ג'קי חורי
רויטרס, אי-פי

גנרל בכיר בצבא סוריה הודיע אמש (שבת) על עריקתו לאופוזיציה, וסיפר שהנחישות ביחידות הצבא הולכת ודועכת. הגנרל מוחמד עז א-דין חאלוף הכריז על עריקתו לירדן בסרטון וידאו ששודר ברשת אל-ערבייה, כשלצדו נראה בנו הקצין שערק עמו. על פי דיווחים, חאלוף היה ראש המטה של היחידה האחראית על אספקה ודלק, והוא אחד הבכירים ביותר בצבא סוריה שערקו מאז תחילת הסכסוך.

"לא ניתן להסכים עם רעיונות המשטר, אלא אם יש לך אינטרסים אישיים", אמר. סייף אל-חוראני, פעיל קבוצת המורדים שסייעה לבכיר ומשפחתו להימלט מדינה, אמר כי הבן פנה למורדים לפני חצי שנה, והדליף להם מידע לפני שביקש שיסייעו למשפחתו לעבור את הגבול. לדבריו, לפני ששה ימים המורדים הבריחו את הגנרל, רעייתו ושלושת ילדיהם מדמשק אל הגבול הירדני.

הגנרל סיפר שרבים במשטר איבדו בו אמון, אולם ממשיכים לעשות את תפקידם. "זה לא עניין של אמונה", הוא אמר. "זה רק בשביל מראית עין, כדי שהמשטר יוכל להראות לעולם שהוא מאחד חלקים שונים של החברה הסורית". הוא הוסיף גם שאנשי חיזבאללה נלחמים בסוריה "ביותר ממקום אחד", אולם לא נתן פרטים נוספים. במקביל, משקיפי זכויות אדם דיווחו ש-20 חיילים ערקו מהצבא לטריטוריה של המורדים במרכז סוריה.

בחודשים האחרונים פחת מספר העריקות בצבא סוריה. מחקר של המכון הבריטי ללימודים אסטרטגיים שפורסם השבוע, קובע כי מצבא סוריה, שמנה 300 אלף חיילים לפני שנתיים, נותר חלק קטן והוא ממשיך להיחלש. על פי המחקר, רק כ-50 אלף מבין האליטה של החיילים נותרו נאמנים למשטר, רובים בני העדה העלאווית אליה משתייך אסד.

משמר זכויות האדם דיווח אתמול שהמשטר הסורי מרחיב את השימוש בפצצות מצרר. על פי הדיווח, זוהו 119 מקומות בהם הופעלו הפצצות בחצי השנה האחרונה. "סוריה מרחיבה את שימושה בפצצות מצרר, נשק אסור, ואזרחים משלמים את המחיר", נמסר. "תחמושת זו מותירה נפלים שמתפוצצים גם זמן רב לאחר מכן".

במקביל בלבנון עסוקים מאוד בדיווח שהתפרסם בסוף השבוע בעיתון א-סיאסה הכווייתי, לפיו קצין במודיעין הסורי שערק לטורקיה טוען כי הוא מחזיק בידיו את הארכיון של מי שנחשב עד למותו לאיש החזק בסוריה - הגנרל אסף שווקאת - גיסו של הנשיא אסד. שווקאת נהרג יחד עם כמה מבכירי הצמרת הביטחונית בפיגוע שאירע במטה לביטחון לאומי בדמשק בקיץ שעבר.

הקצין שערק, כך על פי הדיווח, טוען שהוא מחזיק בידיו מסמכים והקלטות ששופכים אור על התנהלות המשטר, בנוגע לחיסולים פוליטיים והתנקשויות אחרות שבוצעו בסוריה ובלבנון לאורך השנים. הקצין, כך נמסר, שוהה בטורקיה ומעוניין למכור את הארכיון לכל המרבה במחיר. בשלב זה אין כל אישור רשמי לדיווח, מה גם שמידת אמינותו של העיתון הכווייתי, הידוע בפרסומיו הסנסציוניים, מפוקפקת בלשון המעטה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ