חוסר הבהירות נמשך

בכירים בקונגרס: "סבירות גבוהה" שנעשה שימוש בנשק כימי בסוריה

בראיון משותף לרשת סי-אן-אן הזהירו ראשי ועדות המודיעין בקונגרס כי שימוש בנשק זה הוא בגדר חציית קו אדום. ארבעה פצועים סורים פונו לטיפול בישראל

אלי אשכנזי
אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי
אי-פי
רויטרס

חוסר הבהירות ביחס לדיווחים על שימוש בנשק כימי אתמול סמוך לעיר חאלב - נמשך. הקואליציה הלאומית הסורית – ארגון הגג של הקבוצות הלוחמות במדינה – דרש היום (רביעי) חקירה בינלאומית מלאה ביחס לדיווח ודרש כי משלחת מטעם האו"ם תגיע לכפר חאן אל-אסל שבו נפלו נפלו הטילים. ביטאוני המשטר הסורי מטילים מצדם את האשמה על ארגוני המורדים וטוענים כי "המדינות שמגבות את הטרוריסטים אחראיות באופן עקיף למתקפה".

לפי הדיווחים, לפחות 25 בני אדם נהרגו ו-110 נפצעו במתקפה בחאן אל-אסל. סרטונים שהועלו לאינטרנט הראו אזרחים הסובלים מקשיי נשימה מטופלים בבית חולים בחאלב. השלטונות בדמשק וצבא סוריה החופשי והמיליציות הלוחמות למתקפה שטרם נודעו עליה פרטים נוספים. גורם אמריקאי רשמי צוטט אמש כאומר כי "אין כל ראיות לכך שמורדים או המשטר הסורי השתמשו בנשק כימי".

אלא שהלילה השתנה הטון הנשמע מוושינגטון: יו"ר ועדת המודיעין בבית הנבחרים, מייק רוג'רס, אמר בראיון לסי-אן-אן כי קיימת "סבירות גבוהה" לכך שהמשטר אכן עשה שימוש בנשק כימי אך "עדיין נדרש לכך אישור נוסף". מאוחר יותר רוג'רס בראיון אחר כי "ישנן ראיות לכך שנעשה שימוש בכמויות קטנות של נשק כימי".

יו"ר ועדת המודיעין בסנאט, דיאן פיינשטיין, הזכירה בראיון לסי-אן-אן את הצהרתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כי שימוש בנשק כימי יהיה בגדר "חציית קו אדום" שעלולה להוביל למעורבות אמריקאית במשבר. גם ראש סגל הבית הלבן, דניס מקדונו, התייחס לעניין ובראיון לסי-אן-אן אמר כי אובמה מתייחס לסוגיית הנשק הכימי ברצינות רבה. "שימוש בנשק כימי ישנה את תנאי המשחק, ואנו נפעל בהתאם לכך".

את החשש מנפילת נשק כימי בידי המורדים, ובעיקר לידי קבוצות איסלאמיות קיצוניות, הביע הבוקר גם עבדאללה מלך ירדן. בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי הבוקר, הזהיר המלך מהאפשרות שמצפון לירדן תוקם מדינה גי'האדיסטית. העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח הבוקר כי באזור חאלב כבר פועלת אחת המיליציות - "ג'בהת אל-נוסרה" - להחיל את השריעה על שכונות ועיירות שמצויות בשליטתה. "הקיצונים האיסלאמיים מנסים להשיג שליטה לנוכח הימשכות הלחימה. אני סבור שנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אינו יכול לשקם את מצבו וזהו רק עניין של זמן לפני שמשטרו יתמוטט", אמר מלך ירדן.

עבדאללה מלך ירדןצילום: אי–פי

לסוגיית הנשק הכימי התייחס לפני כשבוע גם ראש אגף המודיעין בצה"ל, האלוף אביב כוכבי. לדבריו, המשטר הסורי , אולם אסד עוד לא נתן פקודה להפעיל אותו. "סוריה אינה מדינה שלמה. במקום זה צריך לדבר על מדינת אסד ועל מדינת המורדים", אמר כוכבי בכנס הרצליה. הוא ציין כי דבריו מעט מוקצנים, אולם חלקים גדולים מהמדינה נשלטים על ידי המורדים. לכן, לדבריו, אסד מתחיל להחריף את הלחימה, דבר שבא לידי ביטוי בהכנת הנשק הכימי, בשימוש גובר בטילי סקאד וברקטות מדגם אם-600 על אזורים מאוכלסים.

בתוך כך, ארבעה אזרחים סוריים שנפצעו בקרבות במדינה הועברו הבוקר לגבול ישראל וזכו לטיפול רפואי מחיילי צה"ל. מפיקוד צפון נמסר כי משיקולים הומניטריים-ערכיים אישר הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, להעביר שניים מהפצועים הנמצאים במצב קשה מאוד לטיפול בבית חולים בישראל. השניים הגיעו לבית החולים בהכרה ועם פגיעות רסיסי מרגמה בפנים ובחזה, הם יועברו לבדיקות ובהמשך למחלקות האשפוז. שני הפצועים הנוספים יוחזרו לסוריה.

זו הפעם השנייה שישראל מאפשרת את כניסתם של פצועים סוריים לצורך קבלת טיפול. לפני כחודש הגיעו לגדר הגבול מצפון לקוניטרה שבעה אזרחים שנפצעו באורח בינוני עד קשה והם הועברו לבית החולים זיו שבצפת. לאחר שנותחו והתאוששו, הוחזרו שישה מהם לסוריה. פצוע נוסף עדיין מטופל בבית החולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ