מטוסים ומסוקי קרב סוריים ירו טילים לתוך שטח לבנון

משרד החוץ האמריקאי: הפרת הריבונות הלבנונית, באזור הגבול הצפוני בין שתי המדינות, היא "הסלמה משמעותית" של המשבר

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
אי-פי
רויטרס

משרד החוץ האמריקאי הודיע הערב (שני) כי מטוסי קרב ומסוקי קרב סוריים ירו טילים לשטח , דבר המהווה "הסלמה משמעותית" בנעשה באזור. לא נמסרו פרטים אלו מטרות הופצצו ומה הסיבה להפצצה. מוקדם יותר דיווחו כלי תקשורת בלבנון כי הטילים נפלו סמוך לעיירה הסונית ערסל, סמוך לחלקו הצפוני של הגבול הסורי-לבנוני.

"אנו יכולים לאשר שמטוסי קרב ומסוקי קרב של המשטר הסורי ירו טילים באזור צפון לבנון", אמרה דוברת משרד החוץ ויקטוריה נולנד בתדרוך לכתבים. "זו הסלמה משמעותית בכל הנוגע להפרת הריבונות הלבנונית והשלטון הסורי אחראי לכך. הפרות מסוג זה אינן מקובלות".

היום פתח ארגון הגג של קבוצות האופוזיציה במאמצים להקמת ממשלת מעבר שתספק שירותים עבור אזרחים החיים באזורים שנכבשו. השיחות, שמתקיימות באיסטנבול, הן הניסיון המשמעותי ביותר שעושים בעניין נציגים מארגוני האופוזיציה הסורית מאז החלה ההתקוממות העממית במדינה לפני כשנתיים. שני ניסיונות קודמים להקים ממשלת מעבר שתשמש אלטרנטיבה לממשלו של בשאר אל-אסד - כשלו בשל חילוקי דעות בתוך "הקואליציה הלאומית הסורית" והיעדר תמיכה בינלאומית.

הכפר ארסל. רוב אוכלוסייתו סוניתצילום: אי–פי

מאז הקיץ שעבר, הצליחו ארגוני המורדים להרחיב את שליטתם בחלקים נרחבים מסוריה. הם שולטים כעת במרבית אזור הגבול הטורקי, כמו גם בגבול המזרחי עם עיראק. בנוסף, הם השתלטו לחלוטין על עיר המחוז רקה ועל חלקים מחאלב. נכון להיום נעשית השליטה האדמיניסטרטיבית של המורדים באמצעות מועצות מקומיות וחיילים המפעילים מאפיות, עורכים סיור ביטחון וכולאים פושעים. שירותים ארציים כמו אספקת חשמל ומים נעשים עדיין על ידי השלטון המרכזי אך הם מוגבלים מאוד.

מחר צפויים 73 הנציגים המתכנסים באיסטנבול לבחור את ראש ממשלת המעבר מתוך 12 מועמדים אפשריים. בין הדמויות המובילות לתפקיד: היועץ הכלכלי של ארגון הגג אוסמה קאדי, איש התקשורת ראסן היטו, שר החקלאות לשעבר ומושל מחוז חמה לשעבר אסד אשק מוסטפא, ויזם הנדל"ן ואליד אל-זועבי. ראש ממשלת המעבר אמור לעבוד יד ביד עם מפקד צבא סוריה החופשי, הגנרל סלים אידריס.

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, אמר היום באשר למחלוקת באיחוד האירופי בשאלה אם לחמש את ארגוני המורדים בנשק קטלני, כי ארה"ב "אינה עומדת בדרכן של מדינות שהחליטו לספק נשק למורדים, בין אם מדובר בצרפת, בריטניה או מדינות אחרות". סוגיית החימוש צפויה לעמוד במרכז פגישתם של שרי החוץ האירופיים בהמשך השבוע בבריסל.

כינוס האופוזיציה הסורית באיסטנבול, היום. 73 נציגים יבחרו ראש ממשלת מעברצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ