עדכונים מהשכנים

נשיא לבנון הודיע על התפטרותו

מזכ"ל האו"ם מזהיר שהמלחמה בסוריה מאיימת על הפסקת האש עם ישראל. סיקור של כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום שישי, 22 במארס 2013

23:00: ראש ממשלת לבנון, נג'יב מיקאתי, יגיש מחר (שבת) בבוקר את מכתב התפטרותו לנשיא המדינה, מישל סולימאן, ויקרא לו לפעול להקמת "ממשלת הצלה לאומית". מיקאתי הודיע הערב על החלטתו להתפטר ולפזר את הממשלה עקב אי חילוקי דעות קשים עם חברי ממשלתו בעניין חוק הבחירות וסיום תפקידו של מפקד הביטחון הלאומי הפנימי בלבנון.

בנאום שנשא זמן קצר לאחר הפסקת ישיבת הממשלה, בנוכחות הנשיא סולימאן, אמר מיקאתי שהוא מתפטר כדי לאפשר לכל המפלגות והפלגים במדינה לשאת באחריות ולמצוא דרך לצאת מה"מנהרה החשוכה שאף אחד לא יודע איך תסתיים". לדבריו, כל הפלגים צריכים לבחון עתה את צעדיהם ולבדוק כיצד להתמודד עם משבר הפוליטי-כלכלי הקשה שפוקד את לבנון.

22:00: נשיא ארה"ב ברק אובמה הזהיר מפני הפיכת סוריה למובלעת של קיצונים איסלאמיסטים לאחר נפילת אסד. אובמה, המבקר בירדן, אמר כי הקהילה הבינלאומית צריכה לדאוג לכך שאופוזיציה מגובשת ואחראית תחליף את אסד בבוא היום. "משהו בסוריה נשבר ולא פשוט יהיה לחבר אותו גם אם אסד יילך", אמר אסד, "אבל אנחנו יכולים להתחיל בתהליך, וכדי שהדרך תהיה טובה יותר חייבת להיות אופוזיציה מגובשת".

המורדים הסורים באידליבצילום: רויטרס

13:25: סטודנט ערבי-ישראלי מנצרת וחברתו הנורווגית נחטפו בסיני. כך דיווחו היום (שישי) כלי תקשורת במצרים ואישרו גורמים במשרד החוץ. מהדיווח הראשוני במצרים עולה כי החוטפים היו חמושים רעולי פנים, וככל הנראה חטפו את השניים כדי לאלץ את המשטרה המקומית לשחרר אדם שנעצר מוקדם יותר.

עיתון אל-אהראם המצרי ציטט מקורות במשטרה שסיפרו כי השניים נחטפו כשהיו בדרכם ממסוף טאבה לדהב. החמושים הגיעו מצפון סיני, עצרו את מכוניתם של בני הזוג על הכביש בין נואיבה לדהב באזור קו החוף המזרחי של חצי האי, ואילצו אותם לנטוש את המכונית בה נסעו ולעלות למשאית שלהם.

במשרד החוץ אישרו כי אזרח ישראלי נחטף בסיני, ואמרו כי הם נמצאים בקשר עם משפחתו של וכי מתקיימים מגעים בנושא עם ממשלת מצרים בערוצים מדיניים וצבאיים.

ח"כ אחמד טיבי סיפר כי משפחתו של הסטודנט פנתה אליו והוא נמצא בקשר עם גורמים במצרים. לדבריו, החוטפים הפנו דרישה לשחרור שני קרובי משפחה שלהם שנעצרו בקהיר. "השלטונות במצרים מכירים את הפרטים ואנחנו מטפלים בנושא הזה כדי להביא לסיום כמה שיותר מהיר של הפרשה", אמר

03:15: מזכ"ל האו"ם באן קי מון מזהיר כי מלחמת האזרחים בסוריה מאיימת על הסכם הפסקת בן 39 השנה בין סוריה לישראל. לפי וושינגטון פוסט, באן אומר שהלחימה לאורך קו הפסקת האש בין המדינות מערערת את יכולת האו"ם לנטר את תנאי הפסקת האש.

יום חמישי, 21 במארס 2013

22:41: בפיגוע שאירע באחד המסגדים הגדולים של דמשק נהרגו לפחות 42 בני אדם. בפיגוע נהרג בין היתר השייח מוחמד סעיד רמדאן אל-בוטי, אחד המטיפים הסונים הבכירים במדינה ומקורב לנשיא, בשאר אל-אסד. מותו מהווה מכה גדולה לנשיא העלאווי.

20:57: גורם אמריקאי בכיר אמר כי לוושינגטון יש כעת "ראיות חזקות" לכך שלא נעשה שימוש כימי בלחימה בסוריה, אם כי הוא "אינו יכול לשלול אפשרות זו לחלוטין". זה יומיים שארה"ב ומדינות המערב מתקשות להגיע למסקנה חותכת אם המתקפה האווירית שבוצעה מצפון לחאלב באמצע השבוע כללה שימוש בגז עצבים או לא. לפחות 25 נהרגו במתקפה.

20:04: מחבל מתאבד פוצץ את עצמו בתוך מסגד גדול בדמשק והרג את המטיף הסוני הבכיר, שייח מוחמד סעיד רמדאן אל-בוטי. אל-בוטי, בשנות התשעים לחייו, נחשב לתומך חשוב בנשיא הסורי, בשאר אל-אסד. טרם נמסרו פרטים על כמות הנפגעים בפיגוע.

19:09: דפי הטוויטר של שירות מזג האוויר והשירות בערבית של הבי-בי-סי הושחתו על ידי האקרים התומכים בנשיא סוריה, בשאר אל-אסד. ההאקרים צייצו באמצעות חשבונות הבי-בי-סי הודעות פוליטיות התומכות במשטר הסורי, הודעות אנטישמיות והודעות קומיות. הם הגדירו את עצמם כשייכים ל"צבא האלקטרוני של סוריה", קבוצה שביצעה בעבר מתקפות דומות על אתרי רשת "אל-ג'זירה".

השייח מוחמד סעיד רמדאן אל-בוטיצילום: רויטרס

18:37: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר כי הכרזת המחתרת הכורדית על הפסקת אש היא "התפתחות חיובית", אך החלק המשמעותי והחשוב יותר הוא יישום שביתת הנשק. ארדואן דיבר במהלך ביקור בהולנד.

16:27: מנהיגה העליון של איראן, עלי חמינאי, הזהיר כי אם תתקוף ישראל את ארצו - "הרפובליקה האיסלאמית תמחק את תל אביב וחיפה". חמינאי הוסיף כי הוא איננו אופטימי ביחס לשיחות בסוגיית הגרעין אך איננו מתנגד להן. "ארה"ב איננה רוצה שסוגיית הגרעין תיפתר, אם היתה רוצה בכך - הפיתרון נמצא מעבר לפינה. איראן רוצה שזכותה הטבעית להעשיר אורניום תזכה להכרה מהעולם".

"נציגי המשטר הציוני מאיימים לתקוף צבאית את איראן, אך הם עצמם יודעים שאם יעשו את הטענות הקטנה ביותר - הרפובליקה האיסלאמית תמחק את תל אביב וחיפה", אמר חמינאי בנאום בטלוויזיה הממלכתית האיראנית. הוא הוסיף כי איראן צריכה לא להיות תלויה ברווחי הנפט ועל ממשלתה לקדם מטרה זו.

15:40: מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, הודיע כי האו"ם יחקור את הטענות על שימוש בנשק כימי בסוריה. זאת בעקבות בקשה מהממשל הסורי לחקור חשדות שהמורדים השתמשו בנשק כימי. "החלטתי לערוך חקירה מטעם האומות המאוחדות של הטענות לפיהן נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה", אמר באן לכתבים. לדבריו, החקירה תתמקד "בתקרית ספציפית שהובאה לתשומת ליבי על ידי הממשל הסורי". באן הוסיף כי החקירה תיערך בהקדם האפשרי.

7 מתוך 7 |
פליטים סורים החיים בהריסות העיר הרומית סרג'ילה
1 מתוך 7 |
פליטים סורים בחורבות סרג'ילה
2 מתוך 7 |
פליטים סורים בחורבות סרג'ילה

15:00: הטלוויזיה הסורית מדווחת כי הרשויות במדינה העבירו לביירות לוחם לבנוני שנלכד, יחד עם לוחמים נוספים, לאחר שחצה את הגבול בנובמבר כדי להצטרף לשורות המורדים. בנובמבר דיווחו הרשויות בסוריה על 17 הרוגים בהיתקלות עם הכוח הלבנוני. במקביל מדווחים כלי תקשורת במדינה כי נחשפו 3 מנהרות הברחה בחלקו הצפוני של גבול סוריה-לבנון.

13:43: בכיר באחים המוסלמים במצרים אומר שהתנועה תעביר לידי הרשויות חברים בארגון החשודים בתקיפת אזרחים ועיתונאים, אם תתבקש. הבכיר, מוחמד חוסיין, אמר שהנשיא מוחמד מורסי מתנגד בתוקף לאלימות וידאג שחברי התנועה ישאו באחריות למעשיהם אם יימצאו אשמים בתקיפה. בסוף השבוע שעבר תקפו חברי האחים המוסלמים פעילים שריססו כתובות גרפיטי מחוץ למטה הארגון.

13:17: הטלוויזיה הטורקית מדווחת כי מנהיג המורדים הכורדים עבדוללה אוג'לאן הכריז על הפסקת אש עם טורקיה, אחרי סכסוך מזוין בן יותר מ-30 שנה שגבה את חייהם של 45 אלף בני אדם. "לנוכח מיליוני עדים, אני אומר לכם, הבה נתחיל בתהליך חדש. לא לנשק, כן לפוליטיקה", אמר מנהיג הפ-ק-ק אוג'לאן. "הכוחות החמושים שלנו נדרשים לסגת מטורקיה. זו אינו הסוף, זו התחלה, התחלה של פוליטיקה חדשה".

העצרת בדיארבקיר בירת המחוז הכורדי בטורקיה בה הוקראה ההודעה

12:22: המורדים בסוריה טוענים כי כבשו כמה עיירות הסמוכות לגבול עם ישראל ברמת הגולן ב-24 השעות האחרונות. "תקפנו את עמדות הממשלה לאחר שהצבא הפציץ אזרחים, ואנחנו מתכננים לכבוש עיירות נוספות", נמסר בהודעת ארגון "השאהידים של יארמוק", שהיה אחראי לחטיפת 21 חיילי כוח שמירת השלום של האו"ם בתחילת החודש. ארגון זכויות אדם סורי אישר את הודעת המורדים כי העיירה חאן ארנבה, הסמוכה לאזור המפורז.

הפצצת כוחות הממשלה את חאלב ב-19 במארסצילום: אי–פי

10:20: הכורדים הבדלנים בטורקיה צפויים להכריז היום על הפסקת אש בתום כשלושה עשורים של סכסוך עם טורקיה. עבדוללה אוג'לאן, מנהיג מפלגת הפועלים הכורדית (פ-ק-ק - PKK), ינצל את ראש השנה הכורדי כדי להכריז על קץ העימות המזוין, כך מוסרים פוליטיקאים כורדים בכירים שביקרו אותו בימים האחרונים בכלא הטורקי באי אימראלי, בו הוא מוחזק לבדו ב-14 השנים האחרונות. "ההצהרה שאני מתכנן תהיה בעלת חשיבות היסטורית", אמר המנהיג הכלוא, "אנחנו רוצים לשים קץ לעימות המזוין במהרה, בלי לבזבז עוד זמן ובלי עוד אובדן חיי אדם".

09:55: הוושינגטון פוסט חושף דו"ח סודי של פאנל מומחים שהוגש לנשיא אובמה הקובע כי הסי-איי-אי לא מקדיש תשומת לב מספקת להשגת מודיעין מהמזרח התיכון, סין ואזורים אחרים החשובים לביטחון הלאומי של ארה"ב. לפי הדו"ח הסי-איי-אי הפנה תשומת לב רבה מדי לפעילות צבאית ולהפעלת תוכנית המל"טים והזניח את הפעילות המקורית שלשמה הוא קיים - איסוף מידע.

יום רביעי, 20 במארס 2013

23:00: מחר ייפתח בקהיר פסטיבל הג'אז החמישי, ולמי שיבקר בו מובטחות הופעות של אמנים מרחבי העולם הערבי, מאירופה ומדרום אמריקה. השם הגדול ביותר בפסטיבל הוא המוזיקאי הברזילאי ג'ילברטו ג'יל, שהופיע רבות גם בישראל. הפסטיבל יימשך שלושה ימים.

21:34: כתב האטלנטיק ג'פרי גולדברג פרסם שלשום פרופיל נרחב על מלך ירדן עבדאללה, המבוסס על שיחות שנערכו במשך ארבעה חודשים. בכתבה עבדאללה "יורה לכל הכיוונים", יורד על מנהיגים אחרים באזור, לועג לשירות המודיעין שלו עצמו, מעליב את ראשי השבטים התומכים בו ואפילו צוחק לקרובי משפחתו. דבריו החריפים של עבדאללה, שלפי בית המלוכה הירדני "הוצאו מהקשרם", הדהימו קוראים רבים בירדן, ולפי פרשן הדיילי ביסט כריסטופר דיקי, אפילו עלולים לפגוע ביציבות שלטונו. 

21:10: איראן מגבירה את הסיוע הצבאי שלה לנשיא סוריה בשאר אל-אסד, והאספקה מחזקת את אמונתו של הנשיא שהוא ישרוד את העימות עם האופוזיציה, כך אמר היום בכיר בממשל האמריקאי. "הם מגבירים את זרם הסיוע", אמר בהתייחסות לאיראן רוברט פורד, שגריר ארה"ב לסוריה, בשימוע בוושינגטון. "הם מגבירים את זרם האנשים על הקרקע ואת מה שהם שולחים פנימה.

20:15: רשת אל-ערבייה מדווחת כי לפחות שבעה בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בהפצצת כוחות צבא אסד על פרבר של דמשק.

20:09: ארגון Human Rights Watch קורא לממשלת לוב להפסיק את "ההרס השיטתי של עיירה שתושביה תמכו בשליט לוב לשעבר מועמר קדאפי במלחמת האזרחים במדינה. העיירה טאוורגה היתה אזור היערכות של כוחות קדאפי לקראת התקפות על מיסראתה הסמוכה, שהיתה בשליטת המורדים דאז. לאחר שהמצור על מיסראתה נפל, 40 אלף תושבי טאוורגה נמלטו או גורשו בידי המורדים. ארגון זכויות האדם מציין כי תצלומי לוויין חדשים מראים סימנים להריסת המבנים בעיירה, שנועדה למנוע את שיבת התושבים, ומפציר בממשלה להפסיק נוהג זה.

18:44: פאנל שופטים במצרים ממליץ לפרק את תנועת האחים המוסלמים. ההמלצה, שנמסרה לבית המשפט המינהלתי העליון, שאמור לפסוק עד סוף החודש לגבי החוקיות של תנועת האחים, אינה מחייבת. האחים המוסלמים, שקמו ב-1928, היו מחוץ לחוק מ-1954 ועד לנפילת הנשיא חוסני מובארק בפברואר 2011, לאחריה הסיר הצבא את האיסור על התארגנותה במסגרת החוק.

18:39: בכירים בממשל האמריקאי אמרו כי הבית הלבן מתכוון לשנות את מדיניות הפעלת המל"טים ולהעביר את סמכות השימוש בה מהסי-איי-אי לידי משרד ההגנה. לפי הערכות, צעד שכזה יגביל את השימוש בהתקפות מל"ט במאבק נגד הטרור בפקיסטאן ומדינות אחרות.

18:23: ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אומר שהתבטאויותיו מהחודש שעבר לפיהן הציונות היא פשע נגד האנושות לא הובנו כמו שצריך. "כולם צריכים לדעת שהביקורת שלי לגבי נושאים ספציפיים, בייחוד עזה וההתנחלויות, מופנית אל המדיניות הישראלית".

17:31: הבמאי של סרט תיעודי על ההיסטוריה של הקהילה היהודית בקהיר אמר שהרשויות במצרים הסירו את האיסור על הקרנת הסרט בבתי קולנוע במדינה. הסרט "יהודי מצרים" יעלה לאקרנים, לפי הודעת הבמאי אמיר רמסס בטוויטר, ב-27 במארס.

17:23: סוריה מבקשת ממזכ"ל האו"ם לשלוח צוות שיחקור את הטענות לשימוש בנשק כימי בידי המורדים. קודם לכן היום פרסמו ארגוני אופוזיציה במדינה בקשה דומה.

17:05: נשיא סודאן, עומר אל-באשיר, הודיע כי יפרוש מתפקידו ב-2015. באשיר, המבוקש בבית המשפט הבינלאומי באשמת פשעי מלחמה בדרפור, עלה לשלטון בהפיכה צבאית ב-1989.

16:43: שגריר ארה"ב בסוריה: אין ראיות לשימוש בנשק כימי. הממשל בודק את הטענות. השגריר, רוברט פורד, אמר את הדברים בשימוע בבית הנבחרים בוושינגטון.

16:08: בניסיון לשוות אווירה של "עסקים כרגיל", יצא נשיא סוריה בשאר אסד לביקור מפתיע בכנס של משרד החינוך הסורי. זו הופעתו הפומבית הראשונה של הנשיא הסורי מאז השתתף בתפילה במסגד בדמשק בינואר.

13:41: יו"ר ועדת המודיעין בבית הנבחרים האמריקאי, מייק רוג'רס, אמר בראיון לסי-אן-אן כי קיימת "סבירות גבוהה" לכך שהמשטר אכן עשה שימוש בנשק כימי אך "עדיין נדרש לכך אישור נוסף". מאוחר יותר רוג'רס בראיון אחר כי "ישנן ראיות לכך שנעשה שימוש בכמויות קטנות של נשק כימי".

12:46: עבדאללה מלך ירדן מזהיר בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי כי מדינת איסלאם קיצוני עלולה לקום בסוריה וכי פעילי ג'יהאד מנסים לתפוס אחיזה במדינה. עבדאללה אמר עוד כי אסד לא יצליח להישאר בשלטון וזו רק שאלה של זמן עד שהוא ייפול.

08:35: ארגון אל-קאעדה לקח אחריות לשרשרת הפיגועים בבגדאד אתמול, בהם נהרגו לפחות 65 בני אדם ערב יום השנה העשירי לפלישה האמריקאית לעיראק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ