס ממשיך בתיאום עמדותיו עם שלטונות מצרים".

המגזין המצרי אל-אהראם אל-ערבי דיווח לפני כמה ימים כי בתכנון הפיגוע בחצי האי היו מעורבים שלושה אנשי חמאס. השלושה הם איימן נופל – בכיר בזרוע הצבאית של הארגון שנכלא ב-2008 במצרים בגין הסתה והסתננות. נופל ברח מהכלא ב-2011 במהלך המהפכה המצרית. השניים הנוספים הם ראיד אל-עטאר – המכונה מהנדס החטיפה של גלעד שליט, ומוחמד אבו-שמאלה. על פי הפרסום, השלושה תכננו את הפיגוע כנקמה על החלטת השלטונות המצרים לסגור את מנהרות ההברחה.

באוגוסט אשתקד התרחשה אחת המתקפות הקשות של הג'יהאד העולמי על הצבא המצרי. אנשי ג'יהאד חדרו למוצב מצרי ליד רפיח המצרית והרגו 16 אנשי ביטחון מצרים. החולייה השתלטה לאחר מכן על שני רכבים משוריינים והחלה בנסיעה לעבר ישראל תוך שהם פורצים את גדר הגבול. משוריין אחד התפוצץ במעבר הגבול בכרם שלום והמשוריין השני עבר את גדר המערכת ונכנס לשטח ישראל. לאחר מספר דקות הוא הופצץ על ידי כלי טיס חיל האוויר.

המשוריין המצרי החרוך במעבר כרם שלוםצילום: דובר צה"ל

בדיווח באל-אהרם אין אישור משום גורם מצרי לפרטים, אך לא יצאה גם הכחשה גורפת ונמסר שכל הנושא עדיין בחקירה. כמו כן הודגש כי גופות מבצעי הפיגוע לא זוהו אז משום שהיו חרוכות. הפרסום גרר תגובות זועמות במצרים נגד החמאס ונגד תנועת האחים המוסלמים השולטת במצרים. באופוזיציה טענו כי בתנועה לא נקטו צעדים נגד החמאס בשל היותם שותפים ובני חסות של הארגון.

בכיר החמאס, ד"ר מחמוד א-זהאר, מיהר להכחיש את הדברים. א-זהאר אמר לאשרק אל-אווסט כי מערכת היחסים בין החמאס למצרים לא תיפגע כתוצאה מהפרסומים הכוזבים. לדבריו התיאום בין החמאס לשלטונות בקהיר משתפר כל הזמן. לדברי א-זהאר, אם היה אמת בדיווחים במצרים היו מבקשים הבהרות - דבר שלא נעשה עד כה למרות שעברו שמונה חודשים מאז התקרית. א-זהאר האשים גורמים פלסטינים בעזה וברשות שמתנגדים לחמאס בהפצת שקרים על מנת לפגוע במערכת היחסים בין עזה לקהיר במיוחד לאחר ניצחון האחים המוסלמים בבחירות לנשיאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ